Reklama

Gaz

Kraków: rozpoczyna się likwidacja piecyków gazowych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Prawie 6 tys. piecyków gazowych znajdujących się w mieszkaniach Spółdzielni Mieszkaniowej Krowodrza w Krakowie zostanie zlikwidowanych w ramach programu realizowanego wspólnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i PGE Energia Ciepła.

W wyniku umowy podpisanej we wtorek, w ramach programu "Ciepła woda bez piecyka" w ciągu najbliższych czterech lat z 27 budynków spółdzielni znikną wszystkie zwykle, przestarzałe piecyki gazowe. Zastąpione zostaną instalacją centralnej ciepłej wody dostarczanej przez MPEC i Krakowską Elektrociepłownię PGE Energia Ciepła.

Marian Łyko, prezes MPEC w Krakowie przypomniał, że Krowodrza jest 17. krakowską spółdzielnią mieszkaniową, która zdecydowała się na przystąpienie do programu.

„Rozwój programu wskazuje, że coraz więcej spółdzielni przekonuje się do zmiany systemu podgrzewania wody. W SM Krowodrza ciepła woda z miejskiej sieci pojawi się w 27 budynkach. Na tę inwestycję nasze przedsiębiorstwo przeznaczy około 1,3 mln zł” zaznaczył prezes MPEC.

Program jest realizowany od 2004 roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie, Krakowską Elektrociepłownię PGE Energia Ciepła oraz elektrownię CEZ Skawina. W ciągu 15 lat trwania programu w 811 blokach mieszkalnych na terenie Krakowa i Skawiny blisko 35 tys. piecyków gazowych zastąpiono bezpieczniejszą instalacją centralnej ciepłej wody.

Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła zaznaczył, że do końca 2023 roku spółka przeznaczy 1 mln zł na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców SM Krowodrza, dofinansowując budowę instalacji wewnętrznych.

„Likwidacja piecyków przełoży się na zmniejszenie ryzyka zatrucia tlenkiem węgla” - podkreślił dyrektor.

Korzystający z programu otrzymują od wytwórcy ciepła dofinansowanie przeznaczone na wykonanie instalacji wewnątrz budynku, a sfinansowany przez MPEC indywidualny węzeł cieplny, który eliminuje piecyki gazowe, zasilany jest przez cały rok ciepłem z miejskiej sieci.

Z ciepłej wody z miejskiej sieci korzystają już w całości lub częściowo mieszkańcy 16 krakowskich spółdzielni mieszkaniowych, które podpisały umowy kompleksowe i sukcesywnie likwidują piecyki gazowe w swoich budynkach. Piecyki zostały zlikwidowane również w wielu instytucjach, szkołach, przedszkolach czy placówkach kultury.

Uczestnicy programu podkreślają że największą zaletą centralnej ciepłej wody jest podgrzewanie jej poza mieszkaniem. Całkowicie likwiduje to ryzyko zatruciem tlenkiem węgla, które występuje w przypadku użytkowania piecyka gazowego.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama