Rosjanie oskarżają Marynarkę Wojenną RP o prowokacje wobec Nord Stream 2. Polacy zaprzeczają

2 kwietnia 2021, 10:51
poszuk2
Samolot patrolowy Bryza, fot. kmdr ppor. Czesław Cichy

Marynarka Wojenna RP nie prowadzi żadnej działalności prowokacyjnej i realizuje swe statutowe zadania zgodnie z prawem międzynarodowym – podało w czwartek Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej operator Nord Stream 2 podał, że statki budujące gazociąg są obiektem prowokacji.

Operator Nord Stream 2 w czwartek oświadczył, że statki budujące gazociąg są obiektem prowokacji ze strony okrętów wojennych, statków rybackich i polskiego samolotu PZL Mielec typu M-28, który lata na niedużej wysokości. Poinformował o tym w imieniu spółki szef oddziału filialnego Andriej Minin. Ocenił on, że celem tych działań "jest przeszkodzenie w ukończeniu układania gazociągu".

Reklama
Reklama

Do sprawy na Twitterze odniosło się Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. 

"Marynarka Wojenna RP nie prowadzi żadnej działalności prowokacyjnej i realizuje swoje statutowe zadania zgodnie z prawem międzynarodowym. Samoloty M-28B Bryza regularnie realizują loty patrolowe - rozpoznawcze w rejonie Morza Bałtyckiego" – podano we wpisie.

Rosyjskie jednostki znajdują się na Bałtyku w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Duńska Agencja Morska zapowiedziała w marcu, że do końca września 2021 roku dwie jednostki: Akademik Czerski i Fortuna będą pracować przy układaniu dwóch nitek Nord Stream 2. Statkom tym towarzyszą jednostki pomocnicze. 

Nord Stream 2 składa się z dwóch nitek, z których każda ma około 1230 km długości. Gazociąg ma transportować rocznie po dnie Bałtyku 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego z Rosji do Niemiec. 

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA, które nałożyły sankcje na podmioty zaangażowane w ten projekt. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają natomiast Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 88
w.
sobota, 3 kwietnia 2021, 12:01

czyli Polska zgadza się by Rosjanie wysłali do ochrony kładzenia rury w duńską strefę ekonomiczną, kilka okrętów podwodnych z uzbrojeniem jądrowym? Swoją drogą ciekawe jaki okręt podwodny tam się kręcił, szwedzki , norweski czy niemiecki bo chyba nie polski Orzeł co ma kłopoty z wynurzeniem w całości.

Stan
sobota, 3 kwietnia 2021, 11:28

No wszystko na to wskazuje że nawet Rosjanie nie wierzą w ukończenie rury i szukają excusea nawet byle jakiego :D

złośliwy
sobota, 3 kwietnia 2021, 12:27

Wasza wiara czyni cuda.Tranzyt przez Ukrainę do końca świata i o jeden dzień dłużej?Jak trzeba upaść zeby żebrać o kasę u największego wroga?Retoryczne.

Luigi
niedziela, 4 kwietnia 2021, 15:05

Jakby tu o kasę chodziło... :D

WojtekMat
sobota, 3 kwietnia 2021, 10:45

Faktycznie , obecnie okręty MW stanowią zagrożenie dla wszystkiego co leży na dnie. A to z powodu dużego ryzyka zatonięcia ze względu na stan w jakim się znajdują. Taki osiadający na dnie wrak może uszkodzić rurociąg.

jam
niedziela, 4 kwietnia 2021, 11:13

Ruskie mają lepszy sprzęt?

SimonTemplar
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 17:29

Mają dużo lepszy i dużo więcej.

easyrider
sobota, 3 kwietnia 2021, 10:37

Osobiście nie miałbym nic przeciwko gdyby n/n zielone ludziki wysadziły rurę w kilku miejscach. Potem oświadczenie w stylu Kremla, że ubolewamy, potępiamy i wzywamy do wykrycia i ukarania sprawców. Taki język Moskwa może niekoniecznie lubi ale rozumie.

piast
niedziela, 4 kwietnia 2021, 11:15

Ja bym stawiał na czarne syrenki :)

Greedo
sobota, 3 kwietnia 2021, 01:41

Trzeba było nie podpisywać z Danią układu rozgraniczające go strefy ekonomiczne. Obecny rząd oddał część polskiej strefy ekonomicznej i nie uzyskał nic w zamian .

Lech
niedziela, 4 kwietnia 2021, 11:16

Obecny rząd? Zarty sobie robisz?

adam
sobota, 3 kwietnia 2021, 18:23

nie cześć a 80% spornego obszaru za możliwość położenia Balic -pipe

ser
sobota, 3 kwietnia 2021, 17:04

A Baltic Pipe?

Wojtek35
sobota, 3 kwietnia 2021, 14:42

Jakoś ciężko mi w to uwierzyć, że nie dostali nic w zamian.

Tweets Energetyka24