Merkel w Polsce: Niemcy przyspieszą swoje prace nad terminalem LNG

2 listopada 2018, 15:47
merkel-3464284_1920
Fot.: Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Mamy wspólny cel, żeby Ukraina pozostała ważnym krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu ziemnego, ponieważ jest to elementem bezpieczeństwa tego kraju - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel po piątkowych polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych w Warszawie.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim szefowa niemieckiego rządu odniosła się m.in. do problematyki energii i bezpieczeństwa energetycznego. "Zadeklarowałam, że dywersyfikacja jest ważna i dlatego Niemcy przyspieszą swoje plany jeżeli chodzi o stworzenie terminalu LNG - tak, żeby móc wykorzystywać też inne źródła energii" - powiedziała Merkel.

"Mamy też wspólny cel, żeby Ukraina, jako kraj tranzytowy dla rosyjskiego gazu ziemnego, pozostała ważna, ponieważ to jest też elementem bezpieczeństwa Ukrainy" - dodała.

Niemiecka kanclerz zapewniła też, że Polska i Niemcy zgadzają się co do oceny Rosji oraz sytuacji na Ukrainie. Jak oceniła, nawiązując do swojej czwartkowej wizyty w Kijowie, na Ukrainie widoczna jest poprawa w dziedzinie demokratyzacji oraz zwalczania korupcji. "Z drugiej strony niestety mamy mało postępów jeżeli chodzi o realizację porozumień mińskich albo o Morze Azowskie" - zastrzegła niemiecka kanclerz.

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Naiwny
poniedziałek, 5 listopada 2018, 20:51

Pani Kanclerz bardzo się zestarzała - intelekt nie ten co dawniej. Zupełnie Nas nie zrozumiała (albo jest wyjątkowo złośliwa). Nam nigdy nie zależało żeby Niemcy mieli swoje terminale. Niemcy powinny natychmiast wstrzymać budowę szkodliwych instalacji i podpisać z Nami umowę na import gazu z Polski który to gaz Polska będzie pozyskiwać z Polskiego Terminala. I to jest Nasza racja stanu. A tak na poważnie to co Pani Kanclerz powiedziała na tym spotkaniu Naszemu Premierowi w sprawie NS2? Będą go budować czy nie? Bo to jest istotne a nie to czy będą budować jakiś terminal. W UE jest już ponad 20 terminali i co z tego? I tak nic nie robią. Jak Merkel zbuduje swój to będzie 21 lub więcej a gaz i tak będą kupować od ruskich. Kolego Nafciarz - zacznij może od zrozumienia, że większość krajów UE nie widzi w Rosji wroga. To Nasza Polska specjalność - coś w rodzaju patentu. Inni postrzegają Rosję zupełnie inaczej.

nafciarz
poniedziałek, 5 listopada 2018, 20:10

Dlaczego ma tranzyt przechodzić przez Ukrainę z wrogiego państwa Rosji ? Nie rozumiem tego !

adrian
sobota, 3 listopada 2018, 16:22

dla merker liczy się interes a nie ukraina nordsterm 2 to pokazuje Niemcy rezygnują z elektrowni atomowych i potrzebują gazu to sporo a nordstrem 2 im to da a po wybudowaniu gaz przez ukrainne przestanie płynac. tak samo trump kieruje się interesem usa aby i ma gdzies inne kraje

Xd
sobota, 3 listopada 2018, 15:52

Nie bezpieczeństwo zależy od tranzytu tylko jak sami pisaliście jej dochody jak wynika z podsłuchanej rozmowy usa zainwestowały w ukraińską zadymę 5mld to niech ich teraz utrzymują dalej

AD ASTRA
piątek, 2 listopada 2018, 22:40

Muszą kupić trochę gazu od USA bo inaczej dostaną cłami

Tweets Energetyka24