Greenpeace wtargnął na teren terminalu węglowego portu w Gdańsku

11 września 2019, 10:29
48715029568_58f47d7088_z
Fot.: Greenpeace

Aktywiści Greenpeace ponownie zablokowali dostawę węgla do portu w Gdańsku. We środę 11 września ekolodzy wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym uniemożliwiając rozładunek.

Obecnie teren portu zabezpiecza gdańska policja, a jeszcze przed południem odbyć się mają rozmowy z udziałem władz portu na temat rozwiązania tej sytuacji.

Rzeczniczka Greenpeace Katarzyna Guzek w rozmowie z serwisem Energetyka24.com stwierdziła, że nie posiada informacji na temat rozmów, a Greenpeace, zgodnie z jej wiedzą, nie bierze w nich udziału.

Jednocześnie w odpowiedzi na pytanie o to w jaki sposób aktywiści Greenpeace znaleźli się na terenie portu Gdańsk i czy weszli na jego obszar w sposób legalny, Katarzyna Guzek stwierdziła, że nie może udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Dwa dni wcześniej, w poniedziałek, działacze Greenpeace zablokowali żaglowcem Rainbow Warrior wejście do portu w Gdańsku masowcowi z węglem z Mozambiku na pokładzie. Jak informuje Morski Oddział Straży Granicznej, kapitan statku ekologów wielokrotnie odmawiał wpuszczenia na pokład polskich strażników granicznych i dobrowolnego poddania się kontroli. W rezultacie, strażnicy podjęli decyzję o podjęciu interwencji, w wyniku której wylegitymowano 22 osoby ze statku Greenpeace. Zatrzymano kapitana jednostki oraz jedną z działaczek. Zatrzymanym osobom zarzucono naruszenie przepisów bezpieczeństwa żeglugi i ustawy o Straży Granicznej. We wtorek akta sprawy wpłynęły do prokuratury.

Zdaniem rzeczniczki Greenpeace, zatrzymanej załodze statku Rainbow Warrior nie postawiono jeszcze żadnych zarzutów, a protest odbywał się w sposób pokojowy. Jej zdaniem o tym, czy miał on charakter legalny zdecyduje sąd.

Katarzyna Guzek z Greenpeace zaznacza, że celem protestów Greenpeace w Gdańsku jest zwrócenie uwagi rządu i społeczeństwa na problem spalania węgla i konieczności dokonania transformacji energetycznej zmierzającej do całkowitego odejścia od jego wykorzystania do 2030 roku.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
mc.
piątek, 13 września 2019, 11:43

Ciekawy przypadek - Greenpeace nie interesuje się setkami tysięcy ścieków które płyną Wisłą, nie interesują się jaki negatywny wpływ na człowieka i środowiska mają "wiatraki", dostrzegają katastroficzne zagrożenie w przypadku budowy elektrowni atomowych, ale blokują dostawy węgla. Węgiel to nie tylko środek do ogrzania domów. Ciekawe jak go zastąpimy w miejscach gdzie nie ma sieci gazowych ? - pompy ciepła, panele fotoelektryczne ? Ciekawe kto za to zapłaci ? Odbiorcy ? Emerytki, które nie wiedzą co kupić - leki czy jedzenie ? Ale niewątpliwe blokowanie węgla/likwidacja węgla SPRZYJA KUPOWANIU GAZU, ZWŁASZCZA OD GAZPROMU (przynajmniej taką mają filozofię Niemcy).

Gg
środa, 11 września 2019, 14:10

Dlaczego Greenpeace nie blokuje transportów węgla z Rosji? Przypadek?

Tweets Energetyka24