Kogeneracja – tańszy prąd w cenie bezpieczeństwa energetycznego

4 czerwca 2019, 13:31
PB080117_1600x900
Fot. Eneria
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Sytuacja na rynku elektroenergetycznym skłania wielu przedsiębiorców do sięgania po własne źródła energii. Wybór wielu z nich pada na układy kogeneracyjne, które nie tylko dostarczają tani prąd, ale także podnoszą poziom bezpieczeństwa energetycznego.

Na przełomie 2018 i 2019 roku eksperci i przedsiębiorcy uważnie śledzili wydarzenia na polskim rynku elektroenergetycznym. Wiele czynników wskazywało bowiem na to, że następne miesiące przyniosą znaczne podwyżki cen prądu. W przestrzeni informacyjnej pojawiły się rozmaite doniesienia dotyczące mechanizmów zaradczych, za pomocą których rząd chciał zrekompensować wzrosty rachunków. Jednakże wszyscy zainteresowani sytuacją wiedzieli, że nadszedł czas, by zdywersyfikować swoje dostawy energii elektrycznej, zapobiegając tym samym zwiększeniu się kosztów produkcji.

image
Fot. Eneria

Jedną z firm, które podjęły takie kroki, były Zakłady Mięsne „Zakrzewscy”. Ta działająca od prawie 30 lat rodzinna firma posiada liczną grupę klientów na czterech kontynentach, co daje jej renomę międzynarodowego potentata. Jest to niezwykłe wyróżnienie, ale także potężne wyzwanie – ZM „Zakrzewscy” muszą bowiem konkurować z międzynarodowymi gigantami rynku mięsnego.

Konieczność walki o najlepsze ceny spowodowała, że ZM „Zakrzewscy” zaczęły poszukiwać nowych źródeł energii elektrycznej, które uodporniłyby Zakłady na wahania wysokości rachunków za prąd. 

Z pomocą przyszła firma Eneria, która zaoferowała nowoczesny wysokosprawny układ kogeneracyjny Caterpillar CG170-12 o mocy elektrycznej i cieplnej ok. 1 MW. Jednostka zasilana jest dzięki ekologicznemu, skroplonemu paliwu gazowemu – LNG.

Układ zasilany gazem skroplonym wymagał fachowości przy planowaniu i instalacji. Należało dostosować go do uwarunkowań Zakładów w taki sposób, by działał on sprawnie i bezpiecznie, a jednocześnie spełniał kryteria ergonomii i nie stwarzał uciążliwości dla pracowników ZM „Zakrzewscy”. Wszystkie te cele osiągnięto dzięki pracy ekspertów przysłanych przez Enerię. 

Wyspecjalizowana i kompetentna kadra Enerii nie tylko zagwarantowała maksymalne wykorzystanie potencjału jednostki, ale także zapewniła jego dostosowanie do indywidualnych potrzeb ZM „Zakrzewscy”. Technicy opracowali szereg unikalnych, indywidualnych rozwiązań konstrukcyjnych, które dopasowały układ m.in. do zakładowych zabudowy zakładu czy lokalnych ciągów komunikacyjnych. Wykluczyło to ryzyko jakichkolwiek problemów z dostępem, które mogłyby przełożyć się na pracę tak generatora, jak i Zakładów. 

Dzięki instalacji układu ZM „Zakrzewscy” stały się polskim liderem w innowacyjnych rozwiązaniach – zainstalowana przez Enerię jednostka była bowiem pierwszym gazowym zespołem kogeneracyjnym, który przepracował ponad 12 tysięcy godzin na LNG. 

„Z uwagą obserwujemy sytuację na polskim rynku energii. Zdajemy sobie sprawę, jak dużą wagę przywiązują do niej nasi klienci, w końcu od cen prądu zależą ich zyski. Dlatego też w ofercie Enerii znajdują się rozwiązania, mogące zakończyć uciążliwą dla biznesu niepewność związaną z wysokością rachunków za elektryczność. Przedsiębiorcy mogą wybrać spośród wielu układów kogeneracyjnych, które z łatwością dostosują do własnych potrzeb i wymagań. W ten sposób będą w stanie z powrotem skupić się na swojej firmie” – mówi Leszek Nicgorski, Dyrektor Generalny Eneria Sp z o.o. 

Dzięki wykwalifikowanemu personelowi technicznemu Eneria jest w stanie szybko i sprawnie dostosować swe produkty do indywidualnych uwarunkowań klientów. Jak pokazuje przykład Zakładów, jej specjaliści służą też radą podczas całego procesu inwestycyjnego i montażowego, co pozwala dokonać najlepszych wyborów i osiągnąć maksymalne zyski oraz efektywność. 

Współpraca z Enerią, wiodącą firmą z segmentu kogeneracji, umożliwiła Zakładom nie tylko obniżenie kosztów produkcji, ale też zapewniła możliwość pracy wyspowej, na wypadek odłączenia dostaw prądu z sieci. Dzięki tym atutom, ZM „Zakrzewscy” mogą śmiało stawać w szranki z innymi międzynarodowymi graczami.

Tekst powstał we współpracy z Eneria Sp. z o.o

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
eco
piątek, 7 czerwca 2019, 13:01

Przemyślenie gdzie postawić kontener, podanie budowlańcom wymiarów fundamentu, na końcu podpięcie zacisków i zaprogramowanie cyklów. Kreatywna i twórcza praca na rzecz ekologii.

Roman
wtorek, 4 czerwca 2019, 21:02

Co jest "ekologicznego" w spalaniu gazu? CO2, który emituje do atmosfery podczas spalania, metan uciekający przy wydobyciu czy zanieczyszczenia przy szczelinowaniu?

Test - Ciekawski LA
piątek, 7 czerwca 2019, 14:38

Ciekawy artykuł o tej kogeneracji

hermanaryk
piątek, 7 czerwca 2019, 13:49

Wszystko, co wydobywa Rosja i sprzedają dalej Niemcy, jest ekologiczne. A rosyjski metan w przeciwieństwie do amerykańskiego nie ucieka, bo zostałby rozstrzelany. Jak można tego nie wiedzieć? :)

xawer
czwartek, 6 czerwca 2019, 10:20

Metan(CH4) spala, jak wynika ze wzoru, w większości wodór(powstaje nieszkodliwa woda). Tylko w 1/5 powstaje CO2(przy spalaniu węgla, prawie wyłącznie) Przy ocieplaniu klimatu, metan, ulatnia się do atmosfery(jest groźniejszym gazem cieplarnianym niż CO2) Spalanie metanu jest wielokrotnie bardziej ekologiczne niż spalanie innych paliw lub pozwolenie mu na ulotnienie się do atmosfery!:-)

Koko
piątek, 7 czerwca 2019, 00:07

To ciekawe zagadnienie... Ja bym dodał jeszcze kwestię "kogeneracji", nie wyjaśniono tego, ale tu chyba chodzi o jednoczesną produkcję elektryczności, ciepła i zimna. Daje to duże oszczędności, bo np. ciepło z produkcji prądu nie ucieka, ale jest wykorzystane.

Eneria
środa, 5 czerwca 2019, 12:54

Panie Romanie, Poniżej przedstawiamy więcej szczegółowych informacji dotyczących spalania gazu. W węglowodorach znajduje się wodór, który ma jedno z większych ciepło spalania ze wszystkich pierwiastków (w dodatku produktem spalania jest woda) – metan jest najlżejszym węglowodorem i ma największy stosunek liczby atomów wodoru do węgla w cząsteczce, dlatego do uzyskania tej samej ilości ciepła przy spalaniu jednostkowo zużywa się najmniej węgla. W prostych słowach – przy wytworzeniu tej samej ilości energii emituje się prawie 2 razy mniej CO2 z gazu ziemnego niż z paliw stałych, nie ma stałych produktów spalania, nie ma SOx ani metali ciężkich, są sposoby na redukcję NOx. Inne ważne aspekty to: -czystość paliwa i konieczność jego procesowania – oprócz odsiarczania i odwodnienia paliwa gazowe raczej nie wymagają innych procesów, które mogą generować zanieczyszczenia i są energochłonne jak np. paliwa ciekłe. -kogeneracja (obojętnie na jakie paliwo) sama w sobie ogranicza zużycie paliw, a przez to emisje – ciepło, które w produkcji rozdzielonej jest wyrzucane tutaj wykorzystujemy. -osiągi, sprawność i możliwości ruchowe technologii na paliwa płynne w obszarach mocy, w których się poruszamy – lepsze niż dla innych paliw. -metan jest bardzo silnym gazem cieplarnianym – uwalniany z kopalni trafiłby do atmosfery, a tak jest wykorzystywany do produkcji energii. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Pana wątpliwości związane z wykorzystaniem układów kogeneracyjnych w przedsiębiorstwach. Pozdrawiamy Zespół Eneria

Tweets Energetyka24