Iran gotowy na zniesienie sankcji. "Przywrócimy wydobycie ropy w ciągu 24 godzin"

18 stycznia 2021, 16:25
49917257402_bc026e3985_k
Fot. Jonathan Cutrer / Flickr

W ciągu 24 godzin Iran jest w stanie przywrócić większość wydobycia ropy do poziomów notowanych przed wprowadzeniem sankcji - oświadczył dyrektor zarządzających National Iranian Southern Oil Company.

Dyrektor poinformował, że „w ciągu zaledwie jednego dnia” Irańczycy są w stanie przywrócić ok. 95% swojego wydobycia. Zauważył również, że ponad 80% krajowych zdolności wydobywczych przypada na południowe regiony, bogate w złoża. To właśnie stamtąd pochodzić będzie lwia część surowca, którą Ajatollahowie zamierzają wysyłać za granicę po zniesieniu sankcji.

W rozmowie z agencją IRNA dyrektor pochwalił się również, że spółka realizuje szereg przedsięwzięć, których celem jest nie tylko zwiększenie możliwości wydobywczych, ale również utrzymanie już istniejących. Dotyczą one m.in. kwestii infrastrukturalnych, związanych z wierceniami, czy wreszcie systemem transportu surowca.

Reklama
Reklama

W minionym tygodniu National Iranian Oil Company oraz Iranian Offshore Oil Company podpisały osiem umów z krajowymi podmiotami, których celem jest zagospodarowanie złoż ropy. Ich wartość szacowana jest na 1,2 mld euro.

Iran już niemal jawnie drwi z polityki „maksymalnej presji” Donalda Trumpa. Coraz więcej danych wskazuje, że kraj znalazł sposób na ominięcie sankcji i znacząco zwiększył eksport ropy naftowej. Mówi się nawet o jego podwojeniu.

Eksperci "Wall Street Journal" zwracają uwagę, że dokładne oszacowanie irańskiego eksportu ropy jest bardzo trudne, ponieważ ma on często „ukryty charakter”. Niemniej, kilka podmiotów monitorujących światowe rynki wskazuje, że uległ on podwojeniu w porównaniu do poziomu obserwowanego na początku roku. Warto jednak odnotować, że ich szacunki znacząco się od siebie różnią. „WSJ” powołuje się tutaj m.in. na dane amerykańskiej firmy TankerTrackers.com, która wykorzystuje do śledzenia dostaw obraz satelitarny. Jej eksperci uważają, że irański eksport osiągnął jesienią 1,2 mln b/d, w porównaniu do 481 tys. b/d w lutym 2020 r. Z kolei waszyngtońskie SVB International podaje, że w listopadzie eksport wyniósł 585 tys. b/d, zaś wcześniej 230 tys. b/d. Jeszcze inne szacunki przedstawia Petro-Logistics mówiący o wzroście z 222 tys. b/d do 447 tys. b/d.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24