Müller: Polska jest zadowolona z decyzji TSUE ws. gazociągu OPAL

16 lipca 2021, 16:47
50016214636_04b99d3239_k
Fot. Kancelaria Premiera/ Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Polska jest zadowolona z rozstrzygnięcia ws. gazociągu OPAL, bo to jest elementem kognicji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył jednocześnie, że "kwestia wymiaru sprawiedliwości nie podlega traktatom unijnym".

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił w czwartek odwołanie od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL - lądowej odnogi Nord Stream 1. Wyrok przesądza ostatecznie, że Gazprom może wykorzystywać na wyłączność, co najwyżej połowę przepustowości OPAL.

Reklama
Reklama 

"Polska faktycznie jest zadowolona z tego rozstrzygnięcia, bo to jest elementem kognicji (procesu rozpatrywania sprawy sądowej - PAP) Trybunału Sprawiedliwości UE" - powiedział Müller w czasie piątkowej konferencji prasowej. 

Zaznaczył jednocześnie, że "kwestia wymiaru sprawiedliwości nie podlega traktatom unijnym". 

"Polska, tak jak każdy inny kraj UE, zgodziła się na członkostwo w ramach ściśle określonych zasad funkcjonowania tzn. przekazanych kompetencji. Kwestia solidarności energetycznej jest zapisana w traktatach unijnych, dlatego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeka w tym zakresie, dlatego nie budzi to wątpliwości" - dodał rzecznik rządu

"Traktat określa zasady solidarności energetycznej ws. gazociągu OPAL" - wskazał.

Zaznaczył, że zgodnie z traktatami organizacja wymiaru sprawiedliwości nie leży w kompetencjach organów UE.

"Gdyby powierzały te kompetencje UE, to by oznaczało, że Polska jest traktowana w inny sposób, niż inne kraje UE, bo przecież w Polsce obowiązuje system analogiczny do systemu hiszpańskiego" - powiedział Müller.

Zauważył, że nikt nie podważa organizacji wymiaru sprawiedliwości w Niemczech, ponieważ "to jest kompetencja demokratycznego, suwerennego państwa, jakim są Niemcy". (PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Pavel
poniedziałek, 19 lipca 2021, 18:45

Ze względu na zmniejszenie dostaw gazu z Rosji na rynek europejski, koszt gazu wzrośnie. W tym dla Polaków.

Krakowiaczek.ci.ja (z Wislan)
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:13

ale co to Polsce daje? Czesi, Slowacy, Austria i tak beda brali gaz z NS2. Wegry, Rumunia, Bulgaria juz biora ruski gaz przez Turcje i Serbie z Turkish Stream. Serbia bedzie miliony zarabiac na rozdziale tego gazu. Przeciez te kraje nie beda zyly na LPG sprowadzanym do Chorwacji. No i LPG nie jest nic warty dla przemyslu chemicznego ktory jest badzo mocny np. w Czechach. A dzieki Bulgarii nie doszedl do skutku South Stream. Bulgaria mogla zarabiac jak Serbia a teraz bedzie Serbi placic za dostarczanie ruskiego gazu. Tak wygladaja interesy z USA. Co Polska bedzie posylac OPALEM? Drogi amerykanski, norweski gaz ktorego sama nie ma bedzie miala pod dostatkiem? Wczesniej czy pozniej Polska albo bedzie brala gaz z NS2 albo z Jamala. W jaki inny sposob bedzie Polska korzystala z 50%-towej przepustowosci w OPALU. Ten OPAL to taka padlina ktora EU rzucila Polsce by przestala bezsensownie grysc energetyke niemiecka , holenderska (Shell), Austriacka (ÖMV), Francuska (Total) i brytyjska bo gaz z NS2 bedzie holenderski Shell dostarczal do Wielkiej Brytani. Zreszta niegryzienie NS2 i energetyki Zachodniej Europy nic juz nie da a kosztuje Polske i Ukraine bardzo duzo. To co Polska robi to za starych prawdziwych Polakow nazywalo sie "ZAWRACANIE KIJEM WISLY"

CośTuDodać?
poniedziałek, 19 lipca 2021, 01:42

od 1 sierpnia podwyżka gazu o 12.4%.To już 2 podwyżka w tym roku. Następna od 1 stycznia 2022r.

Stary Szwajcar
poniedziałek, 19 lipca 2021, 14:00

Bloomberg i Oilprice pisaly przed pol rokiem ze swiatowe zapotrzebowanie na gaz wzrosnie o 700% a cena co najmniej o 50%. A oni sie chyba nie myla. I problem nie bedzie czy sie politycznie uzalezniac od Rosji, Iranu czy ile placic tylko skad wogole wziac gaz. Indie i Chiny ciagle zostaja na weglu bo nie maja skad wziac odpowiedniej ilosci gazu. Rosja, Kuwejt, Iran, Azerbejdzan sa na granicy mozliwosci wydobycia i dostarczenia (nie ma wystarczajaco rurociagow, przetworstwa na ciekly i gazowcow). Zeby zaspokoic docelowo potrzeby Japoni, Indii, Chin, Indii, Pakistanu, Bangladeshu (4 miliardy ludzi) musza byc zainwestowane setki miliardow w otwarcie nowych zloz przedewszystkim w Rosji (Stokman). I w sieci transportowe z Azarbejdzanu Rosji, Iranu na wybrzeze Pacyfiku (Chiny, Japonia) i Oceanu Indyjskiego (Indie, Pakistan, Bangladesh) ktore tez beda kosztowac setki miliardow. Tak ze w Polsce nie ma szans na potanienienie gazu, tylko gaz w Polsce bedzie ciagle drozal az wyrowna 50%-towa podwyzszke cen zakupu surowca. To co argumentowali Rosjanie: jak wam nie pasuja ceny z Jamalu to idzcie i kupujcie codziennie po cenach spotowych na gieldzie w Rotterdamie, sie wlasnie spelnia. I czas pokazuje ze mieli racje. To nie byl rosyjski poker lub szantaz, to byla rosyjska pewnosc swojej wartosci.

rob ercik
sobota, 17 lipca 2021, 09:58

Tik tak, kolejny sukces ... ten będzie wiele kosztował

Pavel
sobota, 17 lipca 2021, 13:09

Drogie, w tym dla polskiego odbiorcy gazu.

Pan Ferdek
piątek, 16 lipca 2021, 18:57

A jakież znaczenie ma ten wyrok TSUE panie Müller, jeżeli np. Niemcy stwierdzą, że idą waszym śladem i prezes niemieckiego Sądu Najwyższego go uchyli?

czytelnik D24
sobota, 17 lipca 2021, 11:01

Chcesz powiedzieć że Niemcy okażą się hipokrytami i porzucą krucjatę o "sprawiedliwość w polskim sądownictwie"? XD

Pan Ferdek
sobota, 17 lipca 2021, 14:29

Pojęcia nie masz o czym piszesz ale wyobraź sobie, że ani trochę mnie to nie dziwi.

czytelnik D24
niedziela, 18 lipca 2021, 15:47

Powiedział co wiedział. Też nie jestem zdziwiony :)

Tweets Energetyka24