Baltic Pipe – zakończono wiercenie tunelu w miejscu lądowania gazociągu podmorskiego w Polsce

10 czerwca 2021, 09:23
Finch_11A0440pl-2048x1353
Fot. Energinet / www.baltic-pipe.eu
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) zakończyła drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w miejscowości Pogorzelica na polskim wybrzeżu Bałtyku. 

W ten sposób został wykonany jeden z kluczowych etapów morskiej części Baltic Pipe. Na zlecenie Gaz-System wykonawca wybudował przejście podziemne techniką ograniczającą oddziaływanie inwestycji na otoczenie i przyrodę. Metoda polegała na drążeniu tunelu maszyną o średnicy tarczy ok. 2,5 metra, za którą były układane betonowe obręcze dodatkowo usztywniające i stabilizujące tunel. Punkt wyjścia z tunelu znajduje się ok. 400 m od linii brzegowej w głąb morza.

Tak przygotowane miejsce lądowania gazociągu podmorskiego pozwoli na połączenie gazociągu podmorskiego ze stacją zaworową na lądzie. Następne prace w rejonie miejsca lądowania gazociągu będą polegały m.in. na przygotowaniach do wyciągnięcia maszyny TBM spod dna morza oraz na dostosowaniu placu budowy do umieszczenia gazociągu podmorskiego w tunelu.

Równolegle na lądzie w Polsce trwają intensywne prace przy spawaniu i układaniu gazociągów na trasie Niechorze – Płoty i Goleniów-Lwówek. Na tłoczniach w Goleniowie, Odolanowie i Gustorzynie powstają budynki zaplecza technicznego oraz fundamenty pod sprężarki. Pierwszy montaż agregatu sprężającego rozpoczął się 9 czerwca br. na tłoczni w Odolanowie. (Gaz-System)

Reklama
Reklama
Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Niuniu
środa, 16 czerwca 2021, 00:21

czytelnik D24 - martwie się bo ciepło i ciepłą wodę pozyskuje używając pieca opalanego gazem. A lubię zarówno ciepło jak i ciepłą wodę. I boję się po prostu, że po 2022r może mi tego zabraknąć. I to nie przez Gazprom ale dzięki nieudolności opłacanych z moich podatków polskiego Rządu. Pytam się o naszą rurę na dnie Bałtyku bo kilka tygodni temu członkowie Polskiego Rządu zapowiadali początek tego układania. Los NS2 mało mnie osobiście obchodzi za to BP jest dla mnie bardzo ważny. O NS2 codziennie jesteśmy informowani - ile to ułożyli lub nie. To bardzo poproszę o podobne informacje, analizy

czytelnik D24
czwartek, 17 czerwca 2021, 09:02

A na stronę BP to nie łaska wejść?

LeLo
czwartek, 17 czerwca 2021, 02:50

Ciekawe - jestem posiadaczem domu w Polsce z kotłem opalanym gazem i nigdy nie miałem kłopotu z odbiorem tego medium. Nawet wtedy, gdy Gazprom wstrzymywał dostawy (jak np. w 2017 r. przez ponad 0,5 roku). I widzę olbrzymią ilość rzetelnej informacji na temat budowy BP - czy to zakończenia odcinka na Morzu Północnym (łącznie z wizualizacją stacji "wpinki" w podwodny rurociąg - artykuł p. Marszalkowskiego), czy to ruchów statków na Bałtyku (mapki z pozycjami tych statków) wykonujących prace przygotowawcze pod rurociąg BP, dokładne info na temat statków Saipemu cumujących w Rotterdamie, a które będą układać BP w Bałtyku (np. dzisiejsza informacja "Castoro Sei jednak JESZCZE NIE OPUSZCZA Rotterdamu. Jednostka zmieniła miejsce cumowania na nabrzeże Misissipi, w którym wcześniej cumował Castorone"), czy informacjami na temat wstrzymania budowy jednego z pięciu odcinków na terenie Danii, i jeszcze wielu innych. Generalnie mam wrażenie, że mieszkasz w zupełnie innym kraju niż Polska. Moim zdaniem Ty nie jesteś zainteresowany informacjami na temat postępów budowy BP. Ty nieudolnie próbujesz siać ferment w tym temacie. I wszystko....

Niuniu
piątek, 11 czerwca 2021, 00:05

A jak idzie układanie rury na dnie Bałtyku?

czytelnik D24
piątek, 11 czerwca 2021, 15:08

Co się tak martwisz fanatyku Gazpromu? Odcinek na Morzu Północnym jest już ułożony a na ułożenie rurociągu na Bałtyku mamy aż półtora roku.

Buczacza
sobota, 12 czerwca 2021, 00:07

Czego się spodziewać po kimś komu SM wybudowała dom?

Tweets Energetyka24