Morawiecki: Nord Stream 2 to nie dywersyfikacja

16 lutego 2018, 14:29
2baa28e9-c372-42ed-b56b-0f8bab95ca91
Fot.:KPRM

Na temat Nord Stream 2 oraz dywersyfikacji dostaw gazu warto rozmawiać na forum KE - powiedział w piątek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że nie zgadza się z podejściem, że Nord Stream 2 zdywersyfikuje źródła dostaw gazu.

"Ja nie zgadzam się tutaj z takim podejściem, że Nord Stream 2 to jest dywersyfikacja, bo to jest gaz z tego samego źródła, tylko inną drogą" - zaznaczył szef polskiego rządu. Jak dodał, Polska wskazuje też na "ryzyka związane z odcięciem Ukrainy od tranzytu".

"Na temat Nord Stream 2 warto rozmawiać na forum Komisji Europejskiej; o trzecim pakiecie energetycznym i o rzeczywistej dywersyfikacji zarówno poprzez terminale LNG, ja i poprzez budowę interkonektorów (gazowych) w ramach UE, bo w przyszłości będzie to oznaczało dużo większe możliwości dystrybucji gazu z różnych źródeł" - powiedział Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Zdaniem premiera "bardzo ważne jest, by jedna strona nie monopolizowała, nie dyktowała cen jakiemukolwiek krajowi Unii Europejskiej".

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
pamiętający
sobota, 17 lutego 2018, 16:15

może w końcu czas najwyższy zacząć przede wszystkim troszczyć się o własne cztery litery a nie o Ukrainę. Przypominam dyletantom z ul. Wiejskiej, że to dzięki ich kretyńskiej polityce, robienia dobrze wszystkim wokół ale nie własnym obywatelom mamy już jedną rurę po dnie Bałtyku, a druga się buduje. A dlaczego tak jest, to odsyłam tych z krótką pamięcią do wypowiedzi oburzonych polityków, dla których kuriozum było to, że Rosja nie chce prowadzić nitek swoich gazociąg przez terytorium UA.

xd1
piątek, 16 lutego 2018, 16:15

następny obrońca uciśnionych, jak nie jest moim idolem obecny minister pan ziobro, to muszę się zgodzić z jego tezą, (nie zacytuję) ale chodziło w jego wypowiedzi o to, że zbyt duża liczba ludzi pochodzenia ukraińskiego jest u nas przy władzy-to wypowiedź z przed kilku lat

Grzesiek
niedziela, 18 lutego 2018, 14:45

W ciągu tych kilku lat władza się nie zmieniła?

Tweets Energetyka24