Prawdziwe kłamstwo klimatyczne. Polemika z artykułem Do Rzeczy [KOMENTARZ]

15 lipca 2019, 17:17
climate-change-2254711_1920
Fot. Pixabay

W najnowszym numerze tygodnika Do Rzeczy ukazał się artykuł red. Tomasza Cukiernika pt. „Szaleństwo Klimatyczne”. Tekst ten zawiera szereg istotnych błędów i manipulacji, które opisał i skomentował Jakub Wiech.

Tekst red. Cukiernika w najnowszym numerze Do Rzeczy stara się udowodnić, że globalne nastroje dotyczące zmian klimatycznych noszą znamiona szaleństwa i są sprzeczne z ustaleniami naukowców, a na celu mają żerowanie na pieniądzach podatników. Niestety, autor, chcąc potwierdzić swoje tezy, sięga po wątpliwej jakości źródła, manipuluje danymi oraz pomija niewygodne dla niego fakty.

Najwięcej zastrzeżeń budzi wykorzystanie źródeł przez autora. Uwagi odnośnie tego aspektu artykułu pojawiają się już na jego początku. Przede wszystkim, red. Cukiernik przywołuje na wstępie raport Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu z 2007 roku, który wykazywał, że istnieje duże prawdopodobieństwo antropogenicznego charakteru zmian klimatu. Można zadać sobie pytanie, dlaczego autor nie sięgnął po najnowszy, specjalny raport IPCC z 2018 roku. Można też zastanowić się, dlaczego red. Cukiernik twierdzi, że ustalenia Panelu popiera „część innych naukowców”, skoro w środowisku klimatologów podnoszona przez IPCC teoria antropogeniczności zmian klimatu jest uznawana przez 97% badaczy.

Klimatyczny konsensus naukowy również jest kwestionowany przez autora tekstu z Do Rzeczy, który zarzuca, iż poparcie rzędu 97% znane z badania Johna Cooka, zostało ustalone w sposób zmanipulowany. Red. Cukiernik nie analizuje jednak szeregu innych badań, które ustaliły podobny współczynnik, m.in. ustaleń z roku 2009 (97%), 2010 (97%), 2014 (91%) i 2015 (97%).

Co więcej, na poparcie swoich tez red. Cukiernik sięga po źródła wyjątkowo wątpliwej jakości. „Zdaniem wielu - np. ekspertów Heartland Institute z Chicago czy Komitetu na rzecz Konstruktywnej Przyszłości z Waszyngtonu (CFACT) - raport IPCC jest niewiarygodny i ma niewiele wspólnego z rzeczywistością” – pisze. Warto rzucić okiem na te dwie instytucje.

Heartland Institute to amerykański think tank, który zasłynął m.in. tym, że w latach 90-tych współpracował z koncernem tytoniowym Phillip Morris, dyskredytując zagrożenia zdrowotne wynikające z biernego palenia oraz lobbując przeciwko zakazom palenia papierosów.

Opinią Heartland Institute wstrząsnął wyciek dokumentów z 2012 roku, po którym instytut musiał przyznać, że otrzymywał dotacje od firm z sektora węglowego. Jak wynika z książki pt. „Merchants of Doubt” Naomi Oreskes i Erika M. Conwaya, Heartland Institute w kwestii zmian klimatu “promował ekspertów, którzy posiadali skromny – jeśli w ogóle – recenzowany dorobek badawczy”.

Na garnuszku Heartland Institute był m.in. Anthony Watts, samozwańczy meteorolog i autor bloga kwestionującego istotę zmian klimatu. Po wycieku dokumentów instytut, Watts przyznał, że otrzymał od niego 90 tysięcy dolarów na nowy projekt. Co ciekawe, tezy wysuwane przez Wattsa również pojawiają się w artykule opublikowanym w Do Rzeczy (został nazwany błędnie Antonim Wattem).

Z kolei druga instytucja – CFACT – została wzięta na cel przez Union of Concerned Scientist. UCS opisał związki Komitetu z firmą Peabody Energy, która w 2014 roku była największym amerykańskim producentem węgla kamiennego.

Red. Cukiernik w swym artykule przywołuje też opinie osób, które nie mają wykształcenia związanego choćby pośrednio z klimatem. W tekście wypowiada się m.in. dr Tomasz Teluk, który jest politologiem i doktorem filozofii. Żeby było śmieszniej, Teluk zarzuca IPCC, że są „grupą biurokratów, a nie naukowców”. Twierdzi też, że „zmiany klimatu to wymysł urzędników”, co stoi w sprzeczności z elementarną logiką i wiedzą z ostatnich klas szkoły podstawowej.

W artykule z Do Rzeczy znaleźć można też odniesienie do stanowiska Komitetu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, które drastycznie odbiega od opinii światowej nauki i zostało skrytykowane m.in. przez portal naukaoklimacie.pl, który wytknął szereg błędów dotyczących m.in. interpretacji danych z rdzeni lodowych.

Red. Cukiernik zastosował też w swym artykule tzw. cherrypicking, tj. wybrał z określonych źródeł tylko te elementy, które pasowały mu do tezy. Postąpił tak m.in. z artykułem z International Journal of Climatology, pisząc: „Na przykład w 2013 r. <<International Journal of Climatology>> podał, że w latach 1951-2010 w obu Amerykach i Rosji zmniejszyły się częstotliwość, czas trwania i siła susz”. Fragment ten dowodzić miał, że zmiany klimatu wcale nie pociągają za sobą ekstremalnych zjawisk pogodowych. Cytat jest prawdą, ale red. Cukiernik zapomniał wspomnieć, że w tym samym artykule znaleźć można wzmiankę, iż susze wzmogły się istotnie na obszarze Morza Śródziemnego, Afryki Centralnej, Amazonii, Północno-Wschodnich Chin i Australii Wschodniej.

W artykule z Do Rzeczy znaleźć można także opinie naukowców, którzy kwestionują ustalenia dot. zmian klimatu. W tekście znajdują się poglądy m.in. prof. Williama Happera, prof. Zbigniewa Jaworowskiego i prof. Przemysława Mastalerza. Problem polega na tym, że żaden z tych badaczy nie jest klimatologiem. Jedynym źródłem, po jakie sięgnął red. Cukiernik, a które można uznać za kompetentne w sprawach klimatu jest prof. Richard Lindzen, fizyk atmosfery. Autor przywołuje też tzw. Pozarządowy Międzynarodowy Panel o Zmianach Klimatu (NIPCC), który nazywa „składającym się z niezależnych naukowców”. Organizacja ta związana jest poprzez Jospeha L. Basta ze wspomnianym już Heartland Institute. W raporcie NIPCC (krytykowanym przez środowisko naukowe) zawarto natomiast komentarze m. in. prof. Jaworowskiego, co skłania do wniosku, że red. Cukiernik obraca się w bardzo wąskim kręgu materiałów źródłowych.

Autor artykułu z Do Rzeczy stawia też tezy całkowicie oderwane od stanowiska nauki, takie jak: „samo istnienie globalnego ocieplenia jest dyskusyjne”. Niestety, red. Cukiernik nie podaje, kto dyskutuje z tą tezą, wspieraną nie tylko przez IPCC, ale też przez amerykańskie NASA czy NOAA. Dane podawane przez te instytucje jednoznacznie wskazują na wzrost średnich temperatur powierzchni Ziemi. Autor przytacza natomiast poglądy prof. Easerbrooka, które nie korespondują z postawioną wcześniej tezą. Prof. Easterbrook twierdzi bowiem, że obecny ciepły cykl skończy się ok. 2035 roku i wtedy rozpocznie się ochłodzenie.

Red. Cukiernik powołuje się też na tzw. petycję oregońską, czyli apel wzywający do odrzucenia protokołu z Kioto, którzy rzekomo miał zostać podpisany przez ok. 30 tysięcy naukowców. Tymczasem, jak wynika ze statystycznych badań Scientific American, z grupy tej jedynie ok. 200 osób było naprawdę związanych z klimatologią. Podobne analizy przeprowadził polski bloger Doskonale Szare, który w badanej przez siebie próbie nie znalazł żadnego naukowca zajmującego się klimatem. Autentyczność listy kwestionowały też Seattle Times i Hawaii Reporter.

Podsumowując: tekst red. Cukiernika jest wyjątkowo stronniczy i nierzetelny w doborze źródeł oraz w ich przywoływaniu. Nie tylko nie udowadnia on stawianych na wstępie tez, ale też podkreśla ubóstwo merytoryczne osób negujących charakter zmian klimatu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 51
Alf z Melmak
wtorek, 12 stycznia 2021, 10:15

Zawsze tak było i będzie, aby utrzymać własną tezę i przekonać do niej innych, należy ośmieszyć oponenta twierdzącego inaczej. I tu nawet fakty nie wystarczą lub odrobina logicznego myślenia. Podsumowując. Zmiana klimatu następuje i zgodnie z nauką powszechnie dostępną jest to proces cykliczny w historii ziemi (w mniejszym lub większym stopniu w obie strony). Natomiast wpływ człowieka na klimat w skali wszystkich zjawisk jest niewielki lub żaden. Człowiek ma istotne znaczenie w zanieczyszczaniu środowiska (również innymi pierwiastkami). Człowiek już dawno zachwiał równowagą gatunkową. A tu tacy pseudonaukowcy zwani klimatologami chcą nam wmówić że CO2 jest obecnie największym zagrożeniem?

Sceptyczna
niedziela, 7 czerwca 2020, 21:10

Najwieksza manipulacja o ktorej ludzie nie maja pojecia to definicja tzw. klimatologa. Na skandynawskich uczelniach (nie tylko uniwersytetach ale tzw. szkolach wyzszych ktore nie prowadza zadnych badan) sa tzw. naukowcy ze specjalizacja np. "socjolog klimatu". Taka osoba jest socjologiem i nauke matematyki, nie wspominajac o fizyce zakonczyla na etapie podstawowki. I to tego typu autorytety skladaja sie na tzw. konsensus i w sposob bardzo agresywny oponuja przeciwko wszelkim probom naukowego dialogu. Nie sadze aby w innych krajach bylo inaczej. I czyz szefem panelu klimatycznego ONZ nie byl inzynier drogowy z Indii?

Paweł
środa, 15 kwietnia 2020, 00:31

Pan też pomija w swojej analizie niewygodne fakty. Komputery prestiżowego działu badań nad klimatem Uniwersytetu w Nowej Anglii zostały zaatakowane w zeszłym tygodniu przez hackera. Do sieci trafiło ponad 60 MB danych, w tym około tysiąca e-maili i dwa tysiące innych prywatnych dokumentów z ostatnich kilkunastu lat. Z maili tych wynika, że manipuluje się tak, aby wyszło że jest globalne ocieplenie mimo iż tak nie jest i teraz temperatura spada. Druga sprawa - co za różnica czy np. prof. Jaworowski jest klimatologiem, radiologiem czy kim innym? Nie liczy się tytuł i papier ale argumenty. Jego argumenty są takie, że na zmiany temperatury na Ziemi wpływa aktywność Słońca. I podaje dane - między XV a XIX w. była mała epoka lodowa - szczyt jej przypadł ok. XVIII wieku, gdy Bałtyk był zamarznięty i można było po nim chodzić. I wtedy aktywność Słońca była bardzo mała (nie było plam na Słońcu). Potem do 1934 r. temperatura rosła, między 1934 a 1950 się nie zmieniała, a od 1950 r. do 1975 r. spadała i potem znowu zaczęła rosnąć. Gdy spadała aktywność Słońca była mała, potem wzrosła. Zatem występuje tu wyraźna korelacja między aktywnością Słońca a temperaturą na Ziemi. To jeszcze nie oznacza, że to jest przyczyna, ale może być jedną z istotnych przyczyn dużo ważniejszą niż emisja CO2 ze spalania paliw kopalnych. Autorytety mogą być opłacone i wtedy mówią i piszą to co "trzeba". Dlatego nie tytułami i kierunkiem wykształcenia się trzeba sugerować ale argumentami. Myśląc tak jak Pan jeśli filozof powie, że woda wrze (przy standardowym ciśnieniu) w 100 st. C to nie można mu wierzyć, bo nie jest fizykiem. Tym samym należy uznać, że woda nie wrze w 100 st. C?!

bender
wtorek, 13 sierpnia 2019, 20:27

Brawo Panie Jakubie! Odważna krytyka mainstreamowej głupoty. Może warto przypomnieć (zwłaszcza, że zdaniem Do Rzeczy "samo istnienie globalnego ocieplenia jest dyskusyjne") stanowisko PAN z lipca br: Ziemia ulega szybkiemu ociepleniu, średnia temperatura jest dziś o 1 stopień Celsjusza wyższa w porównaniu z czasem sprzed gwałtownego rozwoju przemysłu, emisja gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka jest głównym czynnikiem wywołującym zmiany klimatu, a nauka ma na to niezbite dowody.

schfeyk
poniedziałek, 1 lutego 2021, 04:39

jakie to dowody? Podaj je, proszę.

Wojciech
środa, 7 sierpnia 2019, 01:55

Nowa religia globalnego oszłomstwa. Fakt, klimat się zmienia. Zawsze się zmieniał. 1000 lat temu Grenlandia była -jak sama nazwa wskazuje - zielona. W Polsce zimy były łagodne tak jak teraz we Włoszech a poziom rzek był o kilka metrów wyższy. I o czym to świadczy? Tylko o tym, że ludzkość nie ma bladego pojęcia jaka pogoda będzie za tydzień więc dywanowa ie o przyczynach zmiany klimaty to wróżenie z fusów.

Tweets Energetyka24