Iran po raz kolejny ratuje Maduro

29 września 2020, 13:51
8857895173_7f19ca63b9_c
Fot. Teo Romera / Flickr

Według danych Refinitiv Eikon, na które powołuje się Reuters, pierwszy z trzech tankowców transportujących irańskie paliwo dla Wenezueli wpłynął wczoraj na jej wody terytorialne.

Na wzmocnienie więzi pomiędzy Iranem i Wenezuelą nieoceniony wpływ miał Donald Trump oraz sankcje jakie nałożył na obydwa kraje. Zaowocowały one rozwojem bilateralnych relacji handlowych, dotyczących m.in. ropy naftowej, paliw oraz wyposażenia dla rafinerii. 

Tankowiec Forest pod irańską banderą przewozi ok. 270 tys. ton paliwa z Bliskiego Wschodu. Wczoraj rano, czasu lokalnego, wpłynął on do wyłącznej strefy ekonomicznej Wenezueli, a następnie skierował się do portu El Palito. Statek pokonał Ocean Atlantycki oraz Morze Karaibskie bez żadnych przeszkód.

Tę samą trasę pokonują dwa kolejne tankowce - Faxon i Fortune - których Wenezuelczycy spodziewają się na początku października.

Tymczasem specjalny wysłannik USA do Wenezueli, Elliott Abrams powiedział Reutersowi kilka dni temu, że sankcje coraz skuteczniej odcinają Nicolasa Maduro od dochodów. Dzieje się tak dlatego, że jego zdaniem „Na całym świecie wiodące firmy przestrzegają naszych sankcji - działają odpowiedzialnie i przejrzyście. Doceniamy ich współpracę” - mówił.

Obostrzenia nie są jednak skuteczne w stu procentach, ponieważ jak widać po chwilowych turbulencjach dostawy irańskiego paliwa trwają w najlepsze. To wielkie wsparcie dla Maduro, ponieważ kraj pogrożony jest w dramatycznym kryzysie paliwowym.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
amiz
środa, 30 września 2020, 17:53

"Demokracja amerykanska i wolny handel" pokazuje jaka ona jest naprawdę.

NoTak
wtorek, 29 września 2020, 20:57

Sankcje sankcjami, ale USA juz pokazaly, ze (poki co) sa w stanie zatrzymac tankowce. Czyli: jesli tankowce dotra, to wladze USA na to pozwalaja, a jesli nie dotra, to nie. Wnioski z dotarcia tankowcow mozemy sobie wyciagac. Albo nie :)

rob ercik
wtorek, 29 września 2020, 16:25

Nikt Już nie wierzy w wolna gospodarkę miłość do demokracji i pokoju, więc pozostają tylko sankcje. Tik tak, upadek bliżej niż dalej

Davien
czwartek, 1 października 2020, 01:15

No własnei upadek Wenezueli coraz bliej. Dzięki Maduro ten bogaty w ropę kraj musi ja IMPORTOWAĆ:))

Nor bercik
środa, 30 września 2020, 14:24

Rob ercik jak Wenezuela która mimo największych złóż ropy musi sprowadzać ten produkt z drugiego końca świata nie upada to USA tym bardziej nie upadną więc śnij nadal swój mokry sen, bo o upadku USA tacy jak ty piszą id lat 50, a jak na złość USA trwa.

Tweets Energetyka24