Reklama

Klimat

PAS nawołuje rząd do dalszej walki z węglem złej jakości

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Spalanie najgorszych rodzajów węgla to jedna z przyczyn fatalnego stanu powietrza w Polsce - podkreśla w środę Polski Alarm Smogowy. Apeluje do ministra klimatu o dalszą korektę parametrów jakości węgla, który nadal zawiera za dużo m.in. siarki oraz wprowadzenie norm na tzw. pellet drzewny.

Jak zaznaczono w komunikacie, od 1 lipca obowiązują nowe normy jakości węgla, które uniemożliwiają sprzedaż detaliczną miału węglowego o bardzo niskiej jakości. "Spalanie tego typu węgla to jedna z przyczyn katastrofalnego zanieczyszczenia powietrza w Polsce" - czytamy.

PAS wyjaśnił, że od środy ze sprzedaży detalicznej wycofano miał węglowy, w którym frakcja popiołu stanowiła aż 28 proc., a zawartość wilgoci mogła dochodzić do 24 proc. "Kupując tonę takiego opału, klient płacił za paliwo, w którym mogło być nawet 280 kilo bezwartościowego popiołu i 240 kilo wody" - wskazano. Tak niskie wymagania jakościowe umożliwiały mieszanie miału z zakazanym odpadem węglowym: mułem oraz flotokoncentratem i sprzedawanie go jako miał - zaznaczyli eksperci PAS. Zwrócili uwagę, że w sprzedaży wciąż pozostaje miał o lepszych parametrach jakościowych.

Według PAS 87 proc. węgla stosowanego w Unii Europejskiej do ogrzewania domów jest zużywane w Polsce - dlatego jakość węgla spalanego w gospodarstwach domowych ma kluczowe znaczenie dla jakości powietrza jakim oddychają Polacy.

"Spalanie najgorszych rodzajów węgla to jedna z przyczyn fatalnego stanu powietrza w Polsce" – zaznaczył cytowany w komunikacie lider PAS Andrzej Guła. Przypomniał, że od lat nasz kraj pozostaje w czołówce krajów europejskich o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza, a skażenie powietrza rakotwórczym benzo(a)pirenem jest wielokrotnie wyższe niż innych państwach unijnych. "Cieszymy się, że nowe regulacje wchodzą w życie – ale jednocześnie apelujemy do Ministra Klimatu o podjęcie dalszych kroków i zaostrzenie przepisów. Będzie ku temu okazja już we wrześniu, kiedy to odbędzie się obowiązkowa weryfikacja norm jakości węgla" - powiedział.

Jak wskazano w informacji PAS, problemem obowiązujących obecnie norm jest brak wymagań jakościowych dla paliwa przeznaczonego do kotłów 5 klasy i spełniających wymogi Ekoprojektu. "Kotły te mogą osiągać gwarantowaną przez producenta niską emisyjność wyłącznie podczas spalania węgla o odpowiednio wysokiej jakości. Niestety normy nie określają paliwa dedykowanego do takich kotłów" - napisano. PAS postuluje, aby zawartość popiołu, siarki i wilgoci w takim węglu była znacząco niższa i odpowiadała parametrom węgla na jakim testowane są kotły.

Zdaniem ekspertów PAS korekty wymaga też dopuszczalna zawartości siarki, która obecnie jest za wysoka. "Węgiel spalany w domowych kotłach i piecach nie powinien zawierać więcej niż 0,8 proc. siarki" - podkreślono. Obecne normy - jak dodano - dopuszczają do sprzedaży węgiel o ponad dwukrotnie wyższej zawartości siarki (1,7 proc.).

PAS ocenia, że w nowych normach należy także określić jakość sprzedawanego pelletu drzewnego. "To coraz częściej używane paliwo, ale jego skład i jakość wciąż nie jest kontrolowana" - czytamy. Kotły pelletowe to, jak wskazano, drugie, po kotłach gazowych, najpopularniejsze rozwiązanie grzewcze wspierane z Programu Czyste Powietrze. "Na skutek braku norm jakości nieuczciwi sprzedawcy oferują pellet zawierający odpady: resztki płyt meblowych czy domieszkę zmielonego plastiku" - podkreślił PAS

Źródło:PAP
  • smog
Reklama

Komentarze

    Reklama