Morawiecki: Tempo restrukturyzacji górnictwa zależne od związkowców [Krynica 2016]

7 września 2016, 13:01
Fot. www.mr.gov.pl

Tempo procesu restrukturyzacji górnictwa jest bardziej zależne od zgody związków zawodowych i od uzgodnień z partnerami społecznymi niż od budżetu - ocenił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami w Krynicy.

Dziennikarze pytali wicepremiera, czy ewentualne zwiększenie z 3 do 7 mld zł wydatków na restrukturyzację górnictwa nie stanowiłoby zagrożenia dla budżetu.  

Sejmowa komisja ds. energii i skarbu państwa opowiedziała się w poniedziałek za zwiększeniem limitu wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego do końca 2018 r. z 3 mld zł do 7 mld zł. Tylko do końca roku działania naprawcze w branży pochłoną 1,7 mld zł.

To środki m.in. na osłony (urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne) dla odchodzących z pracy górników oraz działania związane z finansowaniem kosztów kopalń przekazanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Morawiecki powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, że mamy "bardzo trudną" sytuacją sektora węgla i "musimy się z nią zmierzyć". "Minister  Tchórzewski w pełnym uzgodnieniu ze związkami zawodowymi i takim spokoju społecznym przeprowadza proces restrukturyzacji". 

"To, czy będzie to w nieco przyspieszonym tempie, czy w wolniejszym zależy właśnie od zgody związków zawodowych i od uzgodnień wraz z partnerami społecznymi, bardziej niż od budżetu" - wskazał.

Choć - jak przyznał - różnica między 7 a 3 mld "jest bardzo duża". "To i tak nie byłoby za bardzo możliwe, żeby tak dużo środków wydać w ciągu jednego roku". Zapowiedział starania na rzecz tego, by ten proces prowadzić nadal w porozumieniu ze związkami zawodowymi i firmami górniczymi.

Zobacz także: Sekretarz generalny ONZ: globalne ocieplenie to fakt naukowy

Zobacz także: Tobiszowski: Górnicy zachowają miejsca pracy

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
pitoń
piątek, 9 września 2016, 14:26

jak zawsze mamy sytuację gdzie wiele rzeczy moga zablokowac zwiazki zawodowe, powinnismy wyplewic to tałatajstwo raz na zawsze

jacki67
czwartek, 8 września 2016, 12:56

ludzie gdzie by sie jakiejs strony nie otworzylo to wszedzie neoDyzma morawieckI wyskakuje nowy celebryta na m wyrosl tyle ze prucz propagandy nic z tego gadania nie wynika co do gornictwa mam prostrza propozycje te kopalnie ktore nie rokuja ze beda przynosily zyski zamknac albo za symboliczna 1zł sprzedac dudus-bandzie i zobaczymy jak beda zatrudniac zwlaszcza nie gornikow tylko w administracji i etatach zwiazkowych i plasic 13 , 14 a nawet 15 i 16-ki

yuhas
piątek, 9 września 2016, 12:57

zwąchole sa plaga całej gospodarki

Tweets Energetyka24