KGHM podpisał z BGK umowę na uruchomienie kredytu do 450 mln dol.

28 lutego 2019, 10:54
840_472_matched__pdyf1d_dsc5826
Fot. www.kghm.com
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


KGHM podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na uruchomienie kredytu do 450 mln dol. - poinformował w czwartek KGHM Jak dodano, kredyt przeznaczony jest na finansowanie ogólnych celów korporacyjnych.

Jak czytamy w komunikacie spółki, umowa niezabezpieczonego kredytu udzielonego przez BGK została podpisana na 7 lat, w formie odnawialnej linii kredytowej w kwocie 450 mln dol. na 5 lat. Po 5 latach odnawialna linia kredytowa zostanie przekształcona w kredyt nieodnawialny, który zostanie spłacony w czterech równych półrocznych ratach. 

"Umowa utrwala współpracę pomiędzy naszymi instytucjami i pozwala realizować ambitne założenia strategiczne spółki" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes KGHM Marcin Chludziński. 

Jak przekazano, kredyt będzie wykorzystany na ogólne cele korporacyjne, co oznacza, że może być przeznaczony na działalność bieżącą i inwestycje. 

Wiceprezes ds. finansowych spółki Katarzyna Kreczmańska–Gigol tłumaczy w komunikacie, że głównymi celami realizowanej strategii finansowej KGHM jest dywersyfikacja źródeł i wydłużanie terminów finansowania. "Podpisana umowa wpisuje się w te działania, a warunki w niej uzyskane ze spokojem pozwolą na realizację dalszych kroków zmierzających do optymalizacji struktury finansowania" - dodała. 

"Jako polski bank rozwoju wspieramy przedsiębiorstwa, które mają wpływ na rozwój polskiej gospodarki. Jest nam bliski dynamiczny rozwój KGHM a nowa strategia spółki jest jego ucieleśnieniem. Jesteśmy pewni, że realizacja tej strategii przyczyni się nie tylko do poprawy sytuacji KGHM, ale również do poprawy sytuacji ekonomicznej Polski i Polaków" - powiedział, cytowany w komunikacie, członek zarządu BGK Wojciech Hann.

KGHM Polska Miedź jest jednym z wiodących koncernów wydobywających rudę miedzi i metali nieżelaznych i produkujących miedź. Eksploatuje największe w Europie złoże rudy miedzi, posiada także uprawnienia do eksploatacji złóż na terenie USA, Kanady i Chile. Grupa produkuje również m.in. złoto, ołów, kwas siarkowy i sól kamienną. KGHM jest jednym z czołowych polskich eksporterów.

Spółka poinformowała w czwartek, że produkcja miedzi płatnej w styczniu 2019 roku wyniosła 58,7 tys. ton, o 21 procent więcej niż w analogicznym okresie w 2018 roku, a wyniki sprzedaży miedzi KGHM poprawił o 12 procent.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju. Bank wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. (PAP)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
czwartek, 28 lutego 2019, 14:45

No no nieźle - kupa kasy jak na "ogólne cele". Do tego dotychczas nie słyszałem aby jakiś bank dał firmie tyle kredytu bez wyraźnego wskazania celu i przedstawienia biznes planu. KGHM to spółka giełdowa i chyba powinna przedstawić akcjonariuszom (czyli właścicielom) w jakim dokładnie celu zaciąga tak wysoki kredyt (i na jakich warunkach ten kredyt uzyskała. BGK to też nie jest zwykły bank komercyjny. To Bank Państwowy w pełni podległy decyzją politycznym i sterowany przez władze Polski.

Tweets Energetyka24