Badanie: Praktycznie wszyscy klimatolodzy świata zgodni co do przyczyn zmiany klimatu

20 października 2021, 10:58
mathematics-gf46674dcd_1920
Fot. Pixabay

Jak wynika z badania opublikowanego w Environmental Research Letters, konsensus naukowy w sprawie przyczyn obecnej zmiany klimatu wynosi już 99,9%.

Według badania trójki naukowców opublikowanego w Environmental Research Letters konsensus naukowy dotyczący przyczyn obecnej zmiany klimatu wynosi 99,9%. Oznacza to, że praktycznie wszyscy klimatolodzy świata uznają, że człowiek - poprzez swoje emisje - odpowiada za wzrost średniej globalnej temperatury i destabilizację klimatu.

Badacze przeanalizowali 88 125 artykułów naukowych dotyczących klimatu, spośród których zaledwie 28 pozostawało sceptycznych względem antropogenicznego globalnego ocieplenia.

Analiza ta pokazuje, że od czasu badania Cooka z 2013 roku konsensus naukowy w sprawie globalnego ocieplenia wzmocnił się - wtedy odsetek ten wynosił 97%.

image

 Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
FeWo
wtorek, 2 listopada 2021, 22:04

Mój kot ma jedno futerko i potrzebuje trochę jedzenia i dużo głaskania . A takie Kolczyki potrzebują 5 zamków dwa jachty i kilka samolotów. Kto zabija Ziemię to prawda chciwość potworna chciwość .

gość
wtorek, 2 listopada 2021, 13:34

jakimże trzeba być geniuszem żeby stwierdzić, że człowiek odpowiada za zmiany klimatu.. w końcu zwierzęta nie budują fabryk, nie produkują dóbr konsumpcyjnych, a przede wszystkim nie są tak ekspansywne i chciwe jak ludzie...

obserwator
piątek, 22 października 2021, 04:32

Historia rozwoju ludzkości i przemysłu a wraz za nią idącej emisji CO2 jest już dość długa. Jeżeli ja dostałbym za zadanie ocenić czy faktycznie działalność człowieka ma kluczowy wpływ a nie jest wyłącznie odpryskiem który nieznacznie modyfikuje odchylenie od standardowych wyników, to wolałbym oceniać prace napisane kilkanaście lat temu, jeszcze nieskażone obecną modą na bycie "eko", ideologicznej walki z paliwami kopalnianymi, zielonych ładów, dalekosiężnych planów na elektromobilność i tak dalej. Czy mamy 100% pewność że każdy bez wyjątku autor pisząc swoją pracę nie jest pod wpływem owych modnych "izmów", czy ich nie ma choćby nieświadomie z tyłu głowy ? Z wynikami badań jest dokładnie tak jak z węglem ropą i gazem. Można pewne obszary ignorować, inne nadinterpretować, wyciągać wnioski obserwując większość a na wszystko mieć liczby. Ja domyślam się że człowiek ma wpływ na klimat niemniej jest on wg mnie wyolbrzymiony. Niezależnie od tego czy i jak dużo będziemy emitować CO2 kiedyś wybuchnie Yellowstone, upadnie asteroida, Afryka znowu się zazieleni a potem wyschnie, Europa będzie skuta lodem po czym zniknie jako nowy kontynent.... bo klimat się zmienia z różnych powodów. On po prostu tak ma. Pozdrawiam.

abracadabra
czwartek, 21 października 2021, 20:52

pozostałe 0,1% to są bezideowcy, czyli naukowcy

Szept
czwartek, 21 października 2021, 12:48

Obowiązuje jednomyślność zarówno w sferze światopoglądowej jak i w nauce. Zabawne czyż nie, do niedawna taką jednomyślność znaliśmy tylko z antyutopii, nawet za komuny nie osiągnięto takiego stanu. Żeby dziś być publikowanym w pismach naukowych trzeba pisać prawomyślnie i zgodnie z głównym nurtem bo inaczej to można sobie pisać po forach w internecie. To tak jak by w Polsce prawicowy publicysta chciał publikować w Wyborczej. Skoro w tak trywialnej sprawie jak szczepionki nie ma zgody na świecie to opowiadanie że osiągnięto taką zgodę w dużo bardziej kontrowersyjnej sprawie globalnego ocieplenia zakrawa na żart lub jest robieniem idiotów z czytelników.

Tweets Energetyka24