ME: Polska chce rozwijać technologie wodorowe

25 października 2018, 10:51
1280x540
Fot: Ministerstwo Energii
Energetyka24
Energetyka24

Polska jest jednym z 30 państw, które podpisały deklarację z Tokio w sprawie technologii wodorowych - poinformowało w środę Ministerstwo Energii.

Inicjatorem deklaracji z Tokio, którą podpisali przedstawiciele ponad trzydziestu państw, jest japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu. Oprócz Polski współpracę w ramach porozumienia zadeklarowały między innymi Katar, RPA, Australia i Nowa Zelandia. W wydarzeniu wziął udział Szymon Byliński, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Technologii w Ministerstwie Energii - poinformował resort.

Głównym celem prowadzonych działań będzie współpraca międzynarodowa w zakresie rozwoju technologii magazynowania energii opartych na wodorze, wymiana informacji, a także promocja innowacyjnych rozwiązań w tym obszarze.

"Polska aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz rozwoju gospodarki opartej na wodorze, wykorzystywanym dziś w transporcie i energetyce. Według niektórych danych, jesteśmy obecnie jednym z kluczowych producentów tego surowca na świecie wprowadzając na rynek około 1 mln ton wodoru rocznie. Współpraca państw w ramach realizacji założonych celów wzmocni prestiż naszego kraju na globalnym rynku energetycznym, a także w znaczący sposób przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju" - czytamy w komunikacie.                                                                           

Wodór jest jednym z paliw alternatywnych powszechnie używanym w przemyśle rafineryjnym w procesach chemicznych. Największymi producentami wodoru w Polsce są Grupa Azoty, PKN Orlen oraz Grupa Lotos.

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
MacGawer
czwartek, 25 października 2018, 22:08

"Według niektórych danych, jesteśmy obecnie jednym z kluczowych producentów tego surowca na świecie wprowadzając na rynek około 1 mln ton wodoru rocznie." Warto dodać, że wytwarzanego z gazu ziemnego. Oby te "technologie wodorowe" nie wyglądały jak pociąg na wodór jaki niedawno pokazywano. Wyposażono go w kosztowny zbiornik oraz jeszcze droższe ogniwa paliwowe, a jechał po... zelektryfikowanej linii. Większość osiagnięć z tej dziedziny to typowa sztuka dla sztuki, czy użycie gazu ziemnego w jego naturalnej formie nie jest łatwiejsze? Nawet w ogniwach paliwowych można go stosować, przy czym wysokotemperaturowe SOFC są coraz tańsze.

Tweets Energetyka24