Moody's podniosła rating PGNiG

27 czerwca 2019, 02:18
840_472_matched__p5koee_1200650matchedp0yh8deca3ed3b40292f20e6c2c338a21d1e83
Fot.: Energetyka24.com
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Agencja Moody's podniosła rating PGNiG do Baa2 z perspektywą stabilną - poinformowały w środowych komunikatach agencja i sama spółka.

Jak czytamy w środowym komunikacie PGNiG, Moody’s uzasadniła swoją decyzję silną kondycją finansową PGNiG, "którą spółka będzie w stanie utrzymać przy realizacji znaczącego programu inwestycyjnego oraz spadających cen gazu".

Według Moody’s, PGNiG ma "bardzo wysoką elastyczność finansową", która wynika "z niewielkiego poziomu zadłużenia w stosunku do generowanych przepływów pieniężnych". Zdaniem agencji pozwoli to spółce sfinansować inwestycje w segmencie poszukiwania i wydobycia oraz rozwój i modernizację sieci dystrybucji gazu.

"Agencja przewiduje, że wynik finansowy PGNiG może być pod presją wysokich kosztów pozyskania gazu w ramach kontraktu jamalskiego, a zarazem niskich rynkowych cen tego paliwa, które mogą ograniczyć przychody segmentów Poszukiwanie i Wydobycie oraz Obrót i Magazynowanie". Niezależnie od tego, zdaniem Agencji, kondycja finansowa PGNiG jest na tyle dobra, by podnieść rating z Baa3 do Baa2" - napisano w komunikacie PGNiG.

"Rozwój własnego wydobycia i zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w gaz poprzez dywersyfikację kierunków dostaw i dostawców to filary strategii spółki. Jest ona dobrze oceniana przez niezależne instytucje finansowe, czego dowodem jest podniesienie ratingu PGNiG do Baa2 przez Moody’s" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Moody’s zaznaczył, że wyższej ocenie sprzyjają również czynniki pozafinansowe: silna pozycja GK PGNiG na krajowym rynku gazu, rozwój portfela własnych zasobów węglowodorów oraz działania na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu. "Jak wskazuje agencja, te ostatnie działania cieszą się poparciem polskiego rządu, który jest większościowym właścicielem PGNiG" - czytamy w komunikacie spółki.

"Podwyższenie ratingu jest potwierdzeniem, że ocena kredytowa oraz możliwości finansowe są odpowiednie dla realizacji ambitnego programu inwestycyjnego przy utrzymaniu stabilności finansowej. Obok pozyskania kredytu konsorcjalnego na kwotę 10 mld zł, podwyższenie ratingu jest kolejnym dowodem na to, że nasze podejście do zarządzania PGNiG jest dobrze odbierane przez rynek finansowy" – podkreślił, cytowany w komunikacie, wiceprezes PGNiG ds. finansowych Michał Pietrzyk.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
zwykły obserwator
czwartek, 27 czerwca 2019, 15:33

Dobra kondycja zaraz się skończy, gdy firma zacznie inwestować odważnie w nowe pola wydobywcze, najlepiej jak najdrożej i najgłupiej. Aby wykrwawić przedsiębiorstwo. Temu służy wysoka ocena. Dywersanci w zarządzie zrealizują destrukcję, już chyba coś bezsensownego kupili. PGNiG dział czynnie w zakresie sabotawania energetyki krajowej - masowo przerabia węglowe elektrociepłownie na gazowe. Rusek przykręci gaz ("awaria") i będzie klops.

Tweets Energetyka24