Łotewski MSZ: bazy logistyczne Nord Stream 2 przykrywką dla rosyjskiego wywiadu

24 kwietnia 2017, 12:09
Energetyka24
Energetyka24

Łotewski minister spraw zagranicznych Edgar Rinkēvičs poinformował o powodach sprzeciwu władz w Rydze wobec możliwości wykorzystania portu w Windawie jako bazy logistycznej dla projektu Nord Stream 2. 

Agencja Ria Novosti cytując słowa polityka twierdzi, że jego zdaniem „budowa rurociągu mogła stać się przykrywką dla działań wywiadowczych służb specjalnych Rosji”. W efekcie zaszkodziłoby to decyzjom podejmowanym w zakresie tworzenia na Łotwie infrastruktury obronnej.

Wsparcie dla rurociągu według Rinkēvičsa „byłoby sprzeczne z ideą współpracy Rygi z UE i NATO, z którymi łączą ją projekty infrastrukturalne”.

Port w Windawie otrzymał propozycję udziału w budowie Nord Stream 2. Planowane inwestycje z tego tytułu według rosyjskich mediów miałyby wynieść 14 milionów euro. Przychody dla łotewskiej gospodarki Ria Novosti szacuje na 25 milionów euro.

Nord Stream 2 to planowany gazociąg pomiędzy Rosją i Niemcami o docelowej przepustowości 55 mld m3 surowca rocznie. Jego budowa ma ruszyć w 2019 r. Rurociąg budzi kontrowersje w Europie Środkowej ponieważ może utwierdzić dominację rosyjskiego błękitnego paliwa na tym obszarze na całe dekady. Nord Stream 2 byłby także zabójczy dla tranzytu gazu przez Ukrainę na Zachód. 

Zobacz także: Prof. Riley: Amerykanie wysyłali do UE marines. Dziś będą wysyłać LNG

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Muzyn polski
czwartek, 27 kwietnia 2017, 05:57

To jest ich być albo nie być . Gdyby Polacy grali z ke o łagodniejszy stosunek do wegla

mefis58
poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 12:46

"Łotewski MSZ: bazy logistyczne Nord Stream 2 przykrywką dla rosyjskiego wywiadu". Rozumiem, że każdy MSZ ma swojego Waszczykowskiego ale żeby brednie takiego łotewskiego cymbała przedrukowywać? Toż to chyba tylko po to, żeby ostrzec z kim to się zadajemy w tym sojuszu !!! Kiedyś w Polsce szukano ułożonych wzdłuż Jamału "światłowodów szpiegowskich", teraz Łotysze boja się o wykorzystanie baz logistycznych jako "przykrywki do działań szpiegowskich ! Doprawdy nie wiadomo czy to bardziej śmieszne czy bardziej żałosne ! Oto Rosja aby szpiegował Łotwę, do której, biedactwa , nie potrafiła się dobrać inaczej, buduje sobie za marne 10 mld dolarów gazociąg tylko po to żeby wykorzystać "bazy logistyczne" do szpiegowania !!! Straszne, prawda ? Nawet taki grzmot ministerialny nie zada sobie pytania ileż to satelitów szpiegowskich mogła by Rosja umieścić w kosmosie za te pieniądze !!! Po co zadawać sobie trudne pytania ?

Naiwny
poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 15:30

Leczcie się. Mania prześladowcza to choroba psychiczna. A tak na poważnie, po co Rosja buduje gazociągi itp? Po to, żeby zarabiać kasę na sprzedaży produktów energetycznych z maksymalnie monopolistycznej pozycji? Czy tak jak powyższy tekst wskazuje w celu uzyskania wywiadowczej i militarne dominacji? A po co im ta dominacja jak już będą mieli rynek zbytu? A po co mają zagrażać własnemu rynkowi zbytu? I tak na poważnie to po za paranoją jest jakiś powód dla którego Rosja miała by zaatakować jakiś kraj Europejski?

Reklama
Tweets Energetyka24