Cena niezależności. Dlaczego Budapeszt świadomie pogłębia uzależnienie od Rosji? [ANALIZA]

1 listopada 2019, 13:22
węgry rosja
Fot.: kremlin.ru

We środę 30 października Budapeszt odwiedził Władimir Putin. Podczas spotkania porozumiano się w kwestii pogłębienia współpracy energetycznej obu państw. W rzeczywistości sprowadza się ona do wzrostu - i tak olbrzymiego - uzależnienia Węgier od rosyjskich surowców. Dlaczego Victor Orbán się na to godzi?

Suwerenna zależność

„Suwerenność w energetyce i zaopatrzeniu w surowce oznacza, że chcemy pozostać suwerennymi. Bardzo ważną kwestią jest to, skąd otrzymujemy tę energię. (…) Chcemy jednak również zachować swoją suwerenność w stosunku do państw tranzytowych - my nie chcemy być od nich zależni. I jeśli na Węgry z Rosji gaz dociera tylko przez Ukrainę, to z punktu widzenia suwerenności, jest to mało akceptowalna sytuacja” – powiedział premier Węgier na wspólnej konferencji prasowej z rosyjskim prezydentem.

Słowa Viktora Orbána wskazują na to, że jest on w pełni świadom skutków prowadzonej przez siebie polityki – postępującego uzależniania Węgier od rosyjskich surowców, które będzie pokutować przez najbliższe lata. Wyraz pewności siebie dał również Władimir Putin, który zabierając głos w trakcie konferencji prasowej bez ogródek stwierdził, że uzależnienie Węgier od Rosji w kwestii importu gazu ziemnego i ropy naftowej przekracza 60%.

W rzeczywistości sytuacja jest jeszcze bardziej niekorzystna dla Węgier. W 2018 roku konsumpcja błękitnego paliwa na Węgrzech wyniosła 9,6 mld m sześc. Z zagranicy importowano 8,8 mld m sześc., z czego lwią cześć dostarczył Gazprom – 7,6 mld m sześc. Oznacza to, że udział rosyjskiego surowca w węgierskim imporcie w 2018 roku wyniósł aż 86%!

Mimo to dla Viktora Orbána priorytetem nie jest ograniczanie tej zależności i poszukiwanie nowych dostawców gazu ziemnego. Zamiast tego priorytetem jest  dywersyfikacja szlaków tranzytowych, czyli ominięcie Ukrainy.

Należy zgodzić się co do jednego - rzeczywiście, obecnie gaz importowany przez Węgry z Rosji płynie w całości przez terytorium Ukrainy. Próby uniezależnienia się od skutków ewentualnych problemów w transporcie na tym szlaku nie powinny zatem dziwić.

Zaskoczeniem może jednak być kształt proponowanej "dywersyfikacji". Budapeszt jest bowiem zainteresowany importem od 6-8 mld m sześc. gazu ziemnego za pomocą Turk Stream (choć ostatnio tempo rozmów zwolniło) – gazociągu mającego na celu dostarczenie gazu ziemnego na południe Europy omijając Ukrainę.

W rezultacie Węgry utrwaliłyby swoją zależność od dostaw z Rosji, jedynie zmieniając szlak importowy. Wciąż pozostawaliby uzależnieni od jednego kanału dostaw oraz państw tranzytowych, którymi tym razem byłyby Bułgaria i Serbia.

Podobnie sytuacja rysuje się w kwestii zaopatrzenia Węgier w ropę naftową. Obecnie uzależnienie kraju bratanków od dostaw ropy z Rosji przekracza 60%. Dostawy realizowane są za pomocą ropociągu Drużba. Próżno jednak szukać na wypowiedzi premiera Węgier o konieczności dywersyfikacji. Zamiast tego, w ramach wizyty Władimira Putina w Budapeszcie, podpisano porozumienie w sprawie przedłużenia umowy na dostawy, zakładające ich wzrost na przestrzeni do 2025 roku.

O ile trudno krytykować Węgrów za przedłużenie umowy importowej, to warto zestawić ten fakt z działaniami innych państw regionu, które starają się realnie dywersyfikować źródła dostaw, aby uchronić się przed możliwym negatywnym wpływem przerw w dostawach lub zanieczyszczeniem surowca, z czym zmagał się cały region w kwietniu tego roku. Polska, dzięki sukcesywnej dywersyfikacji i posiadanemu naftoportowi, była w stanie przetrwać ten kryzys bez większego uszczerbku. W pełni uzależniona od dostaw z Rosji Białoruś najbardziej ucierpiała. Węgry zdają się jednak nie dostrzegać korzyści płynących z realnej dywersyfikacji i zmierzają w kierunku Białorusi pod względem stopnia uzależnienia od dostaw z Rosji.

Podobnie rzecz się ma z zaopatrzeniem Węgier w energię elektryczną. Obecnie głównym dostawcą prądu dla Węgier jest elektrownia jądrowa w Paksu o łącznej mocy 2 GW. Obiekt został wybudowany jeszcze w czasach ZSRS i funkcjonuje w oparciu o rosyjską technologię. Bloki jądrowe w Paksu odpowiadają za ok. 40% węgierskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Kontrakt na budowę kolejnych dwóch bloków, zwanych Paks-2, otrzymał również rosyjski wykonawca. Za ich sprawą łączna moc zainstalowana w energetyce jądrowej opartej na rosyjskiej technologii wzrosłaby do 4,4 GW, w jeszcze większym stopniu uzależniając Węgry od dostaw rosyjskiego paliwa (choć i w tej dziedzinie są problemy, polegające na opóźnieniu w pracach budowlanych). Dla porównania Ukraina, której miks energetyczny również jest oparty głównie na atomie, prowadzi długotrwały proces dostosowania elektrowni i zakupu paliwa nierosyjskiego (produkowanego w Szwecji Westinghouse).

Cena vs. bezpieczeństwo

Naturalnym pytaniem, jakie rodzi się obserwując węgierską politykę energetyczną, jest to dlaczego Budapeszt z taką lekkością pozbywa się swojej niezależności? Wszak nie mówimy o konsekwencjach krótkoterminowych. Zależność energetyczna Węgier od Rosji będzie miała charakter długotrwały i systemowy.

Odpowiedź jest bardzo prosta i sprowadza się do odwiecznego dylematu polityki energetycznej krajów-importerów – wyboru między ceną a bezpieczeństwem. Niestety te cechy rzadko idą w parze. Rząd Viktora Orbána postawił na cenę, która daje mu konkretne korzyści polityczne.

Niska cena ropy naftowej pozwala Węgrom na zaopatrzenie obywateli w jedne z najtańszych w Europie benzynę i olej napędowy (choć porównywalne cenowo do Polski) oraz ułatwia ekspansję spółki MOL na rynkach regionalnych. Tani gaz zapewnia nie tylko utrzymanie niskich cen dla odbiorców indywidualnych, ale również przystępnego cenowo ogrzewania i niskich stawek za gaz dla przemysłu, co napędza z kolei gospodarkę. Również cena energii elektrycznej na Węgrzech należy do jednej z najniższych w Europie, choć problemem jest wciąż duży import w momentach szczytowego zapotrzebowania, czemu zaradzić ma budowa Paks-2.

Rząd Fideszu postawił na uzależnienie kraju od surowców rosyjskich w zamian za niskie ceny energii, napędzające gospodarkę i zapewniające wzrost poparcia społecznego. Nie da się odmówić takiej polityce rozsądku, zwłaszcza w dobie rosnącej niepewności na rynku energii. Z drugiej jednak strony, jest to działanie szalenie krótkowzroczne, ignorujące skutki długoterminowe. Rządy mogą się zmienić, podobnie jak i interesy Rosji i Węgier. Uzależnienie od dostaw z Rosji pozostanie zaś na długie lata. I będzie ono krępowało swobodę polityczną Budapesztu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 21
olot
niedziela, 3 listopada 2019, 17:11

W czasach zimnej wojny ZSRR cały czas przesyłał gaz i rope na zachód i nie było zadnych problemów politycznych. Wiec dlaczego teraz miły by one byc dla Wegrów krepujace, tego autor artykułu nie napisal. Czyli sprowadzanie gazu tysiace kilometrów nie jest krepujace, bo to gaz z ameryki.

MacGawer
poniedziałek, 4 listopada 2019, 16:15

Jest takie państwo na wschodzie, Białoruś się nazywa. Też uważali, że tani gaz z Rosji przyniesie im dobrobyt. Że nie stanowi żadnego ryzyka geopolitycznego. Pech chce, że lada dzień dojdzie do połaczenia z FR i za naście lat nie będzie po nich śladu. Moim zdaniem widzimy początek "białorysyzacji" Węgier. Ich wybór... Gazoport w Świnoujściu i BP to stanowczo za mało aby ograniczyć import z Rosji. Akcje antysmogowe tak pompują popyt na gaz, że bez pływajacego gazoportu znowu trzeba będzie podpisać umowę na 8 mld m3. Czyli znowu będzie najwyższa stawka za 1000 m3 i znowu będziemy płacili za to aby Niemcy czy Węgrzy mogli tanio kupować. Czy ktokolwiek na górze widzi to zagrożenie?

po trzecie sankcje
poniedziałek, 4 listopada 2019, 22:41

Na FSRU próbują pozyskać finansowanie z UE. A propos Białorusi. Nasze elity powinny już dzisiaj budować takie połączenia gazowe i naftowe, żeby w sytuacji czysto teoretycznej w której Białoruś chciałaby/mogłaby zmienić orientację na zachodnią - była możliwość zaopatrzenia Białorusi w powyższe surowce. Do tego potrzeba potężnego gazoportu w Zatoce Gdańskiej i ropociągów. Około 2023 Rosja najprawdopodobniej zacznie przeżywać zawirowania gospodarcze związane ze spadającym wydobyciem ropy i upadkiem pozycji monopolistycznej na gaz w EŚW. Tylko czy nasze elity stać na takie patrzenie kategoriami następnych pokoleń, a nie następnych wyborów? Jeśli pewien poseł podejmie takie wyzwanie z sukcesem, to ma szansę na miejsce obok Kazimierza Wielkiego, Stefana Batorego i góra 10-15 największych postaci państwotwórczych w naszej historii. Generalnie ewentualna udana dywersyfikacja EŚW w oparciu o nasze połączenia północne może mieć znaczenie porównywalne z największymi wiktoriami naszej historii, czy przyćmić dokonania pewnego elektryka. Przepraszam za patos, ale gdybyśmy oferowali alternatywne surowce sprowadzane morzem dla G. Wyszehradzkiej, Białorusi, częściowo Ukrainy to bylibyśmy w nieco innym miejscu niż dzisiaj.

Stefffan
sobota, 2 listopada 2019, 23:14

Jak twierdzi prezes PGNiG Piotr Woźniak, gaz z USA jest o ponad 20% tańszy od ceny Gazpromu. Dlatego Polska wybiera gaz amerykański zamiast rosyjskiego. Z artykułu wyżej zaś wynika, że Wegrzy wybrali rosyjski gaz ze względu na niską cenę. Jak więc jest z tymi cenami ? Kto przepłaca? My czy Węgrzy?

MacGawer
poniedziałek, 4 listopada 2019, 16:09

Mapę widziałeś? Jak Węgrzy mają sprowadzać LNG? Przez Balaton?

Stary Grzyb
poniedziałek, 4 listopada 2019, 13:27

My mamy cenę dla nieposłusznych wobec Rosji (przy okazji, wedle prezesa PGNiG amerykański gaz jest o 30% od rosyjskiego, nie o 20%, a Trump sugerował wręcz 1/3), a Węgry (czy np. Niemcy) mają cenę dla posłusznych, zaś Białoruś dla bardzo posłusznych. Ot, kwestia wyboru - biorąc pod uwagę jak wyglądają od 600 lat relacje Polski z Rosją, w naszym przypadku odpowiedź na pytanie "kupować od Rosji czy od USA?" jest oczywista, finansowanie zbrojeń odwiecznie wrogiej Polsce bestii jest czymś, z czym należy jak najprędzej skończyć, i na szczęście prace w tym kierunku (odnośnie tak gazu, jak i ropy) zmierzają ku szczęśliwemu finałowi.

Grzesiek
środa, 29 stycznia 2020, 14:24

Jak nie policzysz kosztów skroplenia gazu, to faktycznie wychodzi niższa cena. Koszt skroplenia gazu to około 100 dolarów za 1000,0 m3 i ten koszt musimy ponieść, chcąc załadować gaz na statek, za który też płacimy. W Świnoujściu skroplony gaz ziemny doprowadzamy do stanu gazowego, w sumie daje to około 150 dolarów za 1000,0 m3 (cena ze skropleniem). Teraz niech każdy doliczy sobie cenę którą płacimy amerykanom. Cena z godz. 13.20 29.01.2020 r. na Henry Hub - 1,892 dolara 1 MBTU (1 MBTU 36 dolarów za 1000,0 m3), należy doliczyć od tego 15% pośrednikowi.

Xd
wtorek, 5 listopada 2019, 06:19

Z niemcami mamy podobne tylko kwestia propagandy, bo wizję podziału rosji na kilka kilkanaście małych państewek mają nasi kuratorzy a co najmniej "pilnowania" przed terrorystami kopalń węglowodorów i innych minerałów

Tuplex
niedziela, 3 listopada 2019, 11:23

Oczywiście , że my.

Df
poniedziałek, 4 listopada 2019, 17:53

Wszystko sie zgadza. Wszak ceny dla nas Rosja ustawila na poziomie 40% wyzszym.

po trzecie sankcje
sobota, 2 listopada 2019, 19:13

Prawda jest taka, że Węgry są za Karpatami, a my na wielkiej równinie w praktyce zaczynającej się pod Paryżem i kończącej pod Moskwą. Geopolitycznie to dwa różne światy. Dla nas zapędy Rosji są zagrożeniem egzystencji Państwa, a dla Węgrów Rosja może być kimś od kogo można coś tanio wytargować. My mamy dostęp do oceanów, a oni są państwem śródlądowym otoczonym górami. Tego nie da się porównywać.

Olo
niedziela, 3 listopada 2019, 20:57

może i nie da. Zagrożenie to powinno być dla Węgier choć to pewnie przesada bo zawsze mogą brać gaz z Austrii.

Df
sobota, 2 listopada 2019, 15:03

Jest jeszcze jedna zaleta kupowania energonosnikow od Rosji. Rosja jest przyjazna i nie dzialaja proby wymuszenia zbrojen przez Amerykanow. Czyli Wegrzy zaoszczedzaja spokojnie 0.5pkt proc PKB rocznie. Moga wydac np na program mieszkaniowy czy socjal dla rodzin i ratowac demografie. Decyzja Wegrow jest w pelni zrozumiala i oplacalna

eVa
poniedziałek, 4 listopada 2019, 17:05

Na każdy 1 przeznaczony przez Rosję na zrozwoj i modernizację armii państwa NATO muszą dla równowagi wydać 3-5 (z uwagi na koszt r&d i wytworzenia). Do tego UE też ma budować siły zbrojne w odpowiedzi na militarystyczne zapędy Rosji. Państwa NATO i UE powinny dążyć do całkowitego zerwania z zakupami kopalin z Rosji. Nasze zakupy sponsorują rosyjska armię a to oznacza wzrost naszych wydatków. Sponsorowanie wroga jest po prostu idiotyzmem.

mikroraptor
niedziela, 3 listopada 2019, 22:31

to czy jest w pełni opłacalna to dopiero czas pokaże, na pewno jest ryzykowna o ile nie powiedzieć pozbawiona fundamentów trzeźwego spojrzenia...

Tweets Energetyka24