Iran: gigantyczny wzrost eksportu ropy. „Surowiec trafi do Polski”

4 kwietnia 2016, 13:39
fot. Thangaraj Kumaravel / Flickr

Eksport ropy z Iranu przekroczył poziom 2 milionów baryłek dziennie – poinformował irański minister ropy naftowej Bijan Namdar Zanganeh, cytowany przez agencję IRNA. Surowiec trafi niebawem także do Polski.

Dzięki zniesieniu części sankcji zachodnich, które blokowały irański eksport ropy naftowej możliwe stało się zwiększenie eksportu z poziomu 1 mln baryłek dziennie do 1,4 mln baryłek na początku marca.

Agencja Moody’s informowała wtedy, że Iran jest w stanie zwiększyć produkcję jeszcze o maksymalnie 0.5 mln baryłek dziennie w 2016 roku, jednak będzie to wartość progowa. Główną przeszkodą – poza niskimi cenami ropy - jest przestarzała infrastruktura, która według analityków wymaga inwestycji w wysokości 150-200 miliardów $.

Tymczasem irański minister ropy naftowej Bijan Namdar Zanganeh, cytowany przez agencję IRNA stwierdził, że eksport ropy z Iranu przekroczył właśnie poziom 2 milionów baryłek dziennie. Polityk dodał również, że głównym priorytetem rozwoju branży będzie wprowadzenie nowych technologii w celu poprawy wydajności i efektywności na polach naftowych.

Warto przypomnieć, że irański surowiec w czerwcu powinien trafić także do Polski.

W lutym br. Iran poinformował, że planuje eksport nowej mieszanki ciężkiej ropy naftowej na rynki europejskie. Zdaniem agencji Bloomberg sprzedaż miała się rozpocząć w marcu jednak National Iranian Oil Company (NIOC) postanowiło ją odroczyć do czerwca by dać czas potencjalnym nabywcom na jej przetestowanie. 

Produkt został utworzony na bazie surowca wydobywanego w regionie zachodniego Karunu niedaleko granicy z Irakiem. NIOC nie poinformował jeszcze o nazwie nowej mieszanki, ani sposobie jej eksportu. Bardzo prawdopodobne, że będzie ona zbliżona parametrami do rosyjskiej ropy i trafi na rynki zdominowane przez Rosjan.

Tymczasem zgodnie z informacjami Energetyka24.com w PKN Orlen trwają testy irańskiej ropy naftowej. Władze koncernu informowały również, że negocjują umowę na dostawy surowca z Iranem.

Zobacz także: Lotos osiągnął rekordowe wydobycie [News Energetyka24.com]

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
tak tylko...
poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 14:09

Wspaniała wiadomość, trzymam kciuki za irański eksport. Wasza, zalewająca rynki ropa, to największy sojusznik Polski, to lepsza wiadomość niż jakieś szpice i szpikulce NATO. Ich wartość jest tylko propagandowa, tymczasem cena baryłki ropy to konkret. Średnia cena baryłki Ural w 2016 roku to tylko 31$! I to jest dobra wiadomość dla Polaków, warta kilku, albo kilkunastu brygad pancernych. Kilka lat takiej ceny i będzie pozamiatane...oczywiście na wschodzie :)

Reklama
Tweets Energetyka24