Kurtyka: do połowy roku przedstawimy rozwiązania chroniące najuboższych przed cenami energii

23 kwietnia 2021, 10:19
840_472_matched__pj5jou_152576214153f144-2
Fot. Ministerstwo Środowiska
Energetyka24
Energetyka24

W połowie roku przedstawimy rozwiązania umożliwiające najuboższym ochronę przed cenami energii. Problem ubóstwa energetycznego dotyczy kilku procent polskich rodzin - powiedział w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Kurtyka, pytany w porannej audycji Radia Warszawa o transformację energetyczną, odpowiedział że obecnie nie można uniknąć dyskusji nt. inwestycji w system energetyczny, który w Polsce jest "stosunkowo przestarzały" i wywodzi się z lat 60-tych oraz 70-tych ubiegłego wieku. "Te instalacje docierają do kresu swojej żywotności energetycznej, tak czy inaczej musimy zainwestować w nowe opcje" - powiedział minister.

Reklama
Reklama

Jak wskazał, nowe technologie energetyczne, takie jak fotowoltaika i baterie litowo-jonowe w ciągu ostatnich dziesięciu lat znacząco rozwinęły się i znacznie zmniejszyły swój koszt. "Po drugiej stronie mamy finanse, musimy skorzystać z tego - to rozłożenie przez 20 lat inwestycji zarówno po stronie wytwarzania energii, jak i sieci dystrybucyjnych, termomodernizacji budynków, systemu transportowego" - powiedział szef resortu klimatu i środowiska.

Kurtyka powiedział, że "musimy dać jak największe instrumentarium tym, którzy są gotowi do tego, żeby energię oszczędzać. Mamy 457 tys. gospodarstw, które zdecydowały się w Polsce zainstalować fotowoltaikę. W grudniu 2020 było ich 4 tys." - przypomniał minister. 

Odpowiadając na pytanie o kwestię ustawy rekompensacyjnej, która miałaby pomóc gospodarstwom domowym poradzić sobie z drożejącą energią, Michał Kurtyka powiedział, że "to nad czym my pracujemy - ustawa rekompensacyjna - to jest dla tej najbardziej wrażliwej części społeczeństwa". Jak podkreślił, "w ciągu ostatnich 4 lat osiągnęliśmy zmniejszenie ubóstwa energetycznego". 

"W połowie roku przedstawimy rozwiązania umożliwiające najuboższym ochronę przed cenami energii" - zapowiedział minister. Kurtyka zaznaczył, że "mniej więcej 10 lat temu problem ubóstwa energetycznego dotyczył ok. 10 proc. Polaków, dzisiaj mówi się, że to jest raczej w okolicach 6 proc. Problem ubóstwa energetycznego dotyczy kilku procent polskich rodzin" - powiedział szef MKiŚ.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
en
niedziela, 25 kwietnia 2021, 01:40

Jakiś czas temu zachęcano do inwestowania w ogrzewanie akumulacyjne. Ktoś, kto w to zainwestował, teraz zostaje postawiony przed kolejną zmianą polityki energetycznej i rozwiązanie, które po latach miało się zwrócić, nie daje obiecanych profitów. Czy za kilka lat podobnie będzie z fotowoltaiką? Powiecie, że to niemożliwe, a co jeżeli ktoś wpadnie wtedy na pomysł opodatkowanie m2 paneli fotowoltaicznych? Nie jest to takie niemożliwe przy takim braku konsekwencji ze strony rządzących. Jeżeli obiecuje się komuś potencjalne oszczędności z inwestycji, to trzeba dotrzymywać słowa, a nie zmieniać co kilka lat swoje koncepcje i to na koszt konsumenta, który za te pomysły zapłaci ze swojej kieszeni.

Tweets Energetyka24