Iran drwi z amerykańskich sankcji i wysyła tankowiec po wenezuelską ropę

14 grudnia 2020, 16:00
4214681180_b385ace014_k
Fot. Kaspar C / Flickr

Firma National Iranian Oil Company wyczarterowała tankowiec, który odbierze przeznaczoną dla niej wenezuelską ropę. To kolejny przejaw zacieśniania więzi między dwoma krajami, które połączyły amerykańskie sankcje - informuje agencja Bloomberga.

Na tankowiec „Ndros” trafi 1,9 mln baryłek wenezuelskiej ropy naftowej, która następnie popłynie do Iranu. Załadunek nastąpi w porcie Jose. Zarówno PDVSA, jak i irańskie ministerstwo ds. Ropy odmówiły komentarza.

Na wzmocnienie więzi pomiędzy Iranem i Wenezuelą nieoceniony wpływ miał Donald Trump oraz sankcje jakie nałożył na obydwa kraje. Zaowocowały one rozwojem bilateralnych relacji handlowych, dotyczących m.in. ropy naftowej, paliw oraz wyposażenia dla rafinerii. Bloomberg informuje ponadto, że Irańczycy dostarczają do Wenezueli także żywność i benzynę, otrzymując w zamian… złoto.

Reklama
Reklama

Dane wyraźnie pokazują, że po okresie załamania eksportu w październiku (spowodowanym głównie wygaśnięciem amerykańskich ulg dla klientów PDVSA), listopad był czasem odbicia. Wenezuelskie wody opuściło w tym czasie aż 24 tankowce, co przełożyło się na 639 tys. baryłek dziennie. Dla porównania, w październiku było to zaledwie 360 tys. b/d.

Najczęstszą destynacją statków z wenezuelską ropą była Azja. Nierzadko dokonywano przeładunków na morzu, pomiędzy tankowcami, żeby „zgubić trop” przed osiągnięciem właściwego celu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
poniedziałek, 14 grudnia 2020, 18:52

Dla czego "drwi"? To po prostu normalny biznes. Amerykanie nakładając sankcję nie są w stanie zakazać innym robienia interesów które ich sankcje zakazują. Sankcje amerykańskie nie są prawem międzynarodowym do którego muszą czy powinni się wszyscy stosować. W świetle regół WHO są wręcz nielegalne.

Tweets Energetyka24