Matwijenko: USA chcą usunąć Rosję z europejskiego rynku gazu

3 listopada 2017, 12:58
Fot. Eurasian Women's Forum / Flickr

Zdaniem Walentiny Matwijenko nowe amerykańskie sankcje są dowodem niestabilności USA, jako partnera i sposobem na wyeliminowanie Rosji z europejskiego rynku gazu.

„Pod przykrywką subtelnych pretekstów toczy się wyrafinowana wojna handlowa z Rosją - sankcje nakładane są na wrażliwe sektory, w których jest bardzo konkurencyjna” - uważa Walentina Matwijenko, przewodnicząca Rady Federacji. W jej opinii amerykańskie obostrzenia zostały wprowadzone po to, aby wyeliminować Rosję z europejskiego rynku gazu i ropy, a następnie zastąpić dostarczany przez nią surowiec „drogim gazem z łupków”. 

„Nowe sankcje mają również na celu ograniczenie naszej konkurencyjności w sektorze energetycznym” - uważa Matwijenko. W jej opinii działania USA są sprzeczne z zasadami obowiązującymi w światowym handlu, zaś dialog jest niemożliwy, więc Rosja musi „zmobilizować siły i zasoby, aby zneutralizować konsekwencje oraz wspierać przedsiębiorstwa”.

Przypomnijmy, że nowe regulacje pozwolą Amerykanom nałożyć kary na europejskie przedsiębiorstwa współpracujące m.in. z rosyjskim sektorem energetycznym. Eksterytorialny charakter regulacji sprawia, że możliwe będzie objęcie nimi podmiotów, które wspierają działalność powiązanych z Kremlem firm np. poprzez dostarczanie części zamiennych, technologii, czy finansowania. 

Zobacz także: Grupa Azoty nowym członkiem Towarowej Giełdy Energii

Zobacz także: Weszło w życie nowe rozporządzenie ws. bezpieczeństwa dostaw gazu

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
tak tylko...
piątek, 3 listopada 2017, 15:04

Pani Walentyno, proszę nie oszukiwać, my w Polsce dobrze wiemy, że sankcje nie szkodzą Rosji, tylko wzmacniają i wspierają rozwój jej gospodarki. Tak przynajmniej twierdzą nasi rosyjscy koledzy piszący na portalach...

Kiks
piątek, 3 listopada 2017, 13:59

Wala, kolejny trol z Olgino? Drogi gaz z łupków.. Bo ruscy już to wiedzą. Ale tak to jest jak ktoś wpada w panikę, bo może utracić ostatnie narzędzie do rozgrywania Europy, w której ruscy nigdy nie będą.

Stefan
piątek, 3 listopada 2017, 13:14

Usuniemy was z rynku gazu, potem z Wielkich Łuków i Smoleńska!

Reklama
Tweets Energetyka24