Morawiecki: Napędy hybrydowe to istotny krok na drodze do elektromobilności

3 września 2019, 12:57
33490992548_e8bb20576e_z
Fot. Adam Guz / KPRM / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Zakłady Toyoty w Jelczu-Laskowicach rozpoczynają we wtorek produkcje 2-litrowych silników benzynowych zaprojektowanych w ramach platformy TNGA. Jednostka będzie montowana w hybrydowych Corollach Hatchback i TS Kombi, a także w konwencjonalnej wersji RAV4.

Uroczyste uruchomienie produkcji odbyło się z udziałem władz centralnych i prezesa Toyota Motor Europe Johana van Zyla. Do uczestników wydarzenia zwrócił się też ze specjalnym listem premier Mateusz Morawiecki. 

„Napędy hybrydowe to istotny krok na drodze do pełnej elektromobilności, który już teraz pomaga miastom redukować szkodliwe emisje i stanowi jedno z narzędzi do walki ze smogiem. Ta inwestycja to znakomity impuls rozwojowy, dzięki któremu najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii przyjaznych środowisku wzmacniać będą polski i europejski rynek motoryzacyjny” - podkreślił szef rządu.

Jak podkreśla producent nowy 2-litorwy silnik spalinowy może współpracować z elektryczną przekładnią hybrydową w napędach hybrydowych lub stanowić samodzielną jednostkę w napędach konwencjonalnych.

Toyota zwraca uwagę, że wtorkowe rozpoczęcie produkcji napędowej jednostki benzynowej jest drugim z czterech zapowiedzianych w Polsce projektów związanych z hybrydową technologią firmy. W 2018 roku w Wałbrzychu uruchomiono produkcję elektrycznych przekładni hybrydowych. Natomiast w kwietniu 2020 roku w Jelczu-Laskowicach ruszy produkcja mniejszej wersji silnika TNGA o pojemności 1,5 l, a rok później w fabryce w Wałbrzychu współpracującej z nim elektrycznej przekładni hybrydowej. 

"W ten sposób polskie zakłady Toyoty będą tworzyć jeden hybrydowy zespół napędowy. W związku z produkcją nowych silników zakład w Jelczu-Laskowicach prowadzi działania rekrutacyjne zmierzające do zatrudnienia dodatkowo 200 pracowników, którzy dołączą do 450 nowych osób przyjętych do pracy w minionych miesiącach" - podała Toyota w komunikacie.

Japoński koncern podkreśla, że w ramach inwestycji wynoszącej łącznie 770 milionów złotych dla obu silników TNGA powstały całkowicie nowe linie produkcyjne. Dodaje jednocześnie, że razem z obecnie realizowanymi projektami poziom inwestycji w obu zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland zlokalizowanych w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach wzrośnie do blisko 5 miliardów złotych. (PAP) 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Janek
sobota, 7 września 2019, 14:43

Dla mnie sama elektromobilność to potencjał. W Polsce i tak widzi sie juz w tej chwili spory postep, bo z tego co pisza na greenway'u to nawet stacja ładowania ta najnowsza w Poznaniu wyprzedziła ładowarki w Wielkiej Brytanii. LAda moment rusza z ultraszybkimi i czasem ładowania poniżej 4 minut. Dzieje się - wreszcie i u nas. I nie jest to juz tylko wróżenie z kart

Niuniu
wtorek, 3 września 2019, 17:50

Jeśli hybrydy zdaniem Pana Premiera Morawieckiego to: "Napędy hybrydowe to istotny krok na drodze do elektromobilności". W związku z taką opinią szefa polskiego rządu zadam pytanie dla czego polski rząd pominął to rozwiązanie w przyjętej ustawie o elektromobilności. Aktualnie w tej ustawie nie ma żadnych ulg i preferencji dla pojazdów z silnikami hybrydowymi. Są traktowane na równi z innymi pojazdami spalinowymi. Czyżby taki brak konsekwencji i gołosłowne twierdzenia stawały się codziennością polskiego premiera?

Tweets Energetyka24