Minister rolnictwa: buraki cukrowe mogą posłużyć do celów energetycznych

28 czerwca 2019, 01:52
sugar-beet-4138196_1920
Fot. Pixabayw
Energetyka24
Energetyka24

O potrzebie utrzymania produkcji buraków cukrowych i poszukiwaniu innego sposobu ich wykorzystania, np. do celów energetycznych, mówił podczas spotkania Krajowej Spółki Cukrowej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister uczestniczył w czwartek w spotkaniu XVII Dnia Pola 2019 Krajowej Spółki Cukrowej w miejscowości Stare Pole koło Malborka (Pomorskie).

Na światowych rynkach widać wyraźną dominację cukru z trzciny cukrowej, dużo tańszego w produkcji - mówił Ardanowski. Dodał, że zagrożeniem dla produkcji cukru z buraków cukrowych w Europie jest gwałtowny spadek jego cen na rynkach światowych, a także umowa z grupą Mercosur - zrzeszającą kilka krajów Ameryki Południowej, która przewiduje m.in. otwarcie europejskiego rynku cukru na cukier z tamtego obszaru w zamian za otwarcie tamtejszych rynków na europejskie wyroby przemysłowe i techniczne.

Minister powiedział, że trzeba walczyć o to, by utrzymać krajową produkcję buraków cukrowych, przede wszystkim na cukier konsumpcyjny, ale również szukać "możliwości, jak ewentualnie produkcję buraków wykorzystać do innych, np. energetycznych celów". To jest sprawa szalenie ważna i trzeba prowadzić nad tym badania – dodał.

Zwrócił uwagę, że spadek zapotrzebowania na cukier na światowych rynkach może wymusić przesuwanie produkcji nie tylko na cele konsumpcyjne, ale również w kierunku np. energetycznym. "To jest wszystko przed nami” - dodał.

Jak ocenił, wyniki dotychczasowych badań są obiecujące. Dodał, że Krajowa Spółka Cukrowa jest bardzo dobrze zarządzania i może być w przyszłości liderem technologii energetycznego wykorzystania buraków cukrowych

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Dr Fred
piątek, 28 czerwca 2019, 13:07

wykorzystywanie produktów spożywczych w energetyce zawsze podnosi ceny żywności !

Tweets Energetyka24