Media: firmy z UE obeszły sankcje i wyposażyły statek, który zbuduje Nord Stream 2

19 marca 2021, 12:18
4586245313_fc9b7277fa_z
Fot. motiqua / Flickr

Mimo zaostrzania przez USA sankcji wobec podmiotów, zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2, firmy z UE dostarczyły w 2020 roku nowoczesny sprzęt dla statku Akademik Czerski o wartości 10 mln USD - podał w piątek rosyjskojęzyczny portal Deutsche Welle.

Przypomina on, że na Akademiku Czerskim brakowało sprzętu do spawania i dalszego układania rur na dnie morskim. Tymczasem rosyjska jednostka miała układać Nord Stream 2, gdy w obliczu sankcji USA z projektu wycofała swoje statki szwajcarska firma Allseas.

Reklama
Reklama 

Powołując się na dane rosyjskich służb celnych, Deutsche Welle podała, że od sierpnia 2020 roku do niemieckiego portu Mukran, gdzie przez dłuższy czas znajdował się Akademik Czerski, trafiało wyposażenie produkcji włoskiej firmy Nuova Patavium. Dostarczał je ówczesny właściciel Akademika Czerskiego - Samarski Ciepłowniczy Fundusz Majątkowy (STIF), spółka podporządkowana koncernowi Gazprom. Zanim wyposażenie trafiło do Niemiec, włoska firma sprzedawała je do Rosji w dwóch partiach, deklarując wartość każdej z partii poniżej 200 tys. USD. Pozwoliło to obejść sankcje, które dotyczą towarów i usług o wartości co najmniej 1 mln USD. 

Po tym, gdy w lipcu 2020 r. USA zaostrzyły sankcje, Nuova Patavium nie zawierała już transakcji z właścicielem Akademika Czerskiego. Niemniej, włoska firma sprzedaje teraz wyposażenie firmie Sistiema-SPB z Petersburga. Spółka ta zatrudnia trzy osoby, wielokrotnie zmieniała adres i sfery działalności; wiadomo o niej, że ma licencję na instalację systemów przeciwpożarowych. To ona, według Deutsche Welle, po zaostrzeniu sankcji amerykańskich zaczęła importować z UE wyposażenie dla Akademika Czerskiego. Kupowała je od Nuova Patavium, innej włoskiej firmy - Opus S.R.L. i holenderskiej firmy Vermaat Technics B.V.

Sprzęt, który Sistiema-SPB kupiła w sierpniu 2020 roku od Opus S.R.L, po dwóch tygodniach trafił do portu Mukran, już jako własność Gazprom Regiongaz. Po drodze wartość celna sprzętu wzrosła dziesięciokrotnie, do 1,2 mln USD.

Według Deutsche Welle Vermaat Technics B.V. wyposażyła Akademika Czerskiego w system komputerowy, jednak nie sprzedała go bezpośrednio właścicielowi statku, lecz rosyjskiej spółce córce - Vermaat Servis. Do lipca 2020 r. sprzęt ten dostarczał do Rosji sam producent. Po zaostrzeniu sankcji dostawcą stała się utworzona krótko wcześniej firma BHS International B.V. Należy ona do biznesmenów rosyjskich, którzy od wielu lat działają w Rosji jako dilerzy sprzętu przemysłowego importowanego z UE. Ogółem wartość aparatury sprowadzonej z Holandii dla Akademika Czerskiego wynosi - według deklaracji celnych składanych przez właściciela jednostki - 4,9 mln USD.

Akademik Czerski ma przystąpić do układania rur na dnie Bałtyku, w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii, pod koniec marca br. Po wyposażeniu go w nowoczesny sprzęt z Włoch i Holandii statek będzie mógł układać w ciągu doby około 2 km rur - ocenia Deutsche Welle. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Niuniu
niedziela, 21 marca 2021, 03:22

Koledzy się bardzo cieszą z powodu wzrostu kosztów budowy NS2. Może i faktycznie te koszty się zwiększyły ale biorąc pod uwagę, że 90% gazociągu NS2 jest już ułożone to wzrost kosztów układania pozostałych 10% jest dla całości niewielki i w efekcie mało znaczący. Bardziej na miejscu "kolegów" bym sie przejmował kosztami realizacji polskiego BP. Jak na razie to ułożyliśmu 0 m tego rurociagu. A termin jego oddania do eksploatacji zbliża się nieuchronie. Jednocześnie tak się dziwnie złozyło, że ceny stali w tym rur doNaszego BP tylko przez ostatnie 2 miesiące poszły w górę o ponad 40%. Ciekaw jak obecnie szacujemy koszty BP wobec planowanych na początku tej inwestycji? Że, nie wspomnę o terminach jej wykonania. Przypomnę, że nie przedłużyliśmy kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu i całe Nasze "bezpieczeństwo energetyczne" wisi na terminowym uruchomieniu BP.

Michnik
piątek, 19 marca 2021, 14:44

Jeden plus jest taki, że cena tego gazociągu rośnie przez koszty dodatkowe. Widać, że chociaż tyle możemy zrobić...

sobota, 20 marca 2021, 02:00

Cena tak rośnie że firmy sponsorujące nie potrzebują wpłacać całego , przewidzianego budżetu

i choćby przyszło 10 Davienów faktów nie zakłamią
poniedziałek, 22 marca 2021, 11:05

Oczywiście, bo podawany na początku zakładany koszt był "przeszacowany" celowo i uwzględniał wiele możliwych "niespodzianek" oraz alternatywne trasy przebiegu rur, które generowały by większe koszty. Ostatecznie wyszło znacznie taniej i więcej pieniędzy nie potrzeba.

Davien
sobota, 20 marca 2021, 23:56

Firmy sponsorujace wstrzymały wpłaty bo mają dosyc dokładania do ponad 2mld wzrostu kosztów NS-2:)

HeHe
poniedziałek, 22 marca 2021, 10:16

NS2 do tej pory kosztuje o 1 mld EUR mniej niż zaplanowano :)

Stary Grzyb
piątek, 19 marca 2021, 14:38

"USA zaostrzają sankcje"? Jakie sankcje i jakie zaostrzają, skoro od zajęcia stanowiska prezydenta USA przez Bidena wszelkie sankcje zostały de facto zawieszone, do czego wystarczył prosty ruch nieogłaszania przez nową administrację list firm. które próbują NS 2 wspierać, w związku z czym sankcje są, tylko nie ma konkretnych podmiotów, które zostałyby nimi objęte?

Tweets Energetyka24