Gryglas: Orlen w sprawie KHW i PGG działa ,,pod presją polityczną"

22 lutego 2017, 17:50
Fot. Strona Facebook Zbigniewa Gryglasa
Energetyka24
Energetyka24

Sprawę ewentualnego zaangażowania finansowego Orlenu w połączenie Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej skomentował Zbigniew Gryglas, poseł Nowoczesnej. Skrytykował on ten pomysł twierdząc, że jest on pozbawiony uzasadnienia ekonomicznego.

..Stanowczo nie popieram projektów gospodarczych, będących wypadkową działań, realizowanych pod presją polityczną, a nie mających żadnego uzasadnienia ekonomicznego”- powiedział Gryglas. Parlamentarzysta podkreślił, że podobne zdanie wygłaszał w związku z łączeniem kopalń ze spółkami energetycznymi. ,,Jednakże tam dostrzegam chociażby uzasadnienie dotyczące tzw. powiązań pionowych- mam tutaj na myśli wykorzystywanie węgla w elektrowniach”- dodał poseł.

 Zobacz także: Orlen dołoży do fuzji KHW i PGG? ,,Toczono w tej sprawie rozmowy"

Jego zdaniem, teraz nie można przytoczyć tego argumentu, bowiem większość obecnie powoływanych osób na stanowiska managerskie w tej spółce, cieszyło się poparciem politycznym. ,,Za przykład może tutaj posłużyć obecny Prezes PKN Orlen S.A., który dla tej funkcji zrezygnował z mandatu Posła RP”- powiedział Gryglas.

Jak stwierdził parlamentarzysta, w tej dyskusji warto poruszyć również jeszcze kwestię struktury akcjonariatu polskiego giganta paliwowego. ,,PKN Orlen S.A. jest spółką publiczną, w której skarb państwa nie posiada 100 % kapitału. Nie ma nawet większości choć faktyczną kontrole wobec dużego rozproszenia. W związku z tym wszelkie nierynkowe posunięcia, mogą zostać potraktowane jako działanie na szkodę akcjonariuszy mniejszościowych”- dodał poseł.

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
jang
czwartek, 23 lutego 2017, 11:40

ja bym optował za połączeniem PKN Orlen ze szpitalami NFZ .Równie podobne sobie podmioty jak górnictwo/w kreowaniu strat/ i jakież interesujące synergie wywiodą politycy.

jang
środa, 22 lutego 2017, 21:07

było kupić akcje Orlen i teraz nie byłoby problemu...Nie podzielam socjalistycznych i antyekonomicznych decyzji władz ale gaworzenie o tym co właściciel dominującego pakietu akcji powinie robić wkurza mnie maksymalnie....Toż jeden bolszewik krytykuje drugiego bolszewika!

Tweets Energetyka24