Miedwiediew: W połowie 2018 ruszy budowa gazociągu Eugal

22 listopada 2017, 15:07
Fot. www.gazprom.com

Budowa gazociągu Eugal, którego zadaniem będzie rozprowadzanie surowca sprowadzanego do Niemiec przez Nord Stream 2, rozpocznie się w połowie 2018 roku - poinformował Aleksander Miedwiediew.

Prace związane z powstaniem magistrali toczą się już od pewnego czasu. W ostatnich miesiącach Gascade Gastransport (spółka należąca do Gazpromu i Wintershall) aktywnie działała na rzecz realizacji inwestycji - dostarczono już m.in. rury do miejscowości Lubmin, Drögeheide i Prenzlau. 

Miedwiediew uważa, że trudna sytuacja polityczna wokół projektu Nord Stream 2 nie wpływa na zainteresowanie rozbudową dedykowanej mu sieci przesyłowej - w tym właście rurociągu Eugal. Wiceszef Gazpromu poinformował, że zaangażowali się w niego nowi partnerzy, którzy nabyli 49,5% udziałów w inwestycji. 30 września 2017 r. podpisano umowy w tym zakresie z Fluxys Deutschland GmbH, Gasunie Deutschland Transport Services GmbH i ONTRAS Gastransport. Wszyscy objęli po 16,5% udziałów.

Na korzyść inwestorów działa fakt, że trasa połączenia została już w pewnym stopniu „przetestowana” podczas budowy rurociągu OPAL (także służącemu tranzytowi rosyjskiego surowca): „Znamy ewentualne wyzwania strukturalne” - mowi Hümbs. W świetle zapowiedzi budowa gazociągu miałaby rozpocząć się już w 2018 roku - przy założeniu, że nie wzbudzi większych kontrowersji wśród ekologów i mieszkańców. 

„Pod koniec 2019 roku pierwsza rura będzie w ziemi i popłynie nią gaz” -  twierdzi Ludger Hümbs, kierujący projektem. Jego zdaniem budowa drugiego połączenia służącego rozprowadzaniu rosyjskiego gazu ma wypełnić „poważną lukę” w systemie dostaw.

Zobacz także: Tchórzewski o LNG z USA: tworzy się nowy model światowego rynku gazu

Zobacz także: Gaz za Patrioty? PGNiG z pierwszą umową średnioterminową na amerykańskie LNG [KOMENTARZ]

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
No results found.
Reklama
Tweets Energetyka24