Kielce walczą z suszą. W planach dotacje dla zbierających deszczówkę

6 maja 2020, 16:35
drought-780088_1920(1)
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Władze Kielc przygotowały pilotażowy program dotyczący tzw. „deszczówek”, który trafi pod obrady najbliższej sesji rady miasta. „Polsce grozi rekordowa susza; trzeba oszczędzać wodę” – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

„Zdaniem ekspertów, Polsce grozi rekordowa susza. Podjęcie działań ekologicznych w tym zakresie jest koniecznością. Dostrzegamy dużą potrzebę oszczędzania wody, dlatego przygotowaliśmy pilotażowy projekt dotyczący ochrony zasobów wodnych i zatrzymywania wód opadowych na terenie naszego miasta - zaznaczył Wenta. Dodał, że projekt zawiera również propozycje zgłoszone przez kieleckich radnych. W budżecie miasta zarezerwowano już środki na ten cel.

W ramach systemu dotacyjnego, mieszkańcy Kielc mogliby otrzymać dofinansowanie m.in. na zakup i montaż zbiorników naziemnych do zbierania wód opadowych, zbiorników podziemnych do zbierania wód opadowych i roztopowych oraz wykonanie ogrodów deszczowych, studni chłonnych, skrzynek retencyjno-rozsączających, systemów rozsączających.

Dotację będzie można również otrzymać na budowę zbiornika odkrytego (np. oczka wodnego) wraz z systemem zbierającym wodę opadową i roztopową z terenu nieruchomości, zasilającym ten zbiornik. Mieszkańcy będą mogli się starać także o dofinansowanie do zakupu i montażu systemu doprowadzenia wody do zbiornika oraz urządzeń umożliwiających pobór wody ze zbiornika.

„Realizacja tych zadań będzie ważnym krokiem do zwiększenia odporności miasta na ekstremalne zjawiska meteorologiczne i hydrologiczne. Retencjonowaną wodę można wykorzystać np. do podlewania ogródków przydomowych, co pozwoli zaoszczędzić wodę pitną. Jest to uzasadnione zarówno ekologicznie, jak i ekonomicznie” – podkreślił prezydent Kielc.

Głosowanie nad projektem uchwały odbędzie się na najbliższej sesji rady miasta, która zaplanowana została na 14 maja

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Milena
poniedziałek, 25 maja 2020, 23:16

Zbiorniki na deszczówkę to naprawdę świetna sprawa dla tych, którzy mają własny ogród i nie tylko. Osobiście mam podziemny zbiornik od dom i woda, z którego wodę wykorzystuję do podlewania grządek, ale wiem, że panowie posiadają też w swoim asortymencie instalację do wykorzystywania takiej deszczówki w domu, np. w toalecie. No i po samym tym moim zbiorniku mogę stwierdzić, że produkty od Dom i Woda są naprawdę wysokiej jakości, więc tym bardziej warto zainwestować w takie rozwiązanie.

Tweets Energetyka24