KE sprzeciwia się sankcjom USA na Nord Stream 2

12 sierpnia 2020, 16:42
Komisja Europejska
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Komisja Europejska jest zaniepokojona regulacjami władz USA dotyczącymi sankcji na europejskie firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. "UE sprzeciwia się nakładaniu przez państwa trzecie sankcji na unijne przedsiębiorstwa" – poinformowała w środę PAP rzeczniczka Komisji.

KE jest głęboko zaniepokojona decyzją Departamentu Stanu USA dotyczącą sankcji w odniesieniu do rurociągów eksportujących energię z Rosji, która rozszerza ich zakres o projekty Nord Stream 2 i Turk Stream - przekazała rzeczniczka.

„Jest to część szerszego, niepokojącego trendu - w tym w przypadku (dotyczącego) Iranu, Kuby, Międzynarodowego Trybunału Karnego i projektu Turk Stream, gdzie Stany Zjednoczone stosują sankcje wobec europejskich firm lub grożą im. Co do zasady UE sprzeciwia się nakładaniu przez państwa trzecie sankcji na unijne przedsiębiorstwa prowadzące legalną działalność. Eksterytorialne stosowanie sankcji jest sprzeczne z prawem międzynarodowym” – wskazała.

Dodała, że KE żałuje, iż nie miała możliwości przeprowadzenia konsultacji z amerykańską administracją w sprawie zmian w przepisach dotyczących sankcji.

„Celem Komisji zawsze było zapewnienie, aby Nord Stream 2, jeśli zostanie zbudowany, działał w sposób przejrzysty i niedyskryminujący, z odpowiednim nadzorem regulacyjnym, zgodnie z kluczowymi zasadami międzynarodowego i unijnego prawa energetycznego” - wskazała.

W komentarzu przesłanym PAP Komisja Europejska podkreśliła też, że wdrażanie polityki energetycznej UE jest sprawą Unii i jej państw członkowskich.

„Od wejścia w życie znowelizowanej unijnej dyrektywy gazowej w 2019 roku w UE obowiązują jasne zasady, które dotyczą wszystkich gazociągów łączących europejski rynek gazu z krajem trzecim, i które mają na celu zapobieganie preferencyjnemu dostępowi. Ponadto Komisja uważnie śledzi transpozycję dyrektywy przez państwa członkowskie. W szczególności Niemcy zgłosiły pełną transpozycję, która ma znaczenie dla Nord Stream 2” - napisano w komentarzu.

We wtorek także minister spraw zagranicznych Niemiec Haiko Maas podczas wizyty w Moskwie skrytykował amerykańskie decyzje w sprawie sankcji dotyczących Nord Stream 2 i powiązanych z tą inwestycją firm.

Wybór źródeł energii jest suwerenną decyzją Niemiec, żaden kraj nie ma prawa dyktować Europie polityki energetycznej, używając gróźb - powiedział Maas po rozmowach z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

"Dla nas, rządu Niemiec, więzi transatlantyckie - nie tylko teraz, ale i na przestrzeni wielu lat - mają szczególne znaczenie. Nie tylko dla nas, ale też ogółem dla Europy. Są one głębsze od jakiejkolwiek koniunktury politycznej. Niemniej musimy stwierdzić, że sankcje pomiędzy partnerami - to rzeczywiście niesłuszna i fałszywa droga" - mówił Maas.

Rosyjski minister potwierdził po rozmowach, że wraz z Maasem omówił kwestię ukończenia gazociągu Nord Stream 2. "Uwzględniliśmy oczywiście bezprecedensowe naciski w postaci sankcji ze strony USA" - relacjonował Ławrow. Zapewnił, że Rosja docenia "pryncypialne stanowisko Berlina", który popiera inicjatywę gazociągu. Ławrow określił projekt jako "inicjatywę wyłącznie komercyjną".

Szef MSZ Rosji powiedział, że "pragmatyzm wymaga podtrzymywania kontaktów" ze Stanami Zjednoczonymi, ale oskarżył Waszyngton, że nie waha się przed użyciem żadnych metod, co - według niego - "potwierdza właśnie sytuacja wokół Nord Stream 2".

Pod koniec 2019 roku prezydent USA Donald Trump zalegalizował karanie sankcjami firm uczestniczących w budowie Nord Stream 2. W efekcie z przedsięwzięcia tego wycofała się szwajcarska firma Allseas wraz ze swymi dwoma statkami do układania rur na dnie morskim.

Przebiegający z Rosji do Niemiec gazociąg Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc., ale od grudnia ubiegłego roku nie prowadzi się przy nim żadnych prac. Z łącznie 2460 km tworzących go rur trzeba ułożyć jeszcze 150 km - 120 km na akwenach duńskich i 30 km na niemieckich. Zadanie to mają teraz wykonać dwa statki rosyjskie.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Niuniu
piątek, 14 sierpnia 2020, 03:08

Zyski polityczne które obecnie dostaje Moskwa w postaci groźby amerykańskich sankcji na unijne firmy sa warte dla Rosji każdych pieniędzy utopionych w NS2. Może to zresztą tłumaczyć dla czego rosjanie mimo posiadania takich możliwości nie kończą budowy NS2. Kowboje strzelają sobię w stopę. I to niezwykle spektakularnie.

rosja to stan umysłu
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:32

Tak to sobie tłumacz. Patrioto od domów wybudowanych przez spółdzielnię mieszkaniową.

zepsuty junkers
czwartek, 13 sierpnia 2020, 11:53

Proponuję KE wysmarować kolorową kredą wielki manifest na ulicy. To szczyt możliwości tego tworu w starciu z USA. Amerykanie z pewnością będą wstrząśnięci i się opamiętają.

HeHe
czwartek, 13 sierpnia 2020, 16:52

Sytuacja w której KE mówi jednym głosem z Niemcami, Francją i Rosją jest ogromną porażką Stanów Zjednoczonych oraz tylko jedną ze składowych zbliżającej się pokazowej klęski polityki sankcji a po jej nadejściu Amerykanie z pewnością będą wstrząśnięci.

wtorek, 18 sierpnia 2020, 02:12

Rosja jest w UE? Skoro Amerykanie zatrzymali NS2 to kto tu poniósł porażkę?

Szept
czwartek, 13 sierpnia 2020, 15:57

Starczy nałożyć sankcje na nakładających bezprawne sankcje i po sprawie. Np Trump i Pompeo zakaz wjazdu do strefy Schengen, to nadejdzie wstrząs i opamiętanie. Jedyny problem to politycy rządzący UE, straszne mięczaki i ciepłe kluchy dlatego USA robią z Europą co chcą.

GB
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:12

Niemieckie sankcje na USA oznaczają kontrsankcje amerykańskie. A to się Niemcom zwyczajnie nie opłaca, gdyż ich eksport do USA ma o wiele większe znaczenie niż jakiś NS2.

wtorek, 18 sierpnia 2020, 02:13

No a dla czego nie nakłada się takich sankcji?

czytelnik D24
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:53

To dlaczego twoja Rosja nie nakłada tych sankcji? Ach zapomniałem. Przecież twój kraj to nic nie znaczący gospodarczo karzeł który wyprzedaje rezerwy złota, czyli jest na ostatniej prostej do kolejnego po 30-stu latach bankructwa.

HeHe
czwartek, 13 sierpnia 2020, 21:31

Bez przesady jednobrzmiące stanowisko Niemiec, Francji, KE razem z Rosją to dla Amerykanów duży wstrząs - tego z pewnością nie przewidywali.

wtorek, 18 sierpnia 2020, 02:13

Bez przesady. Amerykanie mają to gdzieś.

kierowca bombowca
piątek, 14 sierpnia 2020, 13:10

Coś kiepskie to stanowisko skoro w parze nie idą za nim żadne czyny. Najwidoczniej żadna europejska firma nie chce się pod tym stanowiskiem podpisać bo przedsiębiorcy w przeciwieństwie do skorumpowanych polityków potrafią liczyć pieniądze i to oni mają najwięcej do stracenia a nie skorumpowani przez Rosjan politycy w UE. Typowy polityczny bełkot z którego nic nie wyniknie tak jak nie wynikało do tej pory.

gonić pastuchów
czwartek, 13 sierpnia 2020, 14:44

A to się zdziwisz.

HeHe
czwartek, 13 sierpnia 2020, 13:49

Sytuacja w której KE mówi jednym głosem z Niemcami, Francją i Rosją jest dużą porażką Stanów Zjednoczonych oraz tylko jedną ze składowych zbliżającej się pokazowej klęski polityki sankcji i dopiero po jej nadejściu Amerykanie z pewnością będą wstrząśnięci.

klerykał
wtorek, 18 sierpnia 2020, 02:16

Wstrząśnięci ale nie zmieszani. Swoją drogą muszą mieś niezły ubaw z dyplomatołków którzy nic innego nie potrawią niż stanowczo wyrażać obużenie i produkować ostre dyrektywy ;)

GB
czwartek, 13 sierpnia 2020, 17:30

Na razie wstrząs to przeżywa Putin i Rosjanie. Od 8 miesięcy nawet metra rury nie położyli. Nawet rosyjskie firmy umywają ręce i nie chcą mieć nic wspólnego z projektem. Patrz rosyjska firma dzierżawiąca barkę Fortuna.

HeHe
piątek, 14 sierpnia 2020, 01:11

Putin i Rosjanie nie mają podstaw do przeżywania wstrząsu bo ich gaz i tak dominuje w zachodniej Europie a jednobrzmiące anty amerykańskie oświadczenia Berlina, Paryża, Brukseli oraz Moskwy są dla Waszyngtonu politycznym wstrząsem dużego kalibru. Tego Amerykanie nie przewidzieli a przewidz

HeHe
czwartek, 13 sierpnia 2020, 21:10

Putin i Rosjanie nie maja powodu przeżywać wstrząsu bo ruski gaz w Europie i bez NS2 bije rekordy popularności a dużym wstrząsem dla Amerykanów jest wspólne, anty amerykańskie stanowisko Niemiec, Francji, KE i Rosji. Następnym wstrząsem będzie ukończenie NS2 :)

kierowca bombowca
piątek, 14 sierpnia 2020, 13:12

Rekordy popularności w których kosztuje on 87 USD czyli jest średnio droższy o 30 USD od gazu z dowolnego innego nierosyjskiego kierunku.

T72B3
niedziela, 16 sierpnia 2020, 11:47

To niech szanowny ekonomista się wypowie dlaczego większość koncernów paliwowych, energetycznych starej unii zaangażowało się w ten projekt już nie wspomnę o środkach finansowych i wsparciu swoich rządów do tego gazociągu co więcej żaden do tego czasu nie cofną tego wsparcia . Dzisiaj mamy 16 08 2020 i potwierdzone wiadomości że 24 kraje UE są przeciwne sankcjom

kierowca bombowca
niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:42

Skoro to większość koncernów starej UE to może je wymienisz?

T72B3
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:02

A co problem z czytaniem

kierowca bombowca
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:42

Tak szybko stchórzyłeś? Wymień większość tych koncernów bo w przeciwnym razie każdy uzna że łżesz.

T72B3
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:59

To proszę

kierowca bombowca
środa, 19 sierpnia 2020, 15:29

Coś nie za wiele jak na "większość"

HeHe
czwartek, 13 sierpnia 2020, 18:42

Putin i Rosjanie nie mają powodu do przeżywania wstrząsu. Gaz z Rosji tak czy owak absolutnie dominuje w zachodniej Europie a wspólne anty amerykańskie stanowisko Niemiec, Francji, KE i Rosji to rodzaj rewolucji w światowej polityce i już samo to jest wstrząsem dla Amerykanów. Z pewnością tego Amerykanie się nie spodziewali.

Gazprom
piątek, 14 sierpnia 2020, 14:41

Tak ma pan rację 24 unijne kraje są przeciwne nakładaniu przez Amerykanów sankcji na NS2 I moim zdaniem to jest europejska solidarność

najszybszy rosyjski zegarek
piątek, 14 sierpnia 2020, 18:54

Żałosne że sam sobie musisz przyznawać rację.

T72B3
niedziela, 16 sierpnia 2020, 11:53

Dlaczego co ścisnął żal za cztery litery że UE ma inne podejście, poglądy jak pępek Europy i połowy świata

najszybszy rosyjski zegarek
niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:51

UE robi różne głupoty i rosyjski gaz to nie jest pierwsza z nich. Pierwszą jest wpuszczenie niezbyt przyjaznych "emigrantów" o radykalnie odmiennych poglądach. Tak więc widzisz. To nie ja mam problem tylko twoja zapita Rosja bo jej Amerykanie odetną możliwości wywierania politycznych nacisków na Europę a teraz jazda do gorzałki bo musisz jakoś przyjąć na klatę kolejną porażkę swojego cara i jego świty oligarchów - kolejny strumień pieniędzy na rakiety wyschnie.

kierowca bombowca
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:55

Jesteś na polskim forum a nie rosyjskim więc powinieneś bardziej szanować inteligencję forumowiczów.

T72B3
niedziela, 16 sierpnia 2020, 11:48

A na jakim mam być Ukrainiskie?

T72B3
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:14

Przepraszam błąd a na jakim mam być ukrainiskim

kierowca bombowca
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:44

I znowu... Topisz się we własnych krętactwach udający Polaka rusku.

T72B3
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:05

Jak ja jestem Ruskiem to ty kim wielbicielem śmierdzącej Ukrainy i tryzuba jak wam separatyści łomot spuścili w Donbasie to żeście w chwale tego zwycięstwa do Polski zwiali szkoda czasu

T72B3
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:00

A ty to kto wsiowy Bóg

kierowca bombowca
niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:55

No i proszę. Znawca języka polskiego wyłożył się na prostym zdaniu. Dla mnie możesz sobie siedzieć na ukraińSKIM byle nie na polskim.

T72B3
piątek, 14 sierpnia 2020, 14:36

Zwłaszcza tych co nie umieją pisać po polsku

kierowca bombowca
piątek, 14 sierpnia 2020, 18:55

Co by nie być gołosłownym powinieneś wskazać na ów błąd.

T72B3
niedziela, 16 sierpnia 2020, 13:12

Strona o Krymie i tp

kierowca bombowca
niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:52

Jaka znowu strona o Krymie? Odleciałeś już do reszty?

jrli
czwartek, 13 sierpnia 2020, 13:18

Do tego jeszcze wysłać z milion tweetów i kilka razy wyrazić głębokie zaniepokojenie. A tymczasem Amerykanie zrobią dobrą robotę i na dobre zablokują coś co nie powinno nigdy powstać.

Tweets Energetyka24