Litewski sejm przyjął ustawę ws. elektrowni atomowej w Ostrowcu

16 czerwca 2017, 12:12
Fot. dsae.by

Litewski parlament przyjął wczoraj ustawę o zagrożeniu wynikającego z budowy białoruskiej siłowni atomowej w Ostrowcu. Według litewskich posłów siłownia jest niebezpieczna, zagraża bezpieczeństwu narodowemu Litwy, środowisku i zdrowiu społeczeństwa. 

Ustawę o zagrożeniu białoruskiej siłowni poparło 104 posłów w 141-osobowym parlamencie.

Poseł Eugenijus Gentvilas wskazuje, że "przyjęta ustawa demonstruje gotowość Litwy do zrezygnowania z kontaktów energetycznych, które ze względów ekonomicznych są ważne, ale niebezpieczne ze względów geopolitycznych".

Poseł Juozas Olekas zaznacza, że "przyjmując tę ustawę, Litwa pozyskała silny instrument pozwalający na poszukiwanie wsparcia partnerów na arenie międzynarodowej" w tym temacie.

Zobacz także: Ostrowiec 2018. Polska i Litwa ramię w ramię przeciwko atomowemu zagrożeniu? [ANALIZA]

Poseł Laurinas Kaszcziunas już w czwartek wystąpił z inicjatywą zwrócenia się do parlamentów Łotwy i Estonii o przyjęcie analogicznych ustaw.

Litwa od dawna wyraża obawy i zastrzeżenia w związku z budową elektrowni atomowej przy swej granicy. Władze litewskie zarzucają Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni.

Zdaniem Litwy kwestie bezpieczeństwa elektrowni ma ocenić międzynarodowa grupa ekspertów. Kwestia powołania takiego zespołu jest m.in. tematem odbywającego się obecnie w Mińsku spotkania przedstawicieli Konwencji z Espoo, dotyczącej ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym.

Elektrownia pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim, budowana przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwotnie planowano, że pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2018 roku, a drugi - w 2020 r., jednak plany te skorygowano i pierwszy blok ma być wprowadzony do eksploatacji do końca roku 2019.

kn/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Mm
wtorek, 11 lipca 2017, 11:25

Ale probialoruskie lobby się objawilo? Wspierać prorosyjskiego dyktatora przeciw Litwie? A fe, Polska nie ma w tym zadnego interesu i jropka.

jang
wtorek, 4 lipca 2017, 21:01

czyli czas najwyższy by polski Sejm podjął Ustawę negującą prawo Mongołów do znęcania się nad klaczami w ciąży...

Tweets Energetyka24