Reklama

Wiadomości

KE dystansuje się od słów Wojciechowskiego o zmianach w Zielonym Ładzie. „Wypowiadał się we własnym imieniu"

Janusz Wojciechowski
Janusz Wojciechowski
Autor. Komisja Europejska

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wypowiadał się we własnym imieniu, co w żaden sposób nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska KE. Jesteśmy przekonani, że rolnictwo, polityka klimatyczna i ochrona świata przyrody mogą iść w parze. Potrzebujemy obu – powiedział PAP rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill.

Do czasu nadania depeszy PAP nie otrzymała stanowiska Wojciechowskiego w tej sprawie.

W rozmowie z mediami Wojciechowski zapowiedział w środę, że Komisja Europejska przedstawi w przyszłym tygodniu nowe propozycje legislacyjne wychodzące naprzeciw postulatom protestujących rolników.

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział w Radiu Łódź, że najbardziej dotykające rolników ekologiczne wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione.

„Pierwsza sprawa - ugorowanie będzie dobrowolne, a nie przymusowe. Dwa - to niepokojąca rolników kwestia ograniczenia środków ochrony roślin, której od początku byłem przeciwny. To też nie wejdzie w życie, zostało to wycofane z procedury legislacyjnej. Inne rzeczy mają charakter bardziej techniczny, są biurokratyczne utrudnienia, które trzeba zmniejszyć. (…) W tej chwili przygotowujemy zmiany, w przyszłym tygodniu zapewne zostaną ogłoszone” – powiedział Wojciechowski.

Reklama

Rzecznik KE w reakcji na słowa Wojciechowskiego powiedział, że „wypowiadał się we własnym imieniu, co w żaden sposób nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska Komisji”. „Jesteśmy przekonani, że rolnictwo, polityka klimatyczna i ochrona świata przyrody mogą iść w parze. Potrzebujemy obu” – dodał Olof Gill.

Poinformował, że Komisja wkrótce przedstawi szereg wniosków mających na celu sprostanie wyzwaniom stojącym obecnie przed rolnikami w UE.

„Działania wdrożone już przez Komisję w tym roku, a także te, które zostaną zaproponowane wkrótce, nie osłabiają ambicji Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w zakresie klimatu i ochrony środowiska. Ich celem jest raczej wprowadzenie dodatkowego stopnia elastyczności dla rolników i organów krajowych poprzez ograniczenie w ten sposób biurokracji i umożliwienie rolnikom skupienia się na ich podstawowej pracy, która obejmuje większy wkład w realizację celów UE w zakresie klimatu i środowiska za pośrednictwem krajowych planów strategicznych WPR” – powiedział Gill.

Czytaj też

Dodał, że równolegle – w ramach niedawno ustanowionego dialogu strategicznego w sprawie przyszłości rolnictwa UE – trwa badanie, w jaki sposób osiągnąć nowy konsensus w celu rozwiązania bardziej złożonych, długoterminowych kwestii.

Obecnie, aby otrzymać pełne płatności w ramach WPR, rolnicy muszą przestrzegać zaostrzonego zestawu wymogów i norm w zakresie środowiska, klimatu, bezpieczeństwa żywności, środków ochrony roślin i dobrostanu zwierząt, a także godnych warunków pracy.

Ta zasada warunkowości ma zastosowanie do blisko 90 proc. użytkowanych użytków rolnych w UE. W planach KE jest przeznaczenie 32 proc. całkowitego budżetu WPR (blisko 98 miliardów euro) na dobrowolne działania wspierające cele w zakresie środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt.

Reklama
Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama

Komentarze

    Reklama