Iran chce zmiażdżyć rosyjską konkurencję. Ropa po 17 $ także dla Polski?

20 czerwca 2016, 10:13

W wyniku zniesienia zachodnich sankcji Iran sukcesywnie zwiększa eksport ropy i dzięki dumpingowym ofertom odzyskuje rynki utracone na rzecz Rosji po 2012 r. Ostatnie tygodnie to informacje o kolejnych kontraktach National Iranian Oil Company w Europie i przygotowaniach do pogłębienia redukcji cenowych. Tymczasem negocjacje tego koncernu z polskim PKN Orlen wkraczają w decydującą fazę. 

Rosyjska agencja Rosbalt informuje, że zdjęcie sankcji zachodnich z Iranu ma coraz bardziej negatywny wpływ na sprzedaż ropy naftowej z Rosji. Producenci z Federacji są zmuszeni ciąć ceny – dyferencjał pomiędzy mieszanką Urals i Brent jest obecnie największy od 2014 r. i wynosi 2,4 $ na baryłce. 

Także Platts przedstawia podobne wnioski. Symptomatyczny jest tu przykład firmy traderskiej Vitol (kluczowy partner Rosnieftu), która poinformowała o kolejnym zmniejszeniu ceny ropy rosyjskiej, ale mimo to nie znalazła na nią nabywców. Agencja przeprowadziła także ankietę wśród czterech przedstawicieli najważniejszych firm handlujących ropą, w której podkreślają oni wzrost atrakcyjności Urals po wprowadzeniu sankcji na Iran w 2012 r. i odwrotną tendencję po ich zdjęciu w br.[1] 

Mieszanki z Rosji i Iranu są podobne gatunkowo dlatego konkurencja na tych samych rynkach docelowych jest nieunikniona. Mamy jednak do czynienia z bezprecedensową skalą. Aktualnie strona irańska zwiększa eksport ropy (w maju 2,1 mln bbl) i zaczyna zawierać nowe umowy w Europie. Na początku czerwca dyrektor Departamentu Stosunków Międzynarodowych w National Iranian Oil Company (NIOC), Mohsen Kamsari, poinformował o podpisaniu kontraktów na dostawy do Włoch, Hiszpanii i Grecji (m.in. Saras[2], Repsol, Iplom, Hellenic Petroleum). Menadżer wyraził także nadzieję na nowe porozumienie z Shell[3].

Z informacji Energetyka24.com wynika, że do powyższej listy powinna we wrześniu dołączyć także umowa NIOC z PKN Orlen. Warto przypomnieć, że testy irańskiej mieszanki są w Polsce prowadzone od lutego br., a od jeszcze dłuższego czasu toczą się rozmowy dwustronne[4]. Ich przedmiotem jest uruchomienie dostaw do Polski, Czech i na Litwę, a więc tradycyjne rynki zbytu Urals.

Persowie oferują atrakcyjne warunki cenowe by odzyskać rynki i potęgują presję cenową wobec rosyjskich dostawców. O skali podejmowanych działań niech świadczy nie tylko rekordowy dyferencjał Urals, ale także dane płynące z Arabii Saudyjskiej. To trzeci gracz, który aktywnie walczy o Europę, w tym obszary, które od dekad były uważane za strefę rosyjskich wpływów energetycznych. Według Wall Street Journal[5] Saudowie z powodu wzrastającej ilości irańskiej ropy trafiającej na Stary Kontynent  obniżyli w czerwcu cenę za baryłkę surowca o 0,25 $ dla jego północno-zachodniej części i 0,1 $ dla śródziemnomorskiej. Spodziewana jest niezwykle twarda odpowiedź Iranu na te ruchy. Jak zaznacza WSJ kraj ten już sprzedawał, niektóre partie swojej mieszanki do Europy na poziomie cenowym 17 $ za baryłkę w momencie gdy konkurencja zbywała swoje produkty za 39-40 $ za baryłkę. Zapowiada się więc twarda walka.

Jednak nie tylko cena wpływa na wypieranie rosyjskiej ropy przez irańską. Niezwykle istotnym czynnikiem wydaje się coraz gorsza jakość mieszanek dostarczanych przez producentów rosyjskich[6] (a właściwie Transnieft, który jako operator odpowiada za zachowanie odpowiednich parametrów)[7]. W wyniku zachodnich sankcji technologicznych i finansowych[8] sięgnęli oni mocno po stare złoża co szybko odbiło się na wydobywanym surowcu. Po raz pierwszy głośno w rosyjskich mediach zrobiło się o tym w ubiegłym roku, a w czerwcu 2016 r. temat powrócił z całą siłą[9]. Władze, operator i producenci próbują niwelować zjawisko, które może odbić się na kondycji całej rosyjskiej gospodarki. Być może ropa złej jakości będzie ze sobą mieszana, transportowana nad Bałtyk i sprzedawana drogą morską. Oczywiście - o ile znajdą się kupcy.

Zjawisko wypierania Uralsa przez mieszankę irańską jest niezwykle interesujące z przynajmniej trzech powodów:

  • Po pierwsze, oznacza sporą szansę dla Polski by urozmaicić portfel importowy i skorzystać na tym finansowo,
  • Po drugie, będzie miało negatywny wpływ na kondycję rosyjskich producentów, a szerzej budżetu federalnego,
  • Po trzecie presja ze strony Iranu i związane z nią straty dla państwa rosyjskiego będą zapewne niezależne od generalnych trendów na rynkach, a więc stabilizacji cen ropy[10]. Oczywiście przez pewien czas, aż do momentu uzyskania przez Teheran pożądanych rezultatów.

Zobacz także: Rosjanie nadal pod presją. Orlen umacnia się w Czechach

 

Zobacz także: Problemy z jakością rosyjskiej ropy trafiającej do Polski?[1] http://oilru.com/news/520626/

[2] Udziałowcem Saras jest Rosnieft.

[3] http://minprom.ua/news/212916.html

[4] http://www.energetyka24.com/375535,news-szef-iranskiego-msz-w-warszawie-rozmowy-o-dostawach-ropy

[5] http://rbth.com/international/2016/06/08/saudi-dumping-in-europe-threatens-russias-oil-interests_601335

[6] Głównie Tatnieft i Basznieft, ale także Rosnieft.

[7] http://www.energetyka24.com/381447,problemy-z-jakoscia-rosyjskiej-ropy-trafiajacej-do-polski

[8] M.in. ograniczenia w eksporcie technologii wydobywczych stosowanych na obszarach morskich i w pozyskiwaniu surowca niekonwencjonalnego, a także kredytów o zapadalności powyżej 30 dni.

[9] http://oilru.com/news/518555/

[10] http://www.energetyka24.com/386856,rosja-wychodzi-z-kryzysu-jaka-reakcja-polski

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
janek
poniedziałek, 20 czerwca 2016, 11:50

Dobra nasza, na pohybel kacapii. Takie tam życzenia...

załamany
poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:51

"Iran chce zmiażdżyć rosyjską konkurencję. Ropa po 17 $ także dla Polski?" Tytuły coraz bardziej podobne do tych z "Fakt", "Onet" i "Super Express"... w ciekawą stronę zmierza defence24.pl ....

xx
poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:32

I jak się to ma do artykułu defence24 o oczekiwanym wkrótce wychodzeniu Rosji z kryzysu ?

NIE CZEKAJCIE --SZUKAJCIE PRACY W ROSI ---
wtorek, 21 czerwca 2016, 01:18

12 $ netto W Kaliningradzie czekają tysiące miejsc pracy Pilnie potrzebni są – i to od zaraz – pracownicy budowlani, inżynierowie, kierowcy ciężarówek, koparek i inni specjaliści. Nieco później pracodawcy będą szukać specjalistów IT, lekarzy, średniego i młodszego personelu medycznego, pedagogów, itp. Łącznie potrzeba będzie kilkadziesiąt tysięcy rąk do pracy. A tych brakuje. Nie w Suwałkach, niestety, ale w obwodzie kaliningradzkim. Niedawno informowaliśmy o planach inwestycyjnych w tym regionie Federacji Rosyjskiej. Teraz nieco więcej wiadomości, bo być może szanse podjęcia tam pracy dostaną też mieszkańcy naszego regionu.

rzeszow
wtorek, 21 czerwca 2016, 01:12

Rosja i Iran wstępnie porozumiały się w sprawie transakcji wymiany gazu i ropy naftowej - - Gazprom proponuje nie tylko swój udział w eksploatacji złóż gazu, ale także przy organizacji transakcji wymiany (swap) do północnego Iranu. Obecnie Iran dostarcza gaz na północ kraju z południa, a to oznacza dodatkowe wydatki na transport - stwierdził rosyjski minister energetyki. - Moglibyśmy dostarczać gaz na północ Iranu i w zamian dostawać taką samą ilość gazu na południu Iranu, w postaci gazu skroplonego LNG lub gazu z rurociągów - to już kwestia do uzgodnienia - dodał Nowak. Rosyjski minister powiedział, że Moskwa może prowadzić z Iranem także transakcje wymiany ropy naftowej, a obie strony zaoszczędziłyby dzięki temu na kosztach transportu. - Nasi [irańscy] koledzy pozytywnie odnieśli się do tego pomysłu i sądzę, że wkrótce zostanie on dopracowany w postaci konkretnych umów - stwierdził Nowak.--razem walcza w syri ---pamietajcie -----

topaz
wtorek, 21 czerwca 2016, 16:27

Opowieści rosyjskich ministrów mają wartość papieru na których je spisano....

Kiks
wtorek, 21 czerwca 2016, 12:19

Jasne. Interesy Rosji i Iranu są tak rozbieżne, że o jakich porozumieniach ty mówisz. Rozmawiać zawsze można. Dyplomacja. Iran podpisze tylko to co będzie dla niego opłacalne. To taki sam ich "przyjaciel" jak Chiny.

jaan
wtorek, 21 czerwca 2016, 11:28

Po sposobie zredagowania wpisu mam pewność że nie zrobił tego Polak. Jest to język jakiejś agencji informacyjnej ze wschodu

Tweets Energetyka24