Iran wznowił wzbogacanie uranu

7 listopada 2019, 10:48
900px-HEUraniumC
Fot.: wikimedia.commons.org
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Iran wznowił w czwartek wzbogacanie uranu w podziemnych zakładach w Fordo - poinformowała w komunikacie irańska agencja energii atomowej. Na miejscu są inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), którzy mają sporządzić raport w tej sprawie.

Tuż po północy ze środy na czwartek "przeprowadzono wtryskiwanie gazowego (heksafluorku uranu w szeregu wirówek) (...) uruchomiona została produkcja i zbiórka wzbogaconego uranu (...) w zakładach w Fordo", około 180 na południe od Teheranu - napisała irańska Organizacja Energii Atomowej.

W tekście komunikatu wskazano, że "wszystkie te działania zostały przeprowadzone pod kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej" (MAEA) - wyspecjalizowanej agendy ONZ, odpowiedzialnej za kontrolę irańskiego programu jądrowego.

Wznowienie wzbogacania uranu w Fordo ogłosił we wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani po upływie terminu wyznaczonego przez Teheran pozostałym stronom porozumienia nuklearnego z 2015 r. na pomoc Iranowi w przezwyciężeniu konsekwencji wycofania się USA z tego układu w 2018 r. i przywrócenia amerykańskich sankcji na Iran.

Jest to czwarta faza planu, według którego Iran w maju br., w rocznicę jednostronnego wycofania się USA z porozumienia atomowego, zaczął zmniejszać swoje zobowiązania wynikające z tego układu - zwraca uwagę agencja AFP. Pozostałymi stronami wiedeńskiego porozumienia są: Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy.

Zgodnie z tą polityką Teheran zamierza wywierać presję na inne strony umowy nuklearnej, aby pomogły mu ominąć sankcje przywrócone przez Waszyngton, co pogrążyło irańską gospodarkę w recesji.

Zgodnie z warunkami porozumienia z 2015 r. Teheran zgodził się drastycznie ograniczyć działalność nuklearną, aby zagwarantować jej wyłącznie cywilny charakter, w zamian za zniesienie niektórych międzynarodowych sankcji hamujących jego gospodarkę.

Porozumienie zabrania Islamskiej Republice Iranu wzbogacania uranu w Fordo.

Cytowany przez półoficjalną agencję Isna rzecznik Organizacji Energii Atomowej Behruz Kamalwandi powiedział w środę, że produkcja wzbogaconego uranu w Fordo zostanie uruchomiona "począwszy od północy" w nocy ze środy na czwartek.

W Wiedniu źródło związane z MAEA poinformowało AFP w środę, że "inspektorzy agencji są na miejscu" w Fordo i bardzo szybko powinien zostać przekazany specjalny raport na temat sytuacji w tym zakładzie po najnowszych informacjach władz Iranu.

W czwartek w Wiedniu, w siedzibie MAEA, odbędzie się pilne posiedzenie Rady Gubernatorów tej organizacji poświęcone Iranowi.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Katon
czwartek, 7 listopada 2019, 13:02

Zgodnie z warunkami tego porozumienia, z Iranu miały być zdjęte sankcje i miano umożliwić Iranowi eksport ropy naftowej. Dotrzymano tego? Nie? To o co pretensje do Iranu? A może w tym traktacie zapisano że porozumienie to dotyczy tylko Iranu? Jakiś cytat?

Davien
poniedziałek, 11 listopada 2019, 01:27

Katon, problem w tym że Iran w ten sposób nic nie zyskuje a jedynie traci. USA sankcji nie zniosą a swiat dalej irańskiej ropy nie kupi. Uranem się nie najedzą. Do tego jak Europa na razie próbowała omijac sankcje USA to teraz sam Iran daje jej powody by tego nie robić.. Ciekawe kto podpowiada te samobójcze działania Irańczykom.

Tweets Energetyka24