ME: ,,Najwyższy czas przełamać rosyjską strefę wpływów energetycznych"

12 grudnia 2016, 17:49
Fot. Pixabay

„Najwyższy czas na przełamanie strefy wpływów energetycznych Korytarzem Północ-Południe. Chcemy, żeby o kupnie gazu decydowała cena, a nie brak alternatywy- powiedział na konferencji dotyczącej rynku gazu Krzysztof Jackowski, radca ministra w Ministerstwie Energii.

Jackowski starał się zarysować całokształt polskiej polityki w obrębie rynku gazu. ,,Przed 2009 rokiem, w Europie miał miejsce podział na strefy wpływów, gaz płynął ze wschodu na zachód, był to surowiec rosyjski. Strefa wpływów energetycznych to silny instrument osiągania politycznych celów. Brak alternatywy w postaci infrastruktury czy technologii, powoduje znaczącą przewagę państw posiadających surowce energetyczne”- powiedział.

 

Radca ministra odniósł się również do wspólnotowej polityki energetycznej. ,,Unia Europejska nie była i nie jest konsekwentna w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Postawa Komisji i Parlamentu bywa niejednoznaczna"- stwierdził.

 

Jako możliwe wyjście z tej sytuacji, Jackowski wskazał budowę Korytarza Północnego i dalszych połączeń międzypaństwowych. „Najwyższy czas na przełamanie strefy wpływów energetycznych. Można to osiągnąć za pomocą Korytarza Północ-Południe. Chcemy, żeby o kupnie gazu decydowała cena, a nie brak alternatywy"- powiedział. Dodał również, że ,,projekt ten wpisuje się w unię energetyczną, da Europie bezpieczeństwo, dywersyfikację i konkurencję”

 

Jackowski wspomniał również o możliwościach, jakie niesie ze sobą technologia LNG. ,,Kiedyś technologia ta była znacznie droższa, teraz jest taniej ze względu na przełom technologiczny. Do terminalu może spływać gaz z każdego zakątka świata. Państwa naszego regionu wyjdą z pułapki infrastrukturalnej. Litewski terminal LNG spowodował obniżenie cen rosyjskiego gazu dla odbiorców litewskich.”

 

,,Chcemy zorganizować w Polsce hub gazowy. Realna konkurencja może spowodować zniesienie regulacji”- stwierdził Jackowski

 

Zobacz także: „2019”: realny scenariusz, w którym Polska przedłuża kontrakt z Gazpromem

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Marek1
poniedziałek, 12 grudnia 2016, 19:44

Hub gazowy Panie Jackowski, to już jest od dawna w Niemczech. I ani Berlin, ani tym bardziej Moskwa nie dopuści do zmiany tej sytuacji, więc po co ten niemądry wishful thinking. Lepiej się panowie mądrale skupcie na tym JAK zminimalizować kolejne szkody po powstaniu i uruchomieniu NS2, bo że on powstanie, to już chyba nie macie wątpliwości ?

PiotrEl
środa, 14 grudnia 2016, 09:19

Płać i płacz. Tylko nie przekładaj swoich fobii na inne kraje.

Tweets Energetyka24