Kurtyka dla E24 o atomie: dialog z USA najbardziej zaawansowany

4 marca 2020, 12:00
1080px-Michał_Kurtyka_at_European_Economic_Congress_2017_(33801241133)
Fot. Ministerstwo Klimatu

- Mamy dialog, jeżeli chodzi o energetykę jądrową z szeregiem różnych podmiotów (...) ten dialog ze Stanami Zjednoczonymi jest niewątpliwie najbardziej zaawansowany – powiedział portalowi Energetyka24.com minister klimatu Michał Kurtyka.

W tym roku mija dziesięć lat od początków polskich wysiłków w celu zbudowania elektrowni jądrowej. Wciąż nie ma jednak decyzji co do lokalizacji oraz wybranej technologii. W sprawozdaniach PGE EJ1, spółki która koordynuje prace nad atomem w Polsce, jest mowa o firmach z Korei, Japonii, Francji i USA. 

Na nasze pytanie o to, w którą stronę przechyla się decyzja co do wyboru firm, które mają dostarczyć technologię do budowy reaktorów jądrowych, minister klimatu przyznał, że najbardziej zaawansowane rozmowy są prowadzone ze koncernami amerykańskimi. - "Mamy dialog jeżeli chodzi o energetykę jądrową z szeregiem różnych podmiotów, również podczas ostatniej wizyty pana premiera w Japonii ten temat stanął, ale była mowa o małych reaktorach (…) ten dialog ze Stanami Zjednoczonymi jest niewątpliwie najbardziej zaawansowany" – podkreślił polityk. 

"Tak jak pan premier zasygnalizował w swoim expose, energetyka jądrowa ma być częścią naszego miksu energetycznego, znalazła się zatem w tym projekcie polityki energetycznej" - dodał.

Francja chce wrócić do gry 

Przy okazji swojej wizyty w Warszawie prezydent Francji Emmanuel Macron zabrał ze sobą ministra gospodarki oraz energii. Najprawdopodniej w rozmowach z polskimi władzami omawiano również współpracę na płaszczyźnie energetyki jądrowej. Francuska państwowa firma Electricite de France wciąż brana jest pod uwagę przez PGE EJ1 przy wyborze dostawcy technologii. Jednak ani lokalizacja elektrowni ani technologia nie zostały jeszcze wybrane, mimo że Polityka Energetyczna Polski 2040 zakłada, że pierwsze reaktory staną w 2030 roku. Niedawno rzecznik rządu zapowiedział, że w tym roku dojdzie do ważnych rozstrzygnięć w kwestii elektrowni atomowej.

Polityka Energetyczna Polski jeszcze z 2009 roku stworzona przez rząd PO-PSL wskazywała, że elektrownia jądrowa w Polsce będzie otwarta już w tym roku.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Krzysztof1
piątek, 6 marca 2020, 22:28

Preferować USA!Proste.

Piotrek
środa, 4 marca 2020, 22:55

A jakież to reaktory stacjonarne wybudowali amerykanie w ostatnim dziesięcioleciu?

eytu
środa, 4 marca 2020, 23:49

Westinghouse AP1000

Polska jest w UE
środa, 4 marca 2020, 18:05

Nie Electricite de France tylko Areva buduje elektrownie i jest jeszcze sprawa np. dostawcy paliwa do niej bo USA sami go importują

Nie
środa, 4 marca 2020, 22:06

Areva została podzielona i ta część teraz jest pod EdF

mc.
środa, 4 marca 2020, 16:54

Francja zaspała, a mieli bardzo duże szanse.

m
poniedziałek, 9 marca 2020, 21:27

Woleli budować niemeicką dominację nad Europą pod szyldem UE. Kiedy starania o interes narodowy Polski okazały się być rzeczywiste i konsekwentne Macron pofatygował sie do Warszawy żeby wesprzec interesy fancuskich firm nad Wisłą. Za późno, żadnych powtórek z Caracala nie będzie ;)

Tweets Energetyka24