Reklama

Klimat

Miliardy na nowe technologie, a w usuwaniu CO2 i tak najskuteczniejsza jest natura

Autor. Pixabay

Mimo rosnących nakładów na nowe technologie wciąż większość dwutlenku węgla usuwana jest z atmosfery dzięki lasom - wynika z raportu opracowanego przez Uniwersytet Oksfordzki.

Reklama

Agencja Reutera zwraca uwagę, że to pierwsze opracowanie, które kompleksowo wylicza ile CO2 „usuwa” obecnie świat oraz ile jeszcze należy zrobić, aby powstrzymać katastrofę klimatyczną.

Reklama

Z dokumentu wynika, że przed światem ogromne wyzwanie. Redukcja CO2 przez nowe technologie powinna być ok. 1300 razy większa niż obecnie. Znacznie lepiej wygląda sytuacja w przypadku drzew i gleb, ponieważ tutaj absorpcja musi się „zaledwie” podwoić. A to wszystko, aby utrzymać średni wzrost temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza.

Czytaj też

Agencja zauważa, że usuwanie CO2 polega na wychwytywaniu gazów cieplarnianych z atmosfery i składowaniu ich przez długi czas na lądzie, w oceanie lub np. w formacjach geologicznych.

Reklama

Naukowcy wskazują, że od 2010 roku na badania i rozwój technologii związanych z usuwaniem CO2, przeznaczono ze środków publicznych ok. 4 miliardy dolarów.

Reklama

Komentarze

    Reklama