Wicepremier: państwowe spółki nie będą sprowadzać węgla z Rosji

4 lutego 2020, 16:05
48042923616_e118e2bac3_k
Fot. Flickr/Kancelaria Premiera
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


- Spółki Skarbu Państwa nie będą sprowadzać węgla z Rosji. Zawarte umowy zobowiązują do przyjęcia jeszcze pewnej ilości. W tym roku te dostawy zostały zamrożone - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Polityk przekonywał na antenie RMF FM, że zapotrzebowanie związane było ze złą sytuacją górnictwa po rządach PO-PSL. - Kiedy objęliśmy władzę, sytuacja górnictwa po rządach naszych poprzedników była tak zła, że polskie górnictwo nie było w stanie zaspokoić zapotrzebowania dla polskich elektrowni. Firmy energetyczne były zmuszone sprowadzać węgiel, bo go po prostu na polskim rynku nie było. W tej chwili mamy inną sytuację i teraz mogę zadeklarować - bo jestem po rozmowach z prezesami spółek Skarbu Państwa w tym zakresie - nie będą więcej sprowadzały węgla z zagranicy – zapowiedział wicepremier. 

- Chodzi o dwie spółki - PGE oraz Węglokoks. Jeśli chodzi o Polską Grupę Energetyczną, zawarte umowy zmuszają do przyjęcia jeszcze pewnej ilości węgla; w tym roku zostały te dostawy zamrożone. Chcemy przede wszystkim opierać się na polskim węglu – dodał. 

Wedle danych przedstawionych w styczniu przez Ministerstwo Aktywów Państwowych w 2019 roku Polska sprowadziła 8,08 mln ton węgla z Rosji na 12,31 ton ogółem.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
dropik
poniedziałek, 16 marca 2020, 11:17

Albo import albo droższy prąd. A tu ma być odwrotnie. czyli firmy energetyczne wpadają w długi i nici z inwestycji w odnowienie mocy wytwórczych.

Woli45
środa, 12 lutego 2020, 09:52

Czyli pan Sasin zadziała niezgodnie z prawem i Światową Organizacją Handlu, skazując nas na drogi polski węgiel, działając wbrew regułom rynkowym, aby dogodzić górnikom, aby mieli 13, 14 i 15-tki, Barbórki i wysokie emerytury po 25 latach pracy. To jego zachowanie, wręcz absurdalne, w konsekwencji doprowadzi do ogólnej drożyzny. Nakazując spółkom skup drogiego węgla, jeżeli dostępny jest tańszy, to działanie na ich niekorzyść. Obecnie cena węgla energetycznego waha się w granicach 53 dolarów i żadna polska kopalnia nie jest w stanie konkurować z tymi cenami ! I co ? Kolejne państwowe miliardy na ratowanie trupa ? Zamiast górnikom powiedzieć prawdę w oczy, to Sasin ich okłamuje i działa na niekorzyść Polski. Przykładowo: będę produkował gliniane sedesy po 300 dolarów i nikt ich ode mnie nie kupi, ale ja będę dalej je robił i żądał od Państwa dopłat, a Państwo mi zrobi Centralny Skład Sedesów , abym miał gdzie je magazynować. Co za bzdura !!!

Nysa
niedziela, 9 lutego 2020, 18:46

Świetnie ! Czyli będziemy płacić więcej za energię elektryczną.

Tweets Energetyka24