Merkel i Szydło o Nord Stream II

12 lutego 2016, 15:23

Premier Beata Szydło spotkała się dzisiaj z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Jednym z tematów rozmów była kwestia budowy gazociągu Nord Stream II.

„Mówiłyśmy o Nord Stream oraz o Unii Energetycznej i o tym jak może być ona rozbudowywana” - mówiła Angela Merkel.

Premier Beata Szydło podkreślała natomiast, że chociaż „Niemcy są bardzo ważnym sąsiadem Polski, bardzo ważnym partnerem”, to „(…) chcemy też rozmawiać o kwestiach, które wymagają pogłębionej współpracy”. 

Przypomnijmy - w czerwcu br. Gazprom, E.ON, Shell i OMV podpisały memorandum dotyczące współpracy przy budowie dwóch kolejnych nitek Gazociągu Północnego o łącznej przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych. Podobnie jak dwie pierwsze, miałyby one przebiegać po dnie Morza Bałtyckiego i bezpośrednio łączyć rosyjskie wybrzeże z niemieckim. 4 września 2015 r. podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku doszło do podpisania umowy, na mocy której wymienione powyżej koncerny oraz dodatkowo niemiecki BASF / Wintershall i francuski Engie, objęły udziały w spółce joint venture, która będzie koordynować rozbudowę Nord Stream. Gazprom posiada w niej 50% udziałów, natomiast pozostali akcjonariusze po 10%. Rzeczony kontrakt jest czymś więcej, niż memorandum, ponieważ nie tylko wyraża wolę zainteresowanych stron, ale rodzi również skutki prawne i wzajemne zobowiązania. W pewnym sensie można go uznać za początek projektu.

Zobacz także: Saryusz-Wolski: KE pod polityczną presją w sprawie Nord Stream II [KOMENTARZ]

Zobacz także: UE: South Stream tak, ale z poszanowaniem prawa

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
jan nowak
niedziela, 14 lutego 2016, 08:42

Pani Merkel myśli że Polacy To idoci i łykną jej kity .

Rafal
sobota, 13 lutego 2016, 10:44

Niemcy są bardzo ważnym sąsiadem Polski, bardzo ważnym partnerem”, to „(…) chcemy też rozmawiać o kwestiach, które wymagają pogłębionej współpracy”. Jak zwykle Szydło mówi wielkie NIC!dlaczego?bo nie ma Kaczyńskiego u boku a sama może najwyżej wyjść do toalety.Śmieszność,kompromitacja,jałowość i naprawdę besnadziejna sytuacja,którą już rqz przecież nam wyborcy kaczora zafundowali.

Obserwator
piątek, 12 lutego 2016, 18:02

Już Lenin twierdził że zachód sprzeda Rosji sznurek na którym Ich się powiesi.. Putin to drugi Lenin.

Tweets Energetyka24