Łukaszenka: Rosja sugeruje zjednoczenie w zamian za niższe ceny surowców

14 lutego 2020, 11:44
Łukaszenka
Fot. Flickr
Energetyka24
Energetyka24

- Rosja sugeruje Białorusi zjednoczenie i w zamian proponuje takie same jak w Rosji ceny surowców – powiedział białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka, cytowany przez agencję prasową BiełTA.

„Władze Rosji sugerują przyłączenie Białorusi do Rosji w zamian za wspólne ceny surowców” – oświadczył Łukaszenka. Jego zdaniem jednak ani białoruskie, ani rosyjskie społeczeństwo „nigdy nie zechcą pójść tą drogą”.

Łukaszenka powiedział także, że rozmowy na temat pogłębienia integracji w ramach państwa związkowego Białorusi i Rosji będą kontynuowane. Nie będzie jednak rozmów na temat utworzenia organów ponadnarodowych.

Od grudnia 2018 roku Moskwa naciska na ściślejszą realizację umowy związkowej z 1999 roku i pogłębienie integracji Rosji z Białorusią, warunkując tym dalszą pomoc gospodarczą dla Mińska.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
krzys
piątek, 14 lutego 2020, 18:19

Białoruś, z którą przez wieki tworzyliśmy wspólne i udane państwo, to największa chyba porażka Polski po 89. Nie wiem, czy to nasi wpadli na pomysł izolowania Łukaszenki, a tym samym wpychania go w objęcia Rosji, czy pomysł był gdzieś na zachód od nas. Białoruś dzisiaj powinna być najbliższym nam krajem, bliższym niż Czechy czy Słowacja. Pytanie, czy to jest do odrobienia dzisiaj?

Stary Grzyb
piątek, 14 lutego 2020, 16:07

Sytuacja na Białorusi robi się ciekawa. Zachód powinien pamiętać, że dywagowanie o prawach człowieka traci na znaczeniu, gdy pytanie brzmi "czy wesprzeć niekoniecznie całkiem krystaliczną, ale w znacznym stopniu suwerenną i potencjalnie mogącą tę suwerenność wzmocnić władzę lokalną, czy też stawiać tę władzę do pionu tak długo, aż zastąpią ją hordy rosyjskich czekistów?"

Niuniu
piątek, 14 lutego 2020, 14:08

Niestety dla Naszej polityki wschodniej wizja "sfederalizowania" Rosji z Białorusią jest nie do wykluczenia. Wręcz jest nieunikniona jeśli Rosja chcę utrzymać się w dotychczasowym kształcie. alternatywą jest dryfowanie Białorusi na Zachód wręcz jeśli tylko wyrazi taką chęć z członkowstwem w UE. A to doprowadziło by w dalszej perspektywie rozpadu Rosji.

po trzecie sankcje
sobota, 15 lutego 2020, 14:57

Dziś Rosja udaje mocarza i kozaka. Ale jest jeden strukturalny problem, który nie jest dla wszystkich oczywisty: gospodarka. Nie potrafili odejść od modelu surowcowego. RU pod sankcjami nie ma dostępu do technologii wydobycia arktycznego i podmorskiego, a stare złoża ropy się wyczerpują. Kosztem spadku poziomu życia ludności, zgromadzili duże rezerwy walutowe, ropa to 40% budżetu.

Tweets Energetyka24