ME: nowe porozumienie ws. fuzji KHW i PGG ,,uwzględniło sugestie związków"

27 lutego 2017, 17:59
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Jak poinformował Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, związkowcy z Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i Polskiej Grupy Górniczej (PGG) otrzymali nowy projekt porozumienia dotyczącego fuzji obu firm. Dokument ma uwzględniać sugestie strony społecznej.

„Po zebraniu wszystkich sugestii (związkowców – PAP) przedkładany porozumienie i proponujemy, aby do środy do godziny 10.00 zostało to porozumienie podpisane przez stronę społeczną” – powiedział wiceminister przed kolejną turą rozmów ze związkowcami w Katowicach.

 

Dodał, że ostateczny termin zawarcia porozumienia społecznego wynika z konieczności podjęcia rozmów z inwestorami, którzy mają dokapitalizować powiększoną PGG, oraz instytucjami finansowymi - wierzycielami holdingu.

Zobacz także: Fuzja KHW i PGG: związkowcy wznowią rozmowy z rządem

„Nie możemy przekładać tego w nieskończoność, bo inaczej nie zdążymy z terminami (…). Stąd w środę mamy zaproponowane przez inwestorów spotkanie po południu, dotyczące nowego biznesplanu i porozumienia w KHW (…), a w czwartek mamy rozmowy z instytucjami bankowymi o nowym biznesplanie, o konwersji (części długu KHW na udziały w powiększonej PGG – PAP) i o innych szczegółach” – powiedział Tobiszowski.

 

Według wiceministra, postulaty wnoszone podczas dotychczasowych rozmów ze stroną społeczną zostały zaakceptowane i wniesione do nowego projektu porozumienia. „Wydaje mi się, że ono powinno zostać zaakceptowane, bo innych postulatów nie było” – powiedział Tobiszowski.

 

Zgodnie z projektem, pracownicy KHW mieliby przyjąć warunki wynagradzania obowiązujące w PGG, co oznacza rezygnację z obowiązywania układu zbiorowego pracy w holdingu. Natomiast pracownicy PGG mieliby otrzymać - co potwierdził w poniedziałek Tobiszowski - jednorazowe świadczenie, związane m.in. z lepszymi od zakładanych wynikami spółki.

 

Według informacji PGG, zastąpienie holdingowego układu zbiorowego porozumieniami płacowymi obowiązującymi w PGG w praktyce oznacza podwyższenie pensji pracowników KHW do poziomu wynagrodzeń obowiązującego w Polskiej Grupie Górniczej, a po połączeniu nastąpi wyrównanie średniego miesięcznego wynagrodzenia we wszystkich kopalniach spółki do kwoty 6225 zł. Zakładany jest wzrost średniego miesięcznego wynagrodzenia dla zdecydowanej większości pracowników KHW, w niektórych grupach zawodowych nawet do kilkuset złotych. Przykładowo górnik w ścianie ma zarobić o ok. 237 zł więcej.

 

Sprawa przekazania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń należącej do KHW kopalni Wieczorek oraz ruchu Śląsk ma znaleźć się - jak podał Tobiszowski - w załącznikach do porozumienia, a nie bezpośrednio w jego treści. Zapisy dotyczące terminów przekazania kopalń do SRK były wcześniej kwestionowane przez związkowców.

 

W poniedziałkowych rozmowach ze związkowcami nie bierze udziału minister energii Krzysztof Tchórzewski, który przebywa z wizytą w Brukseli.

Jakub Wiech/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24