Małopolska: prawie 40 milionów złotych z Unii na zakup ekologicznych autobusów

2 stycznia 2018, 16:37
Fot. Pixabay

Tarnów otrzymał blisko 38 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na zakup 40 ekologicznych autobusów oraz budowę parkingu Park&Ride obok dworca kolejowego w dzielnicy Mościce.

We wtorek władze województwa przekazały gwarancje unijnego dofinansowania dla tych projektów.

Zgodnie z pierwszym z nich tarnowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) otrzyma blisko 33 mln zł z RPO na zakup 40 ekologicznych autobusów, spełniających najwyższe europejskie normy emisji spalin Euro 6. 21 pojazdów z tej puli będzie napędzanych gazem ziemnym CNG. Całkowita wartość inwestycji to ponad 47,7 mln zł.

Plany zakładają, że do kwietnia 2019 r. przewoźnik pozyska 35 autobusów o długości 12 m oraz pięć nieco mniejszych: 9-metrowych. Nowe pojazdy zastąpią te najbardziej wyeksploatowane.

MPK podpisało już w listopadzie zeszłego roku umowy z firmami, które wyprodukują większość z autobusów: Scania dostarczy 26 pojazdów 12-metrowych, w tym 21 na gaz ziemny, a MAN – dziewięć pojazdów o takiej samej długości.

Drugi z projektów przewiduje, że od grudnia 2019 roku mieszkańcy miasta, którzy korzystają z połączeń kolejowych zyskają do dyspozycji drugi parking Park&Ride, który powstanie obok dworca kolejowego w dzielnicy Mościce. Obiekt pomieści 188 samochodów osobowych. Przewidziano w nim także zatokę autobusową, zatokę dla aut do wysadzenia pasażerów, a także stanowiska dla 30 rowerów.

Miasto Tarnów, które odpowiada za realizację tej inwestycji, otrzymało prawie 2 mln zł dotacji z RPO. Całkowita wartość projektu to prawie 5 mln zł.

W mieście działa już wielopoziomowy parking Park&Ride na 340 samochodów. Znajduje się on po południowej stronie dworca PKP.

Jak podkreślił wicemarszałek województwa Stanisław Sorys, wszystkie działania małopolskich gmin mające na celu wymianę starego taboru i unowocześnienie transportu publicznego są "nieocenione, jeśli chcemy myśleć o faktycznej poprawie jakości powietrza w regionie".

Zobacz także: Poznań stawia na autobusy elektryczne

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
jang
piątek, 12 stycznia 2018, 16:03

nikt nigdzie nie napisał ,że autobusowa potęga/serio piszę/jaką jest w Unii Polska ma kupować określona markę.Neoplan może taką produkcję uruchomić tak jak Autosan.Może nie oznacza ,ze potrafi lub zechce... Bo o wygłupie Autosanu z autobusem dla MON nasz portal obszernie pisał

Tweets Energetyka24