Kurtyka dla Energetyka24: Za dwa lata prototyp polskiego samochodu elektrycznego

14 listopada 2016, 11:23

W rozmowie z Energetyka24.com Michał Kurtyka, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, stwierdził, że rozwój elektromobilności pozwoli skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem polskich miast. Jego zdaniem pierwszy prototyp krajowego samochodu elektrycznego może powstać już w 2017-18 r., a następnie rozpocznie się proces jego komercjalizacji. Ponadto w nadchodzących latach czeka nas przełom cenowy w zakresie dostępności pojazdów zasilanych na elektryczność. 

„Pierwsze wyzwanie, przed którym stoimy to niska emisja. To są te emisje, które są generowane bezpośrednio przez transport w centrach naszych miast. To jest między 7 a 12% całości zanieczyszczeń, z którymi spotykamy się na codzień. Z nimi musimy sobie poradzić w pierwszej kolejności” – stwierdził polityk.

„Jeżeli chodzi o kwestię emisji gazów cieplarnianych to będzie to związane z ewolucją naszego miksu energetycznego i z pojawieniem się alternatywnych metod zaopatrzenia w energię elektryczną, również indywidualnych. W związku z czym to jest sprawa, która będzie ewoluowała w sposób stopniowy” – dodał Kurtyka.

„Myślę, że już mamy szereg prototypów, wielu wynalazców, przedsiębiorców, którzy prototypy [pojazdów elektrycznych – przyp. red.] wyprodukowało” – stwierdził Podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii. Zdaniem Michała Kurtyki inną kwestią jest to kiedy pojawią się polskie marki. 

„Przygotowaliśmy plan elektromobilności, który zawiera trzy osie. Pierwsza to zwiększenie elektromobilności Polaków, druga – stabilizacja sieci elektroenergetycznej i trzecia – rozwój przemysłu elektromobilności. Spodziewamy się, że w latach 2017-18, to znaczy w pierwszym etapie realizacji tego planu, powstaną pierwsze prototypu [miejskiego samochodu elektrycznego – przyp. red.], których komercjalizacja będzie następnie przedmiotem prac na dalszych etapach tego planu” – uzupełnił swoją wypowiedź polityk.

„Niewątpliwie technologia samochodu elektrycznego, stojąca u podstaw tej technologii bateria, bardzo się zmienia, bardzo się rozwija. Maleją koszty, w związku z tym wiele wskazuje na to, że w okolicach 2020-2022 r. nastąpi taki strukturalny przełom, który spowoduje szerokie upowszechnienie się samochodów elektrycznych przynajmniej w centrach miast” – zakończył swoją wypowiedź Kurtyka. 

Zobacz także: EuroPOWER: Elektromobilność – polski pomysł na nowoczesną energetykę [RELACJA]

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Amen
wtorek, 15 listopada 2016, 12:18

Komuna wersja 2.0

cvcn
wtorek, 15 listopada 2016, 21:36

Zwykłe oszustwo, bo to oszust, a samochód ele to ślepa uliczka

Energetyk
poniedziałek, 14 listopada 2016, 19:34

Najwyższy czas na drugą zmianę, jak w Turon, bo nawet papier takich bzdur nie chce znosić.

ecik
poniedziałek, 14 listopada 2016, 19:07

Nie ma się czego bać, to będą takie Melexy, że będą działać to nie mam wątpliwości. Ale czy będą chętni do zakupów tych Melexów? Nie!

quo vadis polsko
poniedziałek, 14 listopada 2016, 19:01

Żenujący pomysł który mógł powstać jedynie w głowach niziolkow prezesa. Ciekawe czy pierwsze będą te wechikuly rodem z Pana Samochodzika, czy flota dronow a może amerykańskie helikoptery w kosmicznych ilościach oddane nam za symbolicznego dolara. Smutne dokad zmierza ten kraj...

Tweets Energetyka24