Kolejny etap prac na budowie nowej elektrociepłowni w Zabrzu

23 stycznia 2017, 17:22
Fot. Fortum

Fortum kontynuuje prace przy montażu kotła wielopaliwowego dla nowej elektrociepłowni w Zabrzu. Dzisiaj w obecności władz miejskich i przedstawicieli wykonawców odbył się tradycyjny chrzest ważącego ponad 40 ton walczaka, który po podwieszeniu na docelowej wysokości będzie stanowił kluczowy element kotła. 

Walczak jest kluczowym elementem nowoczesnego kotła wielopaliwowego, który będzie produkował energię w nowej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Ważące ponad 40 ton urządzenie zostanie zawieszone przez wykonawcę na wysokości 46 metrów. Co ciekawe docelowo wewnątrz kotła będzie przebiegało aż 130 kilometrów rur, czyli nieco więcej niż wynosi dystans z Katowic do Opola.

,,Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu to największy dotychczasowy projekt Fortum w Polsce. Nowoczesny zakład zapewni mieszkańcom pewne i bezpieczne dostawy ekologicznego ciepła sieciowego i przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie. Cieszy nas fakt, że prace przebiegają z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz zgodnie z założonym harmonogramem" – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.

Na budowie nowej elektrociepłowni równolegle prowadzone są również inne prace. W połowie grudnia ubiegłego roku zamontowane zostały zbiorniki paliwa, a już w styczniu rozpoczęto montaż konstrukcji stalowej oczyszczania spalin. Zgodnie z planem montaż kotła ma się ostatecznie zakończyć w drugim kwartale 2017 roku.

,,Nowa elektrociepłownia będzie wykorzystywała niezwykle nowoczesny kocioł wielopaliwowy, który zapewni nie tylko bezpieczną produkcję ciepła sieciowego, ale również przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie. Urządzenie jest wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, które zapewniają wysoką sprawność produkcji i niezawodność. Podwieszenie i chrzest walczaka są kamieniem milowym, który przybliża nas do zakończenia budowy kotła" – mówi Jarosław Mlonka, Prezes Amec Foster Wheeler.

Równolegle Fortum kontynuuje prace przy budowie 10-kilometrowego odcinka sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom. Dzięki niemu elektrociepłownia w Zabrzu będzie mogła dostarczać ciepło sieciowe również do mieszkańców Bytomia. Zgodnie z planem łączne nakłady Fortum na budowę nowych źródeł ciepła dla dwóch śląskich miast do 2022 roku przekroczą miliard złotych.

 

Zobacz także: Raport: Polskę czeka boom na elektromobilność?

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Tweets Energetyka24