Reklama

Gaz

Müller: Polska jest zadowolona z decyzji TSUE ws. gazociągu OPAL

Fot.  Kancelaria Premiera/ Flickr
Fot. Kancelaria Premiera/ Flickr

Polska jest zadowolona z rozstrzygnięcia ws. gazociągu OPAL, bo to jest elementem kognicji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył jednocześnie, że „kwestia wymiaru sprawiedliwości nie podlega traktatom unijnym”.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił w czwartek odwołanie od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL - lądowej odnogi Nord Stream 1. Wyrok przesądza ostatecznie, że Gazprom może wykorzystywać na wyłączność, co najwyżej połowę przepustowości OPAL.

Reklama
Reklama 

"Polska faktycznie jest zadowolona z tego rozstrzygnięcia, bo to jest elementem kognicji (procesu rozpatrywania sprawy sądowej - PAP) Trybunału Sprawiedliwości UE" - powiedział Müller w czasie piątkowej konferencji prasowej. 

Zaznaczył jednocześnie, że "kwestia wymiaru sprawiedliwości nie podlega traktatom unijnym". 

"Polska, tak jak każdy inny kraj UE, zgodziła się na członkostwo w ramach ściśle określonych zasad funkcjonowania tzn. przekazanych kompetencji. Kwestia solidarności energetycznej jest zapisana w traktatach unijnych, dlatego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeka w tym zakresie, dlatego nie budzi to wątpliwości" - dodał rzecznik rządu

"Traktat określa zasady solidarności energetycznej ws. gazociągu OPAL" - wskazał.

Zaznaczył, że zgodnie z traktatami organizacja wymiaru sprawiedliwości nie leży w kompetencjach organów UE.

"Gdyby powierzały te kompetencje UE, to by oznaczało, że Polska jest traktowana w inny sposób, niż inne kraje UE, bo przecież w Polsce obowiązuje system analogiczny do systemu hiszpańskiego" - powiedział Müller.

Zauważył, że nikt nie podważa organizacji wymiaru sprawiedliwości w Niemczech, ponieważ "to jest kompetencja demokratycznego, suwerennego państwa, jakim są Niemcy". (PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama