Mercedes-Benz wybuduje fabrykę baterii do samochodów elektrycznych na Dolnym Śląsku

22 stycznia 2019, 14:06
mercedes-3510327_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Mercedes-Benz Cars zbuduje fabrykę baterii elektrycznych do nowego typu pojazdów w Jaworze na Dolnym Śląsku - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Markus Schaefer z zarządu firmy przekazał, że wartość inwestycji w nową fabrykę ma przekroczyć 200 mln euro i powstać ma tam 300 miejsc pracy.

Premier spotkał się we wtorek z członkiem zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markusem Schaeferem; tematem spotkania były nowe plany inwestycyjne w Jaworze.

"Dzisiaj mamy przyjemność ogłosić kolejną, bardzo ważną inwestycję w branży motoryzacyjnej. A branża motoryzacyjna staje się, jest już, takim hubem innowacyjności (...) na cały świat. Dzięki temu Polska również, polscy inżynierowie, pracownicy przesuwają się w górę w globalnych łańcuchach wartości, rośnie konkurencyjność polskiej gospodarki" - powiedział po spotkaniu szef rządu dziennikarzom.

Jak mówił premier, w ostatnich latach Polska przyciągnęła wiele takich inwestycji. "I bardzo cieszymy się, że inwestor, który z nami jest od kilku lat, zaufał nam ponownie i w tym samym miejscu w Jaworze (...) udało się tutaj zainicjować kolejną, bardzo ważną inwestycję. Tym razem też w obszarze, który nas bardzo interesuje, w obszarze, który wzmacnia też naszą promocję czystego powietrza, naszą promocję nowego typu mobilności, czyli właśnie elektromobilności, bo jest to inwestycja w tym dokładnie obszarze, zaawansowanych technologii baterii elektrycznych" - powiedział premier.

Morawiecki tłumaczył, że decyzja Mercedes-Benz Cars o rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych do nowego typu pojazdów w Jaworze pokazuje, że firmy, które rozpoczęły działalność inwestycyjną w naszym kraju, wierzą w talenty pracowników, dostawców, kontraktorów, dobrą współpracę również z agendami rządowymi, z ministerstwami.

"Fabryka baterii to nie tylko stabilne, dobrze płatne miejsca pracy i nakłady, ale to przede wszystkim (...) transfer technologii. Uczymy się przy tym tych najnowszych technologii" - podkreślił premier. Dodał, że "chcemy pracować w jak najbardziej zaawansowanych obszarach, po to, żeby nasze talenty mogły być najlepiej włączone w globalną gospodarkę".

"Jesteśmy świadkami rewolucji przemysłowej, rewolucji 4.0, w której Polska odgrywa coraz ważniejszą rolę. I dlatego cieszę się, że w Jaworze będą produkowane nie tylko te tradycyjne silniki, ale również serce elektromobilności, serce mobilności, samochodów przyszłości, czyli właśnie baterie elektryczne" - powiedział.

Szef rządu przekazał, że rozmawiał z Schaeferem o przyszłości inwestycji w Polsce. "Na inwestycje w tym obszarze patrzymy szerzej, nabieramy tutaj tempa w drodze do przyjaznego środowiska, do nowych rodzajów transportu. O tym rozmawialiśmy dzisiaj rano - była bardzo ciekawa dyskusja w kierunku mobilności i przyszłości. Kto wie, może za pół roku, za rok kolejny bardzo ciekawy temat się urodzi, ale tutaj jeszcze trzeba ciężko popracować nad tym wspólnie" - tłumaczył premier.

Schaefer przekazał, że wartość inwestycji Mercedes-Benz Cars w nową fabrykę baterii w Jaworze przekroczy 200 mln euro, stworzonych zostanie kolejnych 300 miejsc pracy. Jak poinformował, Mercedes-Benz Cars zbuduje w Jaworze nową fabrykę baterii elektrycznych, która stanie obok już istniejącej fabryki tej firmy. "Będzie to pierwsza fabryka tej skali, która będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla" - poinformował przedstawiciel Mercedes-Benz Cars.

"W tej chwili wykonujemy kolejny krok, stworzymy 300 kolejnych miejsc pracy w fabryce baterii. Inwestycje w ramach tego projektu przekroczą 200 milionów euro. Nasza lokalizacja stanie się kluczowym elementem naszego łańcucha produkcji na całym świecie" - mówił Schaefer.

Dodał, że fabryka w Jaworze będzie dziewiątą fabryką baterii należącą do koncernu; są one zlokalizowane w siedmiu miejscach na trzech kontynentach.

"Mercedes-Benz wierzy w elektromobilność, w inicjatywy przyszłości (...). Nie tylko będzie produkować karoserie samochodów elektrycznych, będzie również produkował serce samochodów elektrycznych, czyli baterie. Nasza decyzja, by rozwinąć działalność w Jaworze jest najlepszym dowodem na to, jak dobrze czujemy się tutaj w Polsce" - zaznaczył. Chwalił przy tym współpracę Mercedesa z władzami regionalnymi i krajowymi.

Pierwsza w Polsce fabryka silników Mercedes-Benz jest zlokalizowana w położonej około 70 km na zachód od Wrocławia w gminie Jawor na Dolnym Śląsku, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład, w ramach nowo powstałej spółki Mercedes-Benz Manufacturing Polska, będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Pod koniec czerwca ub.r. zawieszono wiechę na budowie zakładu niemieckiego koncernu Daimler AG, w którym produkowane będą silniki Mercedes-Benz. Inwestycja, warta ok. 500 mln euro, ma być ukończona w bieżącym roku, a w 2020 r. zakład ma osiągnąć pełne moce produkcyjne.

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Paww
czwartek, 24 stycznia 2019, 19:34

Nie baterii (ogniw), a obudów do baterii. To wielka różnica. Kto wie, może z czasem i same ogniwa tu się pojawią.

Mihash
środa, 23 stycznia 2019, 15:14

Według badań, podczas produkcji baterii wytwarza się taka ilość CO2, ile produkuje silnik diesla przez okres ośmiu lat. Producent ucieka z produkcją z Niemiec ze względu na tańsze koszty produkcji (tania siła robocza), oraz w celu ograniczenia emisji CO2 i związanych z nim kosztów. Kto poniesie te koszty w Polsce?

Reklama
Tweets Energetyka24