Irańska ropa dopłynęła do Polski

13 kwietnia 2018, 12:41
Orlen Iran INFGR 23 03 2
Fot. Orlen
Energetyka24
Energetyka24

Do gdańskiego Naftoportu dotarła dostawa irańskiej ropy przeznaczona dla rafinerii PKN ORLEN. Wcześniejsze testy surowca z tego kierunku potwierdziły jego duży potencjał. 130 tys. ton ropy zostanie przerobionych w Płocku jeszcze przed okresem majówkowych wyjazdów.

Ropa z Iranu jest lżejsza od rosyjskiej, zawiera także mniej siarki. Daje to możliwość wyprodukowania relatywnie dużej ilości tzw. produktów białych, takich jak benzyna, nafta i olej napędowy. Zanim surowiec trafi do przerobu w rafinerii przechodzi wieloetapowy proces analiz. Najpierw na bazie teoretycznych danych dostarczonych przez dostawcę, za pomocą zaawansowanych modeli i narzędzi, badane jest bezpieczeństwo i opłacalność przerobu. W przypadku pozytywnych wyników, na bazie próbek dostarczonych do laboratorium, ustalane są szczegółowe parametry procesu przerobu, między innymi optymalna mieszanka z rosyjską ropą REBCO.

Dostawa z Iranu stałą się faktem. Ropa z kierunku bliskowschodniego daje nam wiele możliwości. Przede wszystkim umożliwia dywersyfikację kierunków dostaw i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego państwa. Nie mniej istotne jest jednak to, że jest gatunkiem w pełni bezpiecznym dla przerobu w naszej płockiej rafinerii, pozwalając na uzyskanie bardzo zadawalających efektów ekonomicznych – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. 

PKN ORLEN konsekwentnie bada możliwości zakupu i stopień komplementarności różnych gatunków ropy ze stosowanymi technologiami w swoich europejskich rafineriach. Rafinerie z GK ORLEN, poza irańskim przerabiały już m.in. surowiec pochodzący z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Nigerii, Wenezueli czy Norwegii. W październiku ubiegłego roku do przerobu w Płocku trafiła zaś amerykańska ropa WTI z pierwszego ładunku po zniesieniu przez ten kraj wieloletniego embarga na eksport tego surowca.   

Obecnie rafinerie Grupy ORLEN zaopatrywane są ropę na bazie kontraktów długoterminowych z Rosneft Oil Company, Tatneft Europe AG oraz Saudi Arabian Oil Company oraz dostaw spotowych.

Dostawa irańskiej ropy płynęła z wyspy Kharg i jej transport do Polski zajął niespełna miesiąc. Ładunek transportowany był tankowcem Delta Kanaris, należącym do kategorii Suezmax, czyli największych okrętów, które są w stanie przepłynąć Kanał Sueski. Wybudowany w 2010 roku tankowiec ma wyporność blisko 158 tys. ton, a jego całkowite wymiary to 274 m długości i blisko 50 m szerokości.

pam/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
kazik
sobota, 14 kwietnia 2018, 18:12

Włśni z tamtąd powinniśmy kupować ropę . Przynajmniej nie są złodziejami.

p-p-p
piątek, 13 kwietnia 2018, 17:44

Przecież Iran to jeszcze większy wróg USA jak Rosja!

Janek
wtorek, 17 kwietnia 2018, 11:58

Niby jak ma się to do tematu ? Poza tym ... Iran nigdy nie był w stanie wojny z Polską (przeciwnie), nigdy Nas też nie sprzedał. A takie USA tak. USA oczywiście są gwarantem naszej wolności przynajmniej chwilowej .... do kolejnej Jałty. Polska nie powinna się opierać wyłącznie na ameryce.

Artur
niedziela, 15 kwietnia 2018, 21:37

USA może tak ale nie nasz

gnago
sobota, 14 kwietnia 2018, 18:44

A żyjesz w Polsce czy USA?

Kiks
sobota, 14 kwietnia 2018, 01:39

USA może tak, ale nie Polski. Poza tym nie wierz w bajki. Interesy USA i Iranu mają się dobrze od lat.

Reklama
Tweets Energetyka24