II RP miała Gdynię. III RP ma gazoport

11 grudnia 2015, 06:00
Fot. Polskie LNG S.A.

II Rzeczpospolita miała Gdynię. III Rzeczpospolita ma terminal LNG w Świnoujściu. Co prawda został on już „otwarty” w czasie przedwyborczej gorączki, jednak tak naprawdę dopiero teraz, wraz z pierwszą dostawą gazu z Bliskiego Wschodu, zyskuje on realne znaczenie. To prawdziwe "okno na świat" dla Polski.

Od dziś czeka nas jeszcze kilkumiesięczny okres testów gazoportu. Najprawdopodobniej już 31 maja 2016 r. będzie on mógł działać komercyjnie i obsługiwać kontrakt katarski, a w przyszłości zapewne i inne. Według nieoficjalnych informacji Energetyka24.com odbyły się już wstępne rozmowy w tym zakresie np. z amerykańską spółką Chaniere Energy. Zainteresowany ekspansją w Europie Środkowej poprzez świnoujski terminal jest również Qatargas. Na razie to jeszcze niezobowiązujące „badanie się” stron, jednak obrazują one potencjał polskiego projektu. Projektu dzięki któremu nasz kraj nie będzie już zdany wyłącznie na rosyjski gaz czy niepewnego partnera niemieckiego, który zgodnie z lokalnym prawem podczas potencjalnego kryzysu w pierwszej kolejności będzie napełniać własne magazyny na „błękitne paliwo” (de facto należące do Gazpromu dzięki wymianie aktywów z BASF). Terminal w Świnoujściu stanie się tym samym polskim „oknem na świat” jak w ubiegłym stuleciu Gdynia dla II Rzeczpospolitej.

W pierwszym kwartale powinna zapaść decyzja o rozbudowie gazoportu. Mam nadzieję, że pozytywna. To nie koniec wyzwań infrastrukturalnych. Potrzebna będzie także lepsza integracja obiektu z sieciami przesyłowymi i magazynami. Najpierw krajowymi, później w ramach powstającego między Chorwacją i Polską Korytarza Północ-Południe. Niezwykle istotną kwestią będzie również optymalizacja finansowa terminala (specjalny dodatek do taryfy gazowej, bunkrowanie statków, inwestycje w kogenerację, inwestycje w system regazyfikujący ORV, oferowanie usług zintegrowanych etc.). To zadania na lata. Oby polskiej klasie politycznej nie zabrakło motywacji by rozwijać projekt.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze to nasza świnoujska „Gdynia” nie tylko zabezpieczy nas przed szantażem gazowym, ale przede wszystkim pozwoli wpływać na gazowe realia Europy Środkowej. To może być dobry sposób nie tylko na zarobek, ale również początek poważnej integracji gospodarczej regionu. To dlatego ten projekt jest tak ważny. Polska ma realną szansę by stać się hubem gazowym. Centrum handlu „błękitnym paliwem” gdzie krzyżują się szlaki przesyłowe ze wschodu na zachód (Jamał, planowany interkonektor z Ukrainą) i z północy na południe (Korytarz Północ-Południe, gazociąg Polska-Litwa). Nie przegapmy tej szansy! Tym bardziej, że za integracją gospodarczą z reguły podąża polityczna. 

Zobacz także: Woźniak: Drugi gazoport zredukuje rolę rosyjskiego gazu do minimum

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Polak UK
piątek, 11 grudnia 2015, 14:47

nie ma takiej opcji aby Polska na tym skorzystała w taki sposób jak to opisujecie.. ludzie pokroju Burego to powszechność w naszych rządach... Patrzą jedynie na własną kiesę .. nie na Polskę

antoni1965
piątek, 11 grudnia 2015, 13:03

Dziękuję obecnemu rządowi, to dzięki nim mamy ten wspaniały gazoport. Żont Tuska chciał zniszczyć i nas zniewolić, tylko Najświętsza Panienka i Prezes Tysiąclecia uratowali nas przed tą genderową zarazą. Należy znacjonalizować całą własność prywatną, bo powstała przez okradanie naszego narodu, tylko własność narodowa może zapewnić nam dobrobyt i sprawiedliwość, pod moralnym nadzorem naszego Episkopatu.

oleum
piątek, 11 grudnia 2015, 21:30

Jak mamy nie stracic tej okazji jak w polskich realiach po kazdych wyborach wymiatane sa zarzady, prezesi, koordynatorzy I wszystko ponizej az do sprzataczki i wszystkie firmy/urzedy/podmioty co 4 lata zaczynaja wszystko od zera nie biorac pod uwage co robiono wczesniej bo nowi wiedza wszystko lepiej niz "zlodzieje i zdrajcy" ktorych zastepuja? Jak prowadzic systematyczna i konsekwentna polityke w taki sposob? Nic sie tak nigdy nie uda. W Polsce trzeba obalic demokracje i wprowadzic system prezydecki. Jedna odoba nie parlament oslow i przekupek

Boczek
piątek, 11 grudnia 2015, 08:45

@ autor Panie Piotrze, czy istnieje jakaś szansa na artykuł w którym umieściłby Pan mapki z istniejącymi, budowanymi i planowanymi gazociągami, tak aby można sobie wyrobić pełen obraz sytuacji? P.S: http://www.shipspotting.com/ais/index.php Jeszcze wczoraj Al Nuaman leżał na kotwicy przed Skagen. Został tam częściowo rozładowany?

Jpg
piątek, 11 grudnia 2015, 17:55

IV RP ma Licheń i to już dawno.

Reklama
Tweets Energetyka24