Kreml: Premier Polski próbuje upolitycznić Nord Stream 2

19 listopada 2018, 10:03
morawiecki hamburg
Fot.: Krystian Maj / KPRM

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow komentując w poniedziałek słowa premiera Polski Mateusza Morawieckiego o gazociągu Nord Stream 2 oświadczył, iż wypowiedź ta jest "niefortunna". "Tego rodzaju insynuacje należą do kategorii prób upolityczniania projektu" - dodał.

Rzecznik prezydenta Władimira Putina powtórzył wyrażaną wielokrotnie przez oficjalnych przedstawicieli Rosji opinię, iż Nord Stream 2 jest "opłacalny komercyjnie" i "uzasadniony ekonomicznie", a gaz skroplony, np. amerykański byłby droższy.

Pieskow, pytany przez dziennikarzy o słowa Morawieckiego, oświadczył: "tego rodzaju insynuacje należą do kategorii prób upolityczniania projektu". Dodał następnie: "jest wiele ataków, słyszymy jawne groźby pod adresem tego projektu ze strony Stanów Zjednoczonych Ameryki".

Przedstawiciel Kremla oskarżył USA o "próbę narzucenia" krajom europejskim kupna gazu amerykańskiego.

Morawiecki powiedział w sobotę na konferencji w Hamburgu, że kwestia gazociągu Nord Stream 2 jest ważna w kontekście europejskiego bezpieczeństwa. "Znam stanowisko niemieckiego rządu, że to jest projekt biznesowy, ale na wschód od Odry nikt w to nie wierzy" - powiedział. Podkreślił, że z punktu widzenia m.in. Polski Nord Stream 2 to bardzo niebezpieczny projekt.

Jak mówił, jeśli okaże się, po zbudowaniu Nord Stream 2, że ukraiński system przesyłu gazu jest niepotrzebny, to "co powstrzyma (prezydenta Rosji) Władimira Putina od wmaszerowania do Kijowa". "Teraz jest zależny od transferu gazu przez Ukrainę (...) Kiedy powstanie Nord Stream 2, nie będzie już od tego zależny" - powiedział Morawiecki.

Wypowiedź szefa polskiego rządu media w Rosji odnotowują w poniedziałek; przekazały ją m.in. niezależne radio Echo Moskwy i telewizja Dożd.

PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
xd
wtorek, 20 listopada 2018, 06:52

prawieanonimie to te 5 zachodnich dość sporych firm też są w juryzdykcji putina że dokładają mu się do tego " politycznego" rurociągu. ps. nawet na tym portalu (a za obiektywnego w stosunku do rosji nie można go uznać) napisali że jednak to biznes a nie polityka

xd
poniedziałek, 19 listopada 2018, 13:27

jak by wkroczył do kijowa to nie musiał by budować rury omijajacej mocno niewiarygodny kraj tranzytowy a tak to będzie miał zalatwionych dwóch dziwolongów ps. po ile dzisiaj ten tańszy gaz na henry hub

prawieanonim
poniedziałek, 19 listopada 2018, 12:53

Jak można upolitycznić coś co w stu procentach jest polityczne i nie podlega żadnym prawom rynkowym tylko widzimisię rosyjskiego prezydenta?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24