Klimat jednym z tematów rozmowy przywódców Indii i USA

9 lutego 2021, 10:42
earth-1617121_1920(2)
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Prezydent USA Joe Biden i premier Indii Narendra Modi rozmawiali w poniedziałek telefonicznie o zacieśnieniu współpracy w walce z Covid-19, powrocie do partnerstwa w sprawach klimatu oraz obronie instytucji demokratycznych na świecie, w tym w Birmie.

"Przywódcy uzgodnili kontynuację ścisłej współpracy w celu promowania wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku, w tym wspierania wolności żeglugi, integralności terytorialnej i silniejszej architektury regionalnej poprzez Quad (Quadrilateral Security Dialogue)" - napisał Biały Dom w oświadczeniu.

Quad jest elementem strategii USA, mającej na celu równoważenie wpływów militarnych i ekonomicznych Chin w regionie Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Chodzi o dialog w sprawie bezpieczeństwa regionu Indo-Pacyfiku. Do tej nieformalnej inicjatywy należą USA, Indie, Australia i Japonia.

Quad powstał w 2007 r. z inicjatywy premiera Japonii Shinzo Abego, amerykańskiego wiceprezydenta Dicka Cheneya, premiera Australii Johna Howarda oraz premiera Indii Manmohana Singha.

image

 

W tym samym roku na wodach Zatoki Bengalskiej przeprowadzono ćwiczenia marynarek wojennych czterech państw Quadu i Singapuru. W manewrach Malabar 2007 wzięło udział około 25 okrętów.

Pod naciskiem Chin w 2009 r. z udziału w inicjatywie wycofała się Australia. W 2017 r. na zjeździe Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Manili na Filipinach przywrócono dialog bezpieczeństwa między czterema państwami.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24