Kopalnia Bełchatów formuje linię brzegową przyszłych jezior

22 maja 2020, 13:05
lake-scenery-1365288_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów zakończyła formowanie czwartego poziomu zwałowiska wewnętrznego tzw. Pola Bełchatów. Prace wykonano tak, by uformowana powierzchnia mogła stanowić linię brzegową jezior, które powstaną po zakończeniu eksploatacji odkrywki.

Poinformowała o tym w piątek PAP Sandra Apanasionek, rzeczniczka prasowa spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK), do której należy bełchatowska kopalnia.

Wyjaśniła, że w ramach rekultywacji w miejscu obecnych wyrobisk górniczych – Pól Bełchatów i Szczerców – powstaną dwa najgłębsze jeziora w Polsce, które połączą się w końcowej fazie ich napełniania. Tereny pogórnicze bełchatowskiego kompleksu energetycznego kształtowane są z myślą o utworzeniu tu największego w centralnej Polsce kompleksu wypoczynkowego. Zgodnie z planem, po 2050 roku nastąpi likwidacja wyrobisk górniczych. Po napełnieniu ich wodą powstaną jeziora, których lustro wody będzie miało łączną powierzchnię ok. 4 tys. hektarów, a ich maksymalna głębokość sięgnie ok. 170 metrów.

"Dla porównania warto przypomnieć, że maksymalna głębokość Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce, wynosi nieco ponad 100 metrów" – zwraca uwagę prezes PGE GiEK Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Z informacji Apanasionek wynika, że podczas formowania czwartego poziomu zwałowiska wewnętrznego, maszyny górnicze usypały powierzchnię o niewielkim nachyleniu. Na tak ukształtowanym terenie w przyszłości powstanie plaża i wschodnia część linii brzegowej jeziora.

Jak wyjaśnia dyrektor bełchatowskiej kopalni Dariusz Grzesista, prowadzone obecnie prace na zwałowisku wewnętrznym Pola Bełchatów polegają na przemieszczaniu ogromnych ilości mas nadkładowych w celu nadania pożądanego kształtu dna i skarp docelowych zbiorników. Kolejnym etapem będzie wypełnianie wyrobisk wodą. Proces ten będzie musiał być kontrolowany i prowadzony w taki sposób, by ciśnienie spływowe wód, działające na skarpy od zewnątrz, nie spowodowało utraty ich stateczności.

Napełnianie zbiorników wodą realizowane będzie po 2050 roku, kiedy to w Polu Szczerców zakończone zostaną wszelkie roboty górnicze przygotowujące wyrobisko do napełniania wodą. Poziom lustra wody będzie stopniowo podnoszony jednocześnie w Polu Bełchatów i w Polu Szczerców. Napełnianie wodami głębinowymi oraz powierzchniowymi potrwa około 20 lat.

Apanasionek zwraca uwagę, że bełchatowskie jezioro nie będzie pierwszym zbiornikiem utworzonym w miejscu po odkrywkowej eksploatacji górniczej. Od 2010 roku funkcjonuje Jezioro Tarnobrzeskie, stworzone na terenie byłej kopalni odkrywkowej siarki, a w Niemczech w okolicy Goerlitz, tuż przy polskiej granicy, od kilku lat korzystać można z jeziora Berzdorfer See, które powstało po zalaniu kopalni węgla brunatnego.

Również w zagłębiu konińskim korzystać można z jezior powstałych po wypełnieniu wodą byłych odkrywek węgla brunatnego: Morzysław, Gosławice, Pątnów, Kazimierz, Lubstów, Jóźwin II B, Drzewce i Tomisławice, o łącznej powierzchni przekraczającej 2650 ha.

Zdaniem władz spółki koncepcja stworzenia jeziora na terenie odkrywki Bełchatów wpisuje się w prowadzone działania rekultywacyjne. Podkreślają one, że kopalnia posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie we wdrażaniu innowacyjnych i efektywnych rozwiązań technicznych oraz technologicznych przyjaznych naturze, które pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć środowiskowe skutki wydobywania węgla.

W ramach tych zadań od początku funkcjonowania kopalni prowadzona jest rekultywacja na ogromną skalę. Dotychczas kopalnia zrekultywowała już ponad 2200 ha terenów poeksploatacyjnych i przekazała Lasom Państwowym ponad 1,5 tys. ha zrekultywowanych, zalesionych gruntów.

Góra Kamieńsk, zwałowisko zewnętrzne bełchatowskiej odkrywki, jest obecnie najwyższym wzniesieniem w środkowej Polsce o wysokości maksymalnej 407 m n.p.m. Rekultywacja polegała tu na odtworzeniu gleby oraz zasadzeniu lasów, które są "domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym także tych rzadkich". Zimą miejsce to staje się centrum sportów narciarskich, a w cieplejszych porach roku zalesione wzgórze jest miejscem turystyki rowerowej i pieszej.

W ubiegłym roku zakończono formowanie drugiej góry w pobliżu Kopalni Bełchatów – bliźniaczej Góry Kamieńsk, która w przyszłości zostanie w całości zalesiona i zagospodarowana. Mają tu powstać m.in. pole golfowe, autodrom, hipodrom czy profesjonalny stok narciarski. Na jej szczycie powstanie także farma fotowoltaiczna.

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, należy do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
ABCD
sobota, 21 listopada 2020, 19:06

Jezioro o powierzchni 4000 ha?? I co komu po tym? Zrobią i udostępnią 100 m plaży z zakazem pływania. No może jakiejś mamusi dadzą ŁoweŁek wodny aby sobie popływała 30m od brzegu.. A co z terenami przyległymi do kopalni? wystarczy w Google Maps obejrzeć tereny już "zrekultywowane", doskonale widać tam jak wygląda to ich cudowne zalesianie. Na kopalnianym syfie i jałowiźnie chcieli stworzyć lasy i inne cuda. Tym czasem drzewka które tam posadzono ledwie żyją. Ostało się może 60% nasadzeń, i żeby to jeszcze chciało rosnąć na tej jałowiźnie, toby było dobrze. Ale dziwnie że żadne z ich oficjalnych zdjęć udostępnianych mediom nie przedstawia tych zalesionych przez spółkę obszarów. Trudno się dziwić, to tak, jakby PKP pokazało w TVP rzeczywisty stan torów kolejowych w Zadupiu Podkarpackim.

dywersant
niedziela, 24 maja 2020, 21:11

Perspektywicznie przy opracowaniu wydajnej technologii zastosowania wodoru w energetyce i pozyskiwaniu go w skali przemysłowej pozwalającej zasilić elektrownie dobra lokalizacja do tego typu inwestycji. Stare elektrownie na węgiel brunatny można by modernizować pod kątem zasilania wodorem, bądź montażu wysoko- wydajnych ogniw wodorowych. Sztuczne zbiorniki wodne po zalanych wyrobiskach mogły by służyć jako rezerwuar wody dla zakładów produkujących wodór dla elektrowni. Duże cieki wodne w pobliżu również mogły by zasilać taki zbiornik, aby uniknąć wyczerpania paliwa w wypadku suszy.

Lukas
piątek, 22 maja 2020, 19:54

a tereny wokół kopalni są odwadniane w promieniu ponad 100 km . PGE: Susza nie przez kopalnię, ale przez zmianę klimatu…

Tweets Energetyka24